$
אקדמיה

המרכז האקדמי שלם קיבל הכרה כמוסד אקדמי

זאת כבר משנת הלימודים הבאה. המוסד יפעל בשיטת ה"ליברל ארטס" ויתקיים בינתיים ללא תקציב מדינה אך עם תרומות בגובה 125 מיליון שקל

חן פונדק 13:2313.01.13

הממשלה אישרה הבוקר (א') את ההיתר למרכז האקדמי "שלם" לפתוח מוסד להשכלה גבוהה. שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער העלה את ההצעה לממשלה לאחר שלפני שבועיים אישר המל"ג למרכז שלם לקיים במוסד תוכנית לימודים לתואר ראשון בלימודים הומניסטיים ובפילוסופיה ובהגות יהודית ותוכנית לימודים לתואר ראשון בלימודים הומניסטיים ובלימודי מזרח תיכון ואסלאם.

 

בשלב הראשון המוסד אינו מתוקצב על ידי המדינה, אולם הלימודים בו מפוקחים על ידי המל"ג במטרה לבחון האם בעתיד יקבל המוסד אישור סופי להענקת תואר ראשון. עד אז, כל תלמיד יחתום על הצהרה לפיה ידוע לו כי המרכז האקדמי עדיין איננו מוסד מוכר להשכלה גבוהה ואיננו מוסמך עדיין להעניק בשלב זה תואר ראשון וכי קיימת אפשרות שבסופו של דבר לא יקבל המרכז הכרה ולא יוסמך להעניק תואר זה.

 

נתן שרנסקי ובנימין נתניהו. שרנסקי שימש כעמית בכיר במרכז נתן שרנסקי ובנימין נתניהו. שרנסקי שימש כעמית בכיר במרכז צילום: אלכס קולומויסקי

 

"המרכז האקדמי שלם" יחל לפעול בשנת הלימודים הבאה. הוא עתיד להיפתח בבניין המליץ בקרית מוריה בירושלים. בראשו יעמוד פרופסור מרטין קרמר ששימש כמנהל מכון דיין באוניברסיטת תל אביב.

 

המרכז יפעל בשיטת ה"ליברל ארטס", אסכולה שהתבססה לפני כמאתיים שנה באנגליה ובארצות הברית וכוללת "תוכנית לימודים הומניסטיים" - לימודי ליבה מובנים במדעי החברה והרוח לקבוצה קטנה ונבחרת של סטודנטים מצטיינים. תהליך הקבלה למוסד המתוכנן לא יתבסס על ציוני פסיכומטרי אלא על מבחן שפותח ומיושם בקיימברידג', אליו יצטרפו ראיון אישי וכתיבת טקסט.

 

לפי ד"ר עידו חברוני, המנהל החינוכי של המרכז, תוכנית הלימודים תכלול את יצירות המופת המערביות, היכרות מעמיקה עם המסורת היהודית, לימודי מבואות בפיזיקה וביולוגיה וקורסים במדעי החברה ובתרבות המזרח התיכון והמזרח הרחוק.

 

גובה התרומות למוסד עומד על 125 מליון שקלים ומקור רובן מגיע ממשפחות יהודיות בארה"ב וקנדה. בין התורמים נמנים קרן תקווה של זלמן חיים ברנשטיין שתרמה 50 מליון שקל למוסד, דיויד מסר תרם 20 מליון שקל, סת' קלרמן מקרן הגידור באופוסט תרם 5 מיליון שקל, ג'ורג רוהר, שותף בחברת NCH CAPITAL תרם 5 מליון שקל וארי וג'ודי טננבאום תרמו 5 מליון שקלים להקמת קרן מלגות לסטודנטים ישראליים וקנדיים.

 

עיתוי מקרי לפני הבחירות?

הביקורת סביב מועד האישור למרכז, שבוע וחצי לפני הבחירות, נוגעת לאופי הלימודים ברוח השמרנית-ימנית ובעיקר לשמות תומכיו וחבריו בהווה ובעבר: מכון המחקר מרכז שלם הוקם ב-1994 על ידי ד"ר יורם חזני ששימש כנשיאו עד 2002. חזני עבד בעבר עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושאף להפוך את המכון למרכז אקדמי מוכר אך כיום מבהירים במרכז שלם כי חזני אינו חלק מהמרכז האקדמי. 

 

הקשרים לממשלה לא מסתיימים שם: יו"ר חבר הנאמנים של המרכז הוא יאיר שמיר, מספר 4 ברשימת הליכוד ביתנו, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי והשר משה (בוגי) יעלון שימשו עמיתים בכירים במכון עד פרישתם ב-2009. עד אז פעלו השניים במכון אדלסון למחקרים אסטרטגים שנתמך על ידי שלדון אדלסון, תומך וחבר קרוב של נתניהו. אולם במרכז האקדמי מדגישים כי כיום אין אדלסון תורם למרכז.

 

ח"כ וילף. "כשפנו אלי לא ראיתי תפיסה ימנית או שמלאנית" ח"כ וילף. "כשפנו אלי לא ראיתי תפיסה ימנית או שמלאנית" צילום: אוראל כהן

 

מנגד, מזכירים הגורמים במרכז שלם כי מדובר בתהליך אישור ארוך שחל ב-2009 וכאשר הוגשה הבקשה להקמת המוסד חתמו עליה בין היתר פרופסור רות גביזון, חבר הכנסת מקדימה ד"ר דורון אביטל טרם מינויו ויו"ר ועדת החינוך ד"ר עינת וילף גם כן טרם מינויה כחברת כנסת.

 

וילף הסבירה כי לפני ארבע שנים הציגו בפניה "תואר ראשון במתוכנת שאני מאד אוהבת שהמהות שלו אינה מקצוע, אלא השכלה כללית עם תפיסה ברורה של בניית מנהיגות לעם ישראל. כשהם פנו אלי לא ראיתי תפיסה ימנית או שמלאנית אלא איך נראה אדם משכיל. אם זו התוכנית שנשארה, היא מאד חשובה וחסרה מאד היום במערכת הישראלית. הכל בהנחה שארבע שנים אחרי, זו עדיין התוכנית שכן לא הייתי מעורבת מאז הצטרפותי לכנסת לנוכח ניגוד העניינים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x