$
חדשות טכנולוגיה

סוכנויוית הביון מחרימות את מחשבי לנובו

יצרנית המחשבים הגדולה בעולם לנובו אינה עומדת בקריטריוני האבטחה של סוכנויות הביון כגון ה-CIA וה-MI6; לטענתן המחשבים של לנובו מכילים דלתות אחוריות להתחברות מרחוק

רפאל קאהאן 17:1927.07.13

מחשבים מתוצרת לנובו מכילים פרצות אבטחה חמורות דיין עד כד כך שסוכנויות ביון כגון: ה-CIA האמריקאית, ה-MI6 הבריטית וכן סוכנויות הביון של אוסטרליה, קנדה וניו זילנד אוסרות על שימוש בהם. הדיווח הופיע ב-Australian Financial Review ולטענת הכותבים זכה לאישור של מקורות רשמיים בסוכנויות הביון הללו וכן מצד גורמים במשרד ההגנה האוסטרלי.

הפרצות, שהתגלו במהלך שנות ה-2000, הכילו "דלתות אחוריות" שמאפשרות למשתמשים לא מורשים להתחבר אליהם מרחוק. מאז הגילוי, נאסר על עובדי סוכנויות הביון להתחבר בעזרת מחשבי לנובו לרשתות מחשבים מאובטחות שמכילות מידע ברמות של מסווג וסודי.

 

גם מחשבי ה-Thinkpad חשודים גם מחשבי ה-Thinkpad חשודים צילום: איתי שמושקוביץ

 

מקורות בסוכנויות הביון אישרו כי קיים מסמך רשמי אשר מתריע בפני בעיות האבטחה הללו ושהוא נאכף בקפדנות. הפרצות התגלו במהלך בדיקות מעבדה מעמיקות שנערכו בזמן שלנובו קנתה את מותג המחשבים הניידים Thinkpad מידי IBM ב-2005. הבדיקות תיעדו את הימצאותן של "דלתות אחוריות" אלו ברמת השבבים וה-Firmware של המחשבים.

 

פרצות אבטחה והממשלה הסינית

 

איסור השימוש נותר חסוי מהציבור, למרות הפופולאריות הרבה של מחשבי לנובו בארגונים רבים. 38% ממניות לנובו נשלטות על ידי חברת אחזקות בשם "Legend Holdings" אשר 34% ממנה שייכים לאקדמיה הסינית למדעים, שהיא סוכנות ממשלתית סינית, מה שהופך אותה בפועל לבעלת המניות הגדולה ביותר בחברה.

 

למרות זאת, חשוב לציין כי הממשלה הסינית תמיד מחזיקה במניות של חברות הסיניות בכמות כזו או אחרת ואין הדבר מעיד בהכרח על איכות המוצרים המיוצרים על ידן.

 

הפרצות שתועדו על ידי בדיקות המעבדה הכילו שינויים ברמת לוחות האם, בדיקה מעמיקה של השינויים הללו הובילה למסקנה כי אין מדובר בפרצות מקריות ומוכרות או פרצות תוכנה כגון Zero-Days. אלא בפרצות שאיפשרו לגורם כלשהו לחדור למחשב באופן חשאי, זאת ללא שהמשתמש יבחין בכך.

 

לנובו אינה החברה הסינית הראשונה ששמה עלה לכותרות עקב חשדות בריגול לטובת הממשלה הסינית. חוואווי, יצרנית ציוד התקשורת הגדולה אשר שמה נקשר לאחרונה לחשדות דומים וויתרה על ניסיונות הכניסה שלה לשוק האמריקאי עקב דו"ח עוין של הקונגרס האמריקאי. בנוסף, ראש ה-CIA וה-NSA לשעבר, מייקל היידן אף טען בכתבה שפורסמה ב-Australian Financial Review בשבוע שעבר כי חוואווי אכן מרגלת עבור הממשלה הסינית. הטענות שלו נדחו על ידי חוואווי ונציגי השגרירות הסינית באוסטרליה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x