$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

כך חוטפים אנשי ה-NSA ראוטרים ושותלים בהם כלי ריגול

תמונות ראשונות של פעילות יירוט המוצרים מעמידות את הסוכנות ואת חברת סיסקו במצב מביך, גוגל מסתבכת עם הכומר ג'סי ג'קסון ובעלי מניות בה דורשים שתתחיל לשלם מס אמת ואפל מקשה על אנשים לעבור מאייפון לאנדרואיד

יוסי גורביץ 12:4815.05.14
טוב מראה עיניים

 

העובדה שה-NSA מיירטת משלוחים של שרתים ונתבים, פותחת את החבילות ומטמינה כלי ריגול בחומרה היוצאת מארה"ב, דווחה לראשונה בעקיפין לפני מספר חודשים. מאמר שהתפרסם לאחרונה שופך אור על הפעולות הללו - ולרוע מזלה של הסוכנות מספק גם תמונות.

 

התמונות מראות כיצד עובדי ממשלת ארה"ב מיירטים חבילה, לוקחים אותה ל"מפעל שדרוג", פותחים אותה בעדינות, מתקינים כלי ריגול על החומרה, סוגרים שוב את החבילה ושולחים אותה ליעדה. על החבילה בולט לוגו סיסקו - יצרנית חומרת תקשורת עצומה, שיש לה לקוחות בכל העולם. לא מן הנמנע שחלקם יגיבו בזעם למראה התמונות.

 

ראוטרים ומודמים מחוברים למחשב ה-NSA, ששותל עליהם קוד זדוני חשאי ראוטרים ומודמים מחוברים למחשב ה-NSA, ששותל עליהם קוד זדוני חשאי

 

למודיעין האמריקאי הולך להיות כאב ראש שהוא לא ראה כמותו: עד כה הרעש היה מוגבל בעיקר לציבור המודע פוליטית בארה"ב ובכמה מקומות אחרים. עכשיו גם גדולים יותר מציבור הגולשים בעולם ייחשפו לשערוריה, וכשהם יקלטו שזה לא מד"ב, הולך להיות בלאגן יפה.

 

לאחר שתילת הקוד, המוצרים נארזים מחדש ומגיעים ליעדם לאחר שתילת הקוד, המוצרים נארזים מחדש ומגיעים ליעדם

 

התייחסנו לנושא לאחרונה, אבל הרעש האמיתי התחיל אחרי שצצו התמונות. תמונה אחת שווה אלף מילים וכן הלאה. ואם כבר תמונות, אז סוני רכשה את הזכויות לספר החדש של גלן גרינוולד, שפרסם רבים ממסמכי סנודן - כך שיש סיכוי סביר לגמרי שבקרוב יצא לאקרנים סרט שהגיבור שלו יהיה סנודן. התסריט יהיה קלי קלות: המציאות שחשף קיצונית יותר מכל סרט.    

 

סיסקו קלטה שיש לה בעיה רצינית כאן, ועל כן פרסמה מכתב מנומס שבו היא אמרה שזה ממש לא יפה, מה שממשלת ארה"ב עושה - ושזה לא מוצא חן בעיניה. למה כל כך מנומס? כי סיסקו היא ספקית גדולה של ממשלת ארה"ב ויש כאן הרבה כסף. אל תבנו יותר מדי על המצפון של החברה: מדובר, קודם כל, בתאגיד שצריך להציג צמיחה מתמדת ברווחים ושנית, מדובר בחברה שסייעה לדיקטטורה הרצחנית בהיסטוריה האנושית, זו של המפלגה הקומוניסטית הסינית, לרדוף מתנגדי משטר. המכתב המנומס שלה מיועד למנוע פגיעה במכירות, זה הכל.   

 

אוקיי, אוקיי, נדווח לכם

 

גוגל מצאה את עצמה תחת לחץ ציבורי בלתי צפוי שהוביל הכומר ג'סי ג'קסון - שדרש לחשוף את שיעור בני המיעוטים המועסקים בחברה. ג'קסון  הוא אשף תקשורת יוצא דופן והדבר האחרון שגוגל צריכה עכשיו הוא כמה עיתונאים חוקרים שיתחילו לחפור מתחת למעטה ה"מריטוקרטיה" שלה.

 

על כן, החברה הודיעה במהירות שתוציא דו"ח בנושא תוך חודש. יש סימנים מוקדמים לכך שהחברה מודעת לכך שהדו"ח לא יהיה חיובי במיוחד: הרועץ המשפטי שלה, דיוויד דרומונד, אמר ש"אנחנו עובדים קשה מאוד. אנחנו לא עושים מספיק ונעשה יותר". דרומונד עצמו הוא שחור, ואמר שגוגל עובדת עם קולג'ים שחורים כדי לקדם שם לימודי מחשב. בנוסף, יש לגוגל שלוש נשים בדירקטוריון.

 

עובדי חטיבת X הניסיונית של גוגל עובדי חטיבת X הניסיונית של גוגל

 

ישיבת בעלי המניות השנתית היתה עילה להגעתם של שורה של ארגונים ופעילים חברתיים (על יוזמה של כמה משקיעים, ראו קצרצר מס' 1), שבין השאר דרשו מגוגל להעניק זכויות שוות לעובדי הקבלן שלה, ומחו על הקשרים שלה - קרי תרומות גדולות - עם ארגונים שמרניים, שפועלים לצמצום זכויות העובדים ולהמשך הפגיעה בסביבה.

