$
דעות

לימודי יזמות: העתיד של כולנו

לתת חכה ולא דג - ללמוד ולהתנסות בעולם האמיתי, לדעת להנהיג ולהוביל רעיונות ובסופו של דבר להיות גורם איכותי ויצרני בחברה הישראלית. הבגרות היא תעודה – היזמות היא כרטיס הכניסה לעתיד

רוית דום 13:2405.12.12

תלמיד תיכון שיושב בכיתה צריך להפנים כי החיים מלאים בהזדמנויות, וההבדל בין בני האדם הוא ביכולת ובדרך לממש את אותן ההזדמנויות. אז איך מצליחים לזרוע בכל תלמיד את היכולת ליזום, להתפתח ולדעת לנצל הזדמנויות? הנחת העבודה של מערכת החינוך היא שלכל תלמיד יש כשרון ויכולת, והתפקיד של מערכת החינוך הוא לעזור לתלמיד לממש את עצמו.

 

  • לאתר הוועידה ליזמות בחינוך בבת ים - לחץ כאן

 

חינוך ליזמות הוא אחד הדרכים הנכונות ביותר לנטוע בתלמיד את הזרעים למימוש עצמי בעתיד. חינוך ליזמות שמתרכז בצד הפרקטי תוך שיתוף פעולה עם התעשייה הישראלית, האקדמיה וחברות פרטיות זו הדרך שנותנת לתלמיד את ארגז הכלים הטוב ביותר לעתיד.

 

דרך הלימוד ליזמות היא שונה לחלוטין מתכניות הלימוד שהתרגלנו אליהן. התלמידים ביזמות לומדים בתחילה איך ללמוד, מהרגע הראשון הם עצמם חוקרים ומחפשים אחר המידע שיאפשר להם את ההבנה של הדרך.

 

לימודי היזמות מובילים את התלמידים לחשיבה יצירתית, חשיבה מחוץ לקופסה ובעיקר מוציאים אותם מהכיתה לעולם שבו היוזמה המעשית, האחריות האישית והמטען הפנימי הם אלו שמשחקים את התפקיד המכריע. מהתלמידים הללו שלומדים יזמות יקום גם דור המנהיגים הבא של ישראל בתחום העסקי והציבורי.

 

 

בית ספר בירושלים ארכיון) בית ספר בירושלים ארכיון) צילום: חיים צח

 

כמו כל רעיון טוב, גם חינוך ליזמות הוא משהו שהתחיל מצורך. בתעשייה הישראלית חסרים כיום אלפי בעלי מקצוע בתחומים ספציפיים וגם בצה"ל המצב דומה. מרכזי יזמות וחינוך של תלמידים ליזמות יכולים לתת מענה לצרכים הללו. שיתופי הפעולה עם התעשייה והאקדמיה מאפשרים לכל הצדדים להרוויח: התלמידים רוכשים ידע מעשי עם אפשרות למקצוע, שמאפשר להם כבר בגיוס לצה"ל להשתלב במקצוע ולעסוק בו במהלך שירותם הצבאי, לצבור ניסיון ולהמשיך לאחר מכן בשוק העבודה, כשהם כבר בעלי ידע וניסיון מעשי.

 

היזם המוצלח לא נמדד רק בשורת הרווח. כל יזם רושם במהלך חייו גם כמה וכמה כישלונות, ויש יזמים שאף טוענים כי הכישלון הוא פריט חובה בחייו של כל יזם. ההצלחה באה רק לאחר שיודעים איך להוביל, לגייס שותפים לדרך, לדעת לדבר ולהעביר רעיונות, לגרום לאנשים ללכת אחרי חזון. ההצלחה היא במימוש הכישרון, וכל אחד בתחומו.

 

השיעור החשוב ביותר שנלמד בשיעורי החינוך ליזמות הוא היכולת לחלום ולהאמין שאפשר לפעול להגשמת החלום, לפתח חזון ולדעת מהן הפעולות הנחוצות כדי להגשים אותו. לימודי היזמות במסגרת מערכת החינוך היא הדרך להעניק לתלמיד ארגז כלים שימושי לחיים האמיתיים.

 

כמו בהרבה תחומים בחיים, גם כאן הדרך חשובה יותר מהמטרה. אנחנו, העוסקים בחינוך, מחויבים לעשות הכל בשביל לגרום לכל אחד להאמין ביכולות שלו, ללמוד כיצד להתקדם בכוחות עצמו, לשתף פעולה, להוביל, ובסופו של דבר להיות אדם טוב יותר.

 

הכותבת היא עורכת דין, מנכ"לית רשת עמל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x