שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
סביבה

קיבוץ נאות סמדר חיבר לרשת החשמל הארצית שדה סולארי חדש

חברת החשמל מחוייבת לרכוש את כל תפוקת החשמל מהשדה ל-20 שנה, וצבר ההכנסות לכל תקופת חיי הפרויקט יגיע לכ-280 מיליון שקל

ליאור גוטמן 09:5322.11.13

קיבוץ נאות סמדר חיבר אתמול (ה') לראשונה לרשת החשמל הארצית שדה סולארי חדש שיפיק כ-8 מגה וואט. השדה הוקם בשותפות שווה של הקיבוץ ובעלי קרן טנא שכוללות את בעל השליטה אריאל הלפרין ובעלות של כ-80 מיליון שקל. קרן טנא מוכרת מאחזקותיה ועסקאותיה העבר באבן קיסר ובנטפים. ההשקעה בשדה הסולארי הנוכחי מתחלקת בין הון עצמי של היזמים (20%) לבין מימון שמקורו בבנק לאומי (80%).

 

 

 

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שתעריף החשמל שהובטח לבעלי השדה הוא 1.02 שקל לכל קילוואט לשעה שהשדה הסולארי מזרים לרשת הארצית - תמחור שגבוה בכ-60% מהתעריף שמשלמים צרכנים לחברת החשמל. על פי ההערכות, השדה יניב הכנסות של כ-14 מיליון שקל בשנה. מאחר שחברת החשמל מחוייבת לרכוש את כל תפוקת החשמל ל-20 שנה, צבר ההכנסות לכל תקופת חיי הפרויקט יגיע לכ-280 מיליון שקל. קבלן הפרויקט היא חברת בילקטריק (Belectric) הגרמנית.

 

 

שדה סולארי במבטחים שדה סולארי במבטחים

 

על פי מינהלת האנרגיה המתחדשת אילת-אילות כבר לקראת סוף 2015 יגיע אזור הערבה לעצמאות אנרגטית וזאת לאחר חיבור של שני שדות סולאריים גדולים - הראשון בקיבוץ קטורה שיפיק כ-40 מגה וואט והשני באזור תמנע ולספק כ-60 מגה וואט. שני אלו ישלימו ייצור של כ-160 מגה וואט בכל חבל אילת איילות, תפוקה שמכסה את סך הביקוש שם.

 

"אני חושבת שדווקא היום, כשהאוצר יוצאת נגד החיבורים הסולאריים, אני מסתכלת על היגיון פשוט - עד שיתחברו לגז מקידוח לווייתן וכל הסיפורים היפים - חברת החשמל משתמשת בפחם ודלקים מזהמים. למה לא לנצל את השמש כדי לייצר חשמל?", שואלת דורית בנט, מנכ"לית מינהלת האנרגיה המתחדשת באילת אילות.

 

 

 

 

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x