$
דעות

פקידי האוצר נמאסתם

הגיע הזמן שפקידי האוצר יבצעו החלטות ולא יתוו מדיניות. השבוע נעשה צד בכיוון - תוקן החוק שאיפשר למשווקים לעשות רווח נקי על חשבון החקלאים והצרכנים

דובי אמיתי 07:5128.03.14

היות והתרגלנו שהדרג הפקידותי במשרד האוצר, מקצועי ככל שיהיה, מכתיב את הטון, נוצר מצב מעוות, שבו כאשר מגיעה הצעה שאינה עולה בקנה אחד עם מדיניות המשרד היא הופכת קשה לעיכול, זוכה לביקורות קוטלות ומוכתרת כפופוליסטית.

 

המשפט "רבים נוהגים בעקשנות במרדף אחר הדרך, מעטים במרדף אחר המטרה" (ניטשה) מתאר בקצרה את התנהלותם של פקידי האוצר מתעקשים לשמר את הכסף בידי המדינה על חשבון הציבור ובינם לבין מטרת העל לצמצום יוקר המחיה, אין דבר וחצי דבר.

 

ימים יגידו אם החוק ל-0% מע"מ לדירה ראשונה ישפיע על מחירי הדיור, אולם, מדובר בצעד ראשון ובניסיון שטרם נראה במחוזותינו. הפתרון במקרה של כישלון יושת על השלטון ולא כדרכה של המדיניות הנוכחית, על כיסם של אזרחי ישראל.

 

התנהלות קלוקלת זו של פקידי האוצר באה לידי ביטוי בנושא הגדלת המכסה בייבוא עגלים. הרעיון היה להוזיל את הבשר לצרכן הסופי, תוך שמירה על איכותו. ואולם, על אף אזהרות חוזרות ונשנות גם מצידנו, בחרו פקידי האוצר להתעלם, הגדילו את המכסה בצורה לא אחראית וריכזו את יבוא הבקר בידי שני יבואנים עיקריים שמציפים את השוק על חשבון פרנסתם של מאות משפחות המתפרנסות מגידול בקר לבשר בישראל. זה היה נכון אם המחיר לצרכן הסופי היה אכן יורד, ואולם מתברר שההפך הוא הנכון - מחיר הבשר רק האמיר.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: מיכאל קרמר

 

האג'נדה החברתית, פוסט המחאה החברתית, העלתה לדיון ציבורי הן את מחירי הדיור והן את יוקר פערי התיווך הבסיסיים בין היצרנים למשווקים. אלה שמחפשים פתרונות בסוגיות ליבה אלו, נתקלים חדשות לבקרים בבירוקרטיה כבדה ובאטימות מצד פקידים המחזיקים בקרנות מזבח מקום פרנסתם, ובפועל מתווים את המדיניות.

 

הפתיחות של שר האוצר יאיר לפיד לרחשי הציבור בסוגיות ליבה אלו הביאה בשבוע שעבר להסרת החסם העיקרי בהעברת תיקון לחוק ההגבלים העסקיים, אשר מותיר מחוץ לפטור מהסדר כובל את משווקי התוצרת החקלאית בסיטונאות המנצלים את הפטור החקלאי כדי לעשות רווח נקי על חשבון החקלאים והצרכנים. (לדוגמא: תפוח שנרכש מחקלאי ב-3 שקלים לק"ג, נמכר לצרכן ב-12 שקלים). החוק נועד לתקן עוולה של עשרות שנים שריכזה את הכוח בידי רשתות השיווק הגדולות מול החקלאים המגדלים. 

 

הגיע הזמן שהפקידים ירדו מהעץ עליו טיפסו, יבינו שהם אינם אוחזים בשיבר של כספי המדינה ויאפשרו לנבחריה לשרת את הבוחרים במאבק להורדת יוקר המחיה ובניהול השוק בצורה הוגנת ולא חזירית.

 

הכותב הוא נשיא התאחדות האיכרים בישראל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x