$
פטנטים וקניין רוחני

גוגל מכרה את מוטורולה ללנובו ב-2.91 מיליארד דולר

מוטורולה מוביליטי נמכרה לגוגל ב-12.5 מיליארד דולר, בעיקר עבור תיק הפטנטים שלה. במסגרת העסקה החדשה, תשמור גוגל את רוב הפטנטים ברשותה ולנובו תוכל להשתמש במותג מוטורולה כדי לחדור במהירות לשוק הסלולר בארה"ב

יוסי גורביץ 07:4330.01.14

גוגל הודיעה לפנות בוקר (ה') כי הגיעה להסכמה על מכירת מוטורולה מוביליטי ללנובו, ענקית המחשבים הסינית, תמורת כ-2.91 מיליארד דולר. הודעה על כך יצאה בבלוג הרשמי של גוגל, חתומה על ידי מנכ"ל החברה, לארי פייג'.

זוהי רכישה גדולה שניה של ענקית האלקטרוניקה הסינית שנחשפה השבוע, לאחר קניית חטיבת שרתים מ-IBM ב-2.3 מיליארד דולר.

 

גוגל רכשה את מוטורולה, חברת סלולר גדולה שנמצאה בקשיים, ב-2012 תמורת כ-12.5 מיליארד דולר. המהלך היה מפתיע גם אז, ונחשב למהלך הדגל של המנכ"ל החדש-ישן, לארי פייג'.

 

בעת רכישתה של מוטורולה, היתה הסכמה כללית כי הסיבה העיקרית לרכישה היא חבילת הפטנטים של מוטורולה, שהייתה אמורה להגן על אנדרואיד – מערכת ההפעלה הסלולרית של גוגל – מפני תביעות פטנטים מצד יריביה. גוגל לא הצליחה להגדיל את רווחיה והכנסותיה של מוטורולה: ברבעון השלישי של 2013, דיווחה מוטורולה על הכנסות של 1.18 מיליארד דולר, בהשוואה ל-1.78 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2012. גוגל צפויה להכריז על תוצאות מוטורולה ברבעון האחרון של 2013 מאוחר יותר היום (ה').

 

מטה מוטורולה? ההכנסות ירדו מטה מוטורולה? ההכנסות ירדו צילום: רויטרס

 

גוגל הודיעה כי היא תשמור על רוב מוחלט מ-17 אלף הפטנטים שקיבלה עם רכישת מוטורולה, וכי היא שומרת לעצמה את חטיבת הטכנולוגיה והפרויקטים המתקדמים של מוטורולה. זו האחרונה אחראית, בין השאר, לפרויקט ARA, שאמור לאפשר את בנייתו של סמארטפון מודולרי, והיא מנוהלת על ידי רגינה דוגאן, לשעבר מנהלת DARPA, הסוכנות למחקרים מיוחדים של הפנטגון. בשיחת ועידה הלילה נמסר מגוגל כי החטיבה תשולב בצוות אנדרואיד של החברה.

 

עוד נאמר בהודעה של גוגל כי ללנובו יש את היכולת להפוך את מוטורולה לשחקן מרכזי בעולם האנדרואיד, דבר המעיד על כך כי שתי החברות הסכימו שמוטורולה תמשיך לייצר מכשירי אנדרואיד. גוגל ציינה בהודעתה כי המהלך מצריך את אישורם של הרגולטורים הן בארה"ב והן בסין, דבר שצפוי להמשך זמן רב. סין, שהיחסים בינה ובין גוגל עלו על שרטון לאחר שגוגל האשימה את המעצמה בפריצה לשרתים שלה ב-2010, עיכבה את רכישתה של מוטורולה על ידי גוגל במשך חודשים ארוכים.

 

מותג בשלושה מיליארד

 

לנובו ידעה לבחור היטב את רכישותיה בארה"ב: ב-2005 קנתה את חטיבת המחשבים האישיים של IBM והמשיכה להשתמש במותג. עם הזמן, הציגה אסטרטגיית שיווק יעילה (התמקדות בשווקים מתפתחים) ודגמים בעיצוב חריג (לפטופים מודולריים בשלל תצורות) אשר בזכותם הצליחה להגדיל את מכירותיה בזירת ה-PC גם כאשר כל מתחרותיה הציגו ירידה במכירות רבעון אחר רבעון, לאור הדעיכה הכוללת בשוק.

 

"הרכישה של מותג איקוני שכזה, עם תיק מוצרים חדשני וצוות מוכשר, תהפוך את לנובו למתחרה חזקה בתחום הטלפונים החכמים", אמר יאנג יואנקינג, מנכ"ל לנובו.

 

"באמצעות מוטורולה, תוכל לנובו להשיג אמינות וגישה לשווקים נחשקים, כפי שעשתה עם ThinkPad", אמר לסוכנות רויטרס האנליסט פרנק גילברט מפורסטר. "אבל למוטורולה אין נתוני מכירות מרשימים או עיצובים מיוחדים, כך שהערך המרכזי ללנובו הוא מותג מוכר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x