הוועידה הכלכלית המרכזית 2012

יאיר לפיד: "הצמיחה לא תבוא מהוועדים הגדולים, אלא מהנגר באופקים ומנהג מונית בחדרה"

לדברי יו"ר מפלגת "יש עתיד" בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט", "על נתניהו ושטייניץ לצאת מיד בתוכנית חירום לעידוד עסקים קטנים. כדי לעזור לעצמנו, אנחנו צריכים לעזור להם"

מיקי פלד 10:0311.09.12

"הצמיחה במשק הישראלי לא תבוא מהתאגידים או הועדים, אלא מהנגר באופקים או קוסמטיקאית בעפולה, מנהג המונית בחדרה שרוצה הלפתוח מסעדה עם אמא שלו או יוצאי 8200 שפותחים חברת סטארט אפ במרתף בראשון לציון", כך אמר הבוקר ראש מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט".

 


לפיד אמר עוד כי "במקום להשתתף בהתכתשות המסורתית בין קפיטליזם לסוציאליזם, יש עתיד מעדיפה להמשיך ולהציג תכניות אמיתיות. אחרי שהצגנו שיטות מפורטות לשינוי שיטת הממשל ושירות שווה לכולם ומהפכה בחינוך, אני רוצה להציג תמצית מאוד מקוצרת של עיקרי התכנית שלנו לעסקים קטנים, גם אותה גיבשנו עם צוות של מומחים בנושא בשיתוף התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל".

 

יאיר לפיד, יו"ר "יש עתיד", בוועידה הכלכלית המרכזית יאיר לפיד, יו"ר "יש עתיד", בוועידה הכלכלית המרכזית

 

לדבריו, "עסקים קטנים הם המגזר הגדול ביותר במשק הישראלי והמוזנח ביותר במשק הישראלי. הם תורמים למשק מחציתי מהתמ"ג והם מעמד הביניים הישראלי שאף אחד לא שם עליו, כי הליכוד מאוהב בתאגידים הגדולים, ומפלגת ההעבודה בועדים הגדולים ואף אחד לא מתייחס אליהם. הם מהווים 55% משוק העובדים בישראל, כלומר הם מפרנסים יותר משפחות גם מהועדים וגם מהתאגידים, הם מחזיקים את הפריפריה על גבם והם הדרך הטובה ביותר להיאבק באבטלה ובעוני. בכל מקום בעולםם ברור שאם המדינה זקוקה למנועי צמיחה הם יבואו מעסקים הקטנים. ובכל זאת, בישראל הם מקבלים רק 30% מהאשראי הבנקאי, אז התוצאה היא שאחוז ניכר מהעסקים הקטנים נסגרים לפני תום השנה הראשונה לפעולתם ורובם לא שורדים את חמש השנים הראשונות כי אין להם אבא ואמא, כי אם הקוסמטיקאית מעפולה מגלה שאין מכון בשכונה שלה ויש לה 2 חברות, אין מי שיעזור לה לפתוח מכון משלה עם החברות והיא צריכה לשעבד את הבית בשביל אשראי, ואין מי שיסביר לה איך לקבל רישיון עסק והיא מגלה שיקחו לה חודשים ארוכים וזה יעלה לה הון כסף, אז בסוף היא אומרת לעצמה מה אני צריכה את כאב הראש הזה, וברגע הזה הכל נעצר. ברגע שהיא אומרת את זה, במקום מנוע צמיחה ו-3 נשים עצמאיות ורווחיות יש לנו שכירה בשכר מינימום ו-2 מובטלות שחותמות בלשכה וזה בדיוק הבדל בין משק במשבר ומשק שצומח".

 

לפיד אמר כי "בליבת התכנית שלנו יש שני שינויים, והראשון הוא האשראי. היום מי שצריך אשראי צריך ללכת לבנק ולהתחנן והבנק מערים קשיים וגובה ריבית גבוהה. התכנית של יש עתיד אומרת שהקוסמטיקאית מעפולה תבוא לתכנית לעסקים קטנים של התמ"ת ותגלה שהיא במקום אחד והמדינה קודם כל תבדוק את הכדאיות של העסק ואם היא תבדוק שהבקשה לאשראי היא סבירה היא תיתן ערבות מדינה ישירה לאשראי. בעל העסק, במקום שיתרוצץ בין הבנקים ויתחנן, עכשיו הוא יבוא לבנקים והם יתחרו על חסדיו, שהרי זה מה שהבנקים אוהבים, הלוואה בלי סיכון, ואז הדרך היחידה שלהם להיות תחרותיים הוא להוריד עמלות וריבית".

 

לפיד הוסיף כי "השינוי השני הוא הליווי, ליווי צמוד שיעזור לעסקים הקטנים להילחם בבירוקרטיה, שהיא למעשה רודנות של פקידים. הבעיה של בעלי עסקים היא שמבקשים מהם להתמחות בדברים שזה לא המקצוע שלהם. אם 3 חבר'ה פותחים נגריה באופקים הם עכשיו צריכים להבין בפרסום, שיווק, רישוי עסקים ותכנית עסקית, הם יודעים לבנות שידות, לא תכנית עסקית ל-3 שנים. אז הסוכנות לעסקים קטנים תלווה אותם.

 

היום התמ"ת ממן 75% מ-20 שעות ליווי, אז במקום 5 קרנות וארגונים יקרים כמו מרכז טיפוח היזמות, הסוכנות לעסקים קטנים צריכה ללות אותם ופגישה אישית תעלה 50 שקל ורוב הליווי יהיה אינטרנטי, והעיקר הוא שתמיד יהיה להם למי להתקשר. בעלי העסקים הקטנים לא יודעים אילו הטבות מס מגיעו למי שמעסיק עובדים בפריפריה או למי שהוא בעל מוגבלויות.

 

"אנחנו רוצים להציע שכל מי שנכנס לסוכנות לעסקים קטנים יתחייב שאחרי שיעזרו לו לעבור את השנתיים הראשונות, שהם קריטיות לכל עסק, הוא יהיה מוכן לחתום שהוא מוכן לעזור לאחרים, הנגר מקרית שמונה יקבל את הטלפון של הנגר מאופקים שיסביר