$
מכשירים ומדריכים

פאבלטים: אפל וסמסונג מכוונות לשוק הלא נכון

שתי ענקיות המובייל חשפו החודש פאבלטים מרשימים מאוד - הגלקסי נוט 4 והאייפון 6 פלוס. חבל שקידומם בשווקים מערביים יגרום לקניבליזציה מול טאבלטי החברות ושבשווקים מתפתחים אמנם מתים על פאבלטים, אבל לא במחירי פרימיום

ניצן סדן 09:4912.09.14
פאבלטים, פאבלטים, פאבלטים. הסמארטפונים המגודלים תופסים מקום של כבוד בכל מצגת אסטרטגית של כל יצרנית מובייל. לאחרונה, קפצה גם אפל על העגלה באיחור אופנתי, עם האייפון 6 פלוס. מה סוד ההצלחה שלהם? מה יש בטלפון מגודל של 6 אינץ' – כזה שבקושי נכנס לכיס של ג'ינס - שגורם לאנשים לפתוח את הארנק?
סמסונג חשבה שהיא יודעת; כשהשיקה ב-2011 את הגלקסי Note, הפאבלט המוצלח הראשון (המכשיר הראשון היה ה-Streak של Dell, שהושק שנתיים לפניו), קיוותה לפנות למשתמשים עסקיים וחובבי מולטימדיה ש-4 ומשהו אינץ' זה לא מספיק עבורם. בהתחלה, נראה שהיא צודקת: פאבלטי סדרת Note זכו לשיעור מכירות מפתיע. אבל בחודשים האחרונים נראה שהקהל שהכי אוהב פאבלטים בכלל לא נמצא בשווקים המפותחים. כן, אלה שאליהם מכוונות אפל וסמסונג את הפאבלטים שלהן.

 

אייפון 6 פלוס (מימין). למי יש כסף למכשיר כזה? אייפון 6 פלוס (מימין). למי יש כסף למכשיר כזה? צילום: בלומברג

 

המשתמשים שהכי אוהבים פאבלטים נמצאים מדרום לקו המשווה; עבור משתמשים בשווקים מתפתחים, לקנות גם סמארטפון וגם טאבלט זו לא פחות מפנטזיה – בטח ובטח כשמדובר באייפון 6 פלוס או בנוט 4 היוקרתיים. לכן, מחפשים מכשיר שיוכל למלא את שני התפקידים. בדרום אמריקה, דרום מזרח אסיה, אפריקה ומרכז אמריקה לא ימצאו אפל וסמסונג יותר מדי משתמשים שבכלל ישקלו לקנות את הפאבלטים שלהן.

 

פאבלט הנוט 4. תחליף לטאבלט, לא מכשיר שנוסף לו פאבלט הנוט 4. תחליף לטאבלט, לא מכשיר שנוסף לו

בנוסף, מאמצי השיווק של ענקית הטכנולוגיה מתמקדות בעיקר ארה"ב ובאירופה. משתמש שינגוס בפיתיון פשוט יחליף את הסמארטפון שלו בפאבלט. לא מן הנמנע שהתוצאה תהיה קניבליזציה מול ליין הטאבלטים של החברות.

 

מחשבי הלוח הפופולריים ביותר כיום הם בגודל 7 אינץ'; גם משתמשים במערב עשויים לוותר על האינץ' הנוסף כדי ליהנות ממכשיר אחד במקום לבזבז כסף על טאבלט. התוצאה עלולה להיות בעייתית מאוד עבור חברה כמו אפל, שכל כך מזוהה עם קטגוריית הטאבלטים. למה? כי צניחה מתמשכת במכירות האייפד (אפילו לצד זינוק במכירות האייפון) תגרום למשקיעים לדאוג והחברה תיאלץ להקצות יותר משאבים לשיווק כדי לנסות להאיץ את מכירות המחשבים. במקרה הזה, האייפון 6 פלוס עלול לתפקד כבומרנג עבור אפל.

 

פאבלט מוזל של חברת BLU פאבלט מוזל של חברת BLU
אודה שגם בעיני נראה הנוט הראשון כפיתרון שמחפש בעיה, אך כיום הפאבלט הוא עובדה מוגמרת ואף מוצר שימושי ונוח. לא פלא שיצרניות המכשירים ממשיכות להגדיל את מסכי הטלפונים שלהן. ככל שתצמח תפוצת תשתיות הרשת בשווקים המתפתחים, נוכל לראות גם את מכירות הפאבלטים מאמירות.

 

כיצד נערכות החברות לאפשרות הזו? לסמסונג יש גם ליין פאבלטים מוזל, סדרת גלקסי גרנד. אם תוזיל אותם מספיק, תישאר במשחק ותוכל לגרד הזמנות ולהתחרות ביצרניות סיניות כחואווי, ZTE, שיאומי והיתר. למה לגרד? פשוט מאוד: כי הגרנד עדיין יקר מהם.

 

אבל לאפל יש בעיה: המוצרים המוזלים שלה הם מוצרי הפרימיום מהשנים הקודמות. ובמקרה של קטגוריית הפאבלטים? לא היה לה כזה משום שרק השבוע הציגה את הראשון שלה. ההימור שלי הוא שאפל לא תמהר לרדת מעץ הפרימיום, במיוחד לאור כישלונו היחסי של האייפון 5C. הגיוני יותר שתמתין עד להתבססות תשתיות הרשת בעולם המתפתח ותניח למתחרותיה לקצור בו רווחים בעוד שהיא ממשיכה לעשות חיל בשווקים המפותחים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x