$
אפליקציות

ICQ לא מתה - אך לא רחוקה מכך

הזינוק שחל בשנה האחרונה בצמיחת אפליקציות צ'ט כווטסאפ מדגיש את מצבה הרעוע של ICQ - שכיום נותרו לה רק 11 מיליון משתמשים, רובם ברוסיה; ב-2013 איבדה החברה שליש מלקוחותיה

נמרוד צוק 16:0510.03.14
זוכרים את ICQ? מסתבר שתוכנת המסרים הוותיקה שפותחה במקור על ידי מיראביליס הישראלית עדיין קיימת, אם כי במהלך 2013 היא הפסידה כ-30% ממעט המשתמשים שעוד נותרו לה. זאת על פי נתוני חברת האינטרנט הרוסית DST, מפעילת שירות המייל הפופולרי במדינה Mail.ru, שרכשה אותה מידי AOL ב-2010.
החברה, שנקנתה על ידי AOL ב-1998 ב-407 מיליון דולר, במה שנרשם בהיסטוריה של סצנת הסטארט-אפים הישראלית כאקזיט הגדול ביותר לזמנו, התקשתה להיאבק בתחרות מצד MSN מסנג'ר ומאוחר יותר ג'יטוק, פייסבוק והדור הנוכחי של אפליקציות ותוכנות הצ'ט. AOL נאלצה להפטר ממנה תמורת 187 מיליון דולר בלבד. DST אף סגרה את מרכז הפיתוח של החברה בישראל.

 

אפליקציות הצ'ט והרשתות החברתיות הרגו את ICQ אפליקציות הצ'ט והרשתות החברתיות הרגו את ICQ צילום: ניצן סדן

 

ל-ICQ, שהגיעה בימי השיא שלה ב-2001 ליותר מ-100 מיליון משתמשים, נותרו בדצמבר האחרון 11 מיליון משתמשים בלבד - לעומת 15.9 מיליון בדצמבר 2012. 6.7 מיליון מבין המשתמשים הנותרים היו תושבי רוסיה. בשנה שלפני כן איבד השירות 41% ממשתמשיו.

 

בעוד ICQ הגיעה לרוסיה כדי לגווע, תוכנת מסרים חדשה שפותחה על ידי היזם הרוסי פאבל דורוב, האיש מאחורי הרשת החברתית VK שהפכה למתחרה העיקרית של פייסבוק ברוסיה, צוברת יותר ויותר קהל: מדובר בטלגרם, שיצאה לשוק בקיץ האחרון. בחודש שעבר היא הגיעה לקצב הורדות של כמה מיליוני משתמשים חדשים ביום או 100 משתמשים בשניה, לאחר שמשתמשים רבים של אפליקציית ווטסאפ התאכזבו משרשרת תקלות בשירות וחיפשו תחליף יציב יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x