$
חדשות טכנולוגיה

תמונת הרקע של ווינדוס XP: התצלום היקר בהיסטוריה?

מחקרים הראו שתמונת ברירת המחדל של מערכת ההפעלה, בה גבעות מוריקות - היא המוכרת והנפוצה בעולם. עתה מספר לראשונה הצלם צ'ארלס או'יר כיצד צילם אותה

הראל עילם 16:1404.04.14

באמצע השבוע הבא תפסיק מיקרוסופט את התמיכה במערכת ההפעלה הוותיקה ווינדוס XP. קרוב ל-13 שנים עברו מאז יציאתה, ועדיין 17% מהישראלים משתמשים בה. אבל מותה הקרוב של מערכת הפעלה הוא הזדמנות להזכר דווקא באחד הזכרונות החזקים ביותר שמערכת ההפעלה הביאה לנו - bliss, תמונת רקע המסך המפורסמת ובחירת המחדל של מערכת ההפעלה - בה גבעות מוריקות על רקע עננים ושמיים כחולים להפליא.

אתם ככל הנראה מכירים את התמונה הזאת - לפי מספר מחקרים, מדובר בתמונה המוכרת והנפוצה ביותר בעולם. היא כנראה גם אחת התמונות היקרות ביותר בהיסטוריה. בעוד שלא ידוע בכמה היא נרכשה, הסכום מתואר כ"דימיוני".

 

bliss, תמונת ברירת המחדל של ווינדוס XP bliss, תמונת ברירת המחדל של ווינדוס XP

 

למרבה ההפתעה, מדובר בתמונה מקורית ולא יצירת פוטושופ. היא צולמה במצלמת פילם ב-1997 על ידי הצלם האמריקאי צ'ארלס או'ריר בן ה-73, לשעבר צלם בנישיונל ג'יאוגרפיק. התמונה צולמה בלב עמק נאפה בקליפורניה, על גבעות כרמי היין המפורסמות של האזור, מיד לאחר סופה בלב ינואר.

 

או'ריר נסע באותה שעה לבקר את אישתו דפני, שנה לפני שהתחתנו. הוא הכיר היטב את האזור ואף צילם אותו בעבר, אבל התמונה הזאת, הוא אמר, היא יחודית. "הדשא קיבל את הצבע הירוק הבוהק הזה. אני נסעתי בדרך המפותלת לדפני, ואל אלוהים, הסופה בדיוק עברה, והעננים הלבנים יצאו, ואמרתי לעצמי שאני חייב לצאת ולצלם כמה תמונות".

 

מאוחר יותר, או'ריר העלה את התמונה למאגר התמונות קורביס שהוקם על ידי ביל גייטס. או'ריר אומר שהוא מעולם לא גילה איך מיקרוסופט בחרה דווקא את התמונה שלו -אבל הם היו מוכנים לשלם סכום עתק על מנת לקבל זכויות מלאות על התמונה. עד היום, או'ריר חתום על הסכם סודיות שלא מאפשר לו לנקוב בסכום, שאמור להיות אחד הסכומים, אם לא הסכום הגבוה ביותר, שניתן אי פעם לתמונה בודדת.

 

אפילו עובדי מיקרוסופט עצמם, לפי או'ריר, לא ידעו את הסיבה להחלטה. כמה שנים לאחר יציאת ווינדוס XP, מספר מהנדסים פנו לאו'ריר ושאלו אותו באיזה כלי עריכה הוא השתמש על מנת ליצור את התמונה. הוא הבהיר להם שמדובר בתמונה מקורית לחלוטין.

 

התמונה שכל אחד מכיר

 

או'ריר מספר בגאווה שהתמונה שלו הגיעה לכמעט כל מקום בעולם. הוא ראה את התמונה על מחשבי תחנות כוח בצפון קוריאה, על גבי מחשבי ניווט של ספינות מטען ועל המחשבים בחדר המלחמה בפנטגון. הוא מעריך כי מיליארדי אנשים ראו את התמונה ומזהים אותה מיידית. ובצדק - ווינדוס XP הייתה במשך שנים ארוכות מערכת ההפעלה הנפוצה בעולם, ואף מערכת הפעלה אחרת לא הצליחה להגיע לשיא שלה בנתח שוק.

 

כאשר נשאל האם מיקרוסופט מתכוונת להשתמש בשירותיו גם בעתיד, הוא אמר: "אני מאוד מקווה שכן! פניתי אליהם, אבל הם לא חזרו אלי".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x