 

אין טלוויזיה, יש רוחב פס

 

הח"מ מתנגד לקופסת השוטים, זו שמכונה בדרך כלל טלוויזיה. המכשיר הזה מיועד להפוך את המשתמש שלו לצרכן פסיבי: הוא מקבל מה שמוצג לו. המכשיר קיים כדי להפוך אתכם לבטטות שבולעות פרסומות ואת המוצרים שמככבים בהן.

  

עכשיו אומרים לנו, בהפתעה מסוימת, שהחברים החדשים בתופעה העולה ופורחת של אנשים שמתנתקים מפטמת הזכוכית צורכים הרבה יותר פס רחב מאנשים אחרים. בוקר טוב, אליהו. מה חשבתם שהם יעשו? הם צורכים את החדשות והבידור שלהם דרך הרשת, וזה אומר שהם יצטרכו הרבה יותר פס רחב מאנשים שיש להם קופסת שוטים במרכז הסלון שלהם.

 

בוהים בטלוויזיה? עדיף לגלוש בוהים בטלוויזיה? עדיף לגלוש צילום: שאטרסטוק

 

הדבר מדאיג את חברות הרשת האמריקאיות, שנוהגות לכבול את המשתמשים שלהן למכסה של צריכת רשת, לעתים עד 250 גיגה-בייט בחודש, ודורשות תשלומים מטורפים כשחורגים מהן - בערך מה שעשו תאגידי הסלולרי בישראל עד לרפורמה שחיסלה את החגיגה. זה מלחיץ מאד את נטפליקס, ענקית הווידאו האמריקאית, שנאלצה לאחרונה להכנע ללחץ של חברות הרשת ולשלם להן.

 

ולא, אלה לא רק חדשות אמריקאיות. כל דבר מגיע משם לכאן באיחור מסוים; הגיע הזמן להיערך לכך שספקיות הרשת הישראליות ינסו את התרגיל הזה גם כאן.

 

קצרצרים

 

1. קבוצה של משקיעי גוגל בעלי מצפון (כן, יש דבר כזה) דורשת מהחברה לעשות את חובתה ולשלם מסים. במילותיה של הקבוצה, גוגל נדרשת "להפסיק לחתור תחת הדמוקרטיה ושלטון החוק" ולשלם מס אמת בכל מדינה שבה היא פועלת. הקבוצה העלתה להצבעה הצעה בנושא לקראת ישיבת המצביעים הבאה, שתדרוש מגוגל להכיר בהשפעה של אסטרטגיות המס שלה על החברה הכללית שמקיימת אותה. גוגל קראה לבעלי המניות שלא לקבל את ההצעה, והיא הופלה - מה שלא היה מסובך מדי, בהתחשב בכך שהטריומוויראט של פייג', שמידט וברין מחזיק ב-55.7% מהמניות. המשקיעים מציינים כמה עובדות לא נוחות, כגון שב-1952, 32% מהמסים בארה"ב הגיעו מתאגידים ורק 9.7% מאזרחים, בעוד שב-2012, אזרחים פרטיים שילמו 40% מהמסים ותאגידים רק 8.9%.

 

מימין: ברין, פייג' ושמידט מימין: ברין, פייג' ושמידט

 

2. עוברים מאייפון לאנדרואיד? אפל תחטוף את מספר הטלפון שלכם. החברה עושה כמיטב יכולתה לשכנע את משתמשיה לעשות שימוש בשירות המסרונים שלה, iMessage. כשאתם נוטשים את האייפון, אנשי הקשר שלך ממשיכים לשלוח לכם מסרוני iMessage. אתם לא מקבלים אותם, אבל הם מקבלים עדכון שההודעה הגיעה. באפל נאלצו להודות שהם מודעים לבעיה, אבל לא פותרים אותה: הפתרון שלהם הוא לבקש מכל אנשי הקשר שלכם להסיר אתכם ולהוסיף מחדש. לא בדיוק פתרון אלגנטי.  

  

3. אנו מודיעים בצער רב וביגון קודר על כך שכריס הדפילד, האסטרונאוט הקנדי הגאון שהקליט לפני כשנה גרסה משלו ל-Space Oddity בתחנת החלל, נאלץ להסיר אותה מהרשת. למה? כי דיוויד בואי, היוצר המקורי, התעצבן. לרגע היה נראה שעורכי דין בתחום זכויות היוצרים יקבלו אתגר יוצר דופן, כי הדפילד הקליט את היצירה מחוץ לכדור הארץ, והתוקף שם של חוקי זכויות היוצרים מפוקפק, אבל ברגע שהוא העלה אותה ליוטיוב, הערפל התפזר. אם חוקי זכויות היוצרים מחסלים יצירה כמו של הדפילד, זו עוד סיבה לדרוש עדכון דחוף שלהם. 

 

4. ובפינת "הפושע המטומטם": סוחר סמים בן 21 התרברב בפייסבוק שהמשטרה המקומית שלו בפורט סנט לוסי, פלורידה, לא שווה כלום. כהוכחה צילם סלפי של עצמו עם סמים, כסף ורכב משטרה ברקע. משטרת פורט סנט לוסי קיבלה נענתה לאתגר - וכמה ימים אחר כך העלתה תמונות משלה. אחת מהן היתה הסלפי של הסוחר, אחרת היתה תמונה שלו כשהוא מוכר סמים לשוטר סמוי (שצולמה במצלמה נסתרת) והשלישית היתה תמונת המעצר שלו.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x