שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

דני דנקנר מעיד במשפט הולילנד: "עבדתי עם לא מעט מאעכרים"

דנקנר העיד על מעורבות מאיר רבין בפרשה: "מעולם לא דובר על שוחד. אם מישהו היה מזכיר שוחד הוא היה עף מהמשרד"; בסיום חקירתה שבה זקן והכחישה כי אולמרט ידע על בקשתה מדכנר לממן סקר ב-70 אלף שקל על ההתנתקות

משה גורלי 11:5922.10.13

במשפט הולילנד העיד היום (ג') דני דנקנר (יו"ר הדירקטוריון המשותף של תעשיות המלח). במקביל סיימה שולה זקן את עדותה.

"היינו צריכים סיוע בגזרה הפוליטית", אמר דנקנר בפתיחת עדותו. דנקנר נחשד במתן שוחד בפרשת תעשיות מלח. "אני צריך מישהו שמכיר את המינהל, איפה הדברים תקועים. לקבל מידע פנים איפה הדברים עומדים. יש בירוקרטיה וסחבת". דנקנר מתייחס לטיוטת הסכם עם המינהל שצריכה הייתה להיות מאושרת במועצת המינהל ונדרשו לכך תוכניות בניין ערים ועוד אישורים שצריך היה לקדם.

 

"צריך מישהו שיביא לי מידע בצורה לגיטימית איפה הדברים תקועים", אמר דנקנר ששכר לצורך זה את מאיר רבין, נאשם בתיק שעבד כעוזרו של דכנר וקרוב משפחה של מנהל מינהל מקרקעי ישראל יעקב אפרתי. רבין ואפרתי נאשמים בתיק.

 

הסנגור עו"ד נבות תל צור ירה בכינון ישיר: "אם צריך לשמן מישהו אי אפשר עורכי דין, שוחד מעבירים בדרך אחרת, באמצעות מאכער כרבין....".

 

דנקנר: "אני דוחה את האפשרות הזו. מעולם לא דובר על שוחד. אם מישהו היה מזכיר שוחד הוא היה עף מהמשרד. חסרה לי אינפורמציה. אני חותם הסכם עם המדינה ושבע שנים כלום לא זז".

 

השופט דוד רוזן: "איך אתה מנחה את רבין בנוגע להשגת המידע? איזה מידע הוא יכול להביא לך? אתה משלם לו סכומים נכבדים, עבור מה?"

 

דני דנקנר (ארכיון) דני דנקנר (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

דנקנר: "בנושא קרן קיימת, המידע שקק"ל מתנגדת לעסקה הגיע מרבין ולכן לקחנו את מיכה גולדמן (ח"כ לשעבר - מ"ג) דברים שנראים קטנים אבל משחררים את הפלונטר. פגישות עם סגן שר הפנים דוד אזולאי מש"ס".

 

"איך הוא קשור", תהה השופט רוזן. "משרד הפנים, תבעו"ת....". רוזן לא הירפה והתעקש לדעת על מה בדיוק שילם דנקנר לרבין. דנקנר הוסיף דוגמאות על מנת לשכנע בנחיצותו של רבין. למשל להכיר את כל העסקאות שעושה המינהל". "מה הבעייה שעו"ד רם כספי יפנה", השיב רוזן, "אין פקיד במינהל שלא היה מתרגש מפנייה כזו. חלק מהעוצמה של משרדים כאלה שהמינהל מתייחס אליהם ברצינות. כי זה לא יעבור להם בשקט אם יסרבו לתת מידע שניתן לתת לפי חוק". רוזן, כמו בחקירת זקן, התעקש להבין בדיוק עבור מה שולמו הכספים.

 

בין דנקנר לרבין התקיימו כ-40 פגישות עבודה. תל צור כיוון לכך שמשחד ומשוחד לא נפגשים כל כך הרבה. ריבוי פגישות לגרסת ההגנה מעיד על יחסי עבודה ולא על יחסי שוחד.

 

"בפגישות עם רבין דיברנו על המצב במקרקעי ישראל, חברי כנסת שקשורים לש"ס, משרד הפנים, אינפורמציה שאני רוצה להעביר או לקבל", אמר דנקנר והרחיב על דפוס הפעולה מול רבין בפרט והמאכערים בכלל, "עבדתי עם לא מעט מאכערים, בד"כ עבדתי עמם בפגישות בארבע עיניים. אם זה בוריס קרסני, מיכה גולדמן או רבין. כל הפגישות מצויינות ביומן שלי שמנהלת המזכירה. אין טיפת הסתרה. עורכי הדין שלי ידעו על כל הפעילות. עו"ד יורם ראב"ד ידע על רבין. הדירקטוריון שלי ידע. שום דבר לא היה במסתרים".

זקן: "דליתה פתוחה לכולם"

 

בסיום חקירתה של שולה זקן במשפט הולילנד התאפיין בחילופי עקיצות עם התובעת עו"ד אתי בן-דור: "המעמד שלך בלשכתו של אהוד אולמרט היה לא רק של פותחת דלתות, אלא גם של נועלת דלתות". בן-דור רמזה לפרשת רשות המסים, בה מנעה זקן מג'קי מצא את הגישה לאולמרט. זקן: "כאשר עברתי לשירות הציבורי, אבי ע"ה אמר לי שדלתי תמיד צריכה להיות פתוחה, וכך זה היה – גם אצלי וגם אצל אהוד". 

 

שולה זקן באחד הדיונים בביהמ"ש שולה זקן באחד הדיונים בביהמ"ש צילום: אוראל כהן

 

בן-דור טענה, כי זקן קיבלה משמואל דכנר (עד המדינה) כספים נוספים שלא אותרו. זקן: "אני משתתפת בצערה של התובעת שהיא לא מצאה כספים נוספים. אולי אם תמצאו, תוכלו להתקזז עם כל הכספים שנתתם לדכנר".  

 

זקן שבה והכחישה כל ידיעה של אולמרט על בקשתה מדכנר לממן סקר ב-70 אלף שקל על ההתנתקות. "את חושבת שאם לא אמרתי את זה בכל החקירות הנוראות הללו, אגיד את זה עכשיו, כשבאתי מהבית רגועה אחרי ניצחון של בית"ר

ירושלים?".

 

בן-דור הציגה העברות של 24 אלף דולר מהמיליארדר דניאל אברהמס שנועד להגנתה המשפטית של זקן בפרשות רשות המסים וטלנסקי. לטענתה, אולמרט אמר שהוא הסדיר את המימון וכי זקן לא עלתה להעיד במשפט אולמרט (טלנסקי-ראשונטורס). זקן: "היא רק שכחה להגיד שהם הרשעים שמתחילים בחקירות, ומה קורה לי עד הגשת כתב האישום?! יש עורך דין שעובד בחינם?!".

 

זקן סיכמה כי לא קיבלה מדכנר כספים שאינם בכתב האישום, וכי עובדה היא שלא נמצאו צ'קים נוספים שהוציא דכנר לפקודתה. "אמרתי להם שאפשר לצלצל לגיהנום לשאול איפה זה", הוסיפה בסרקזם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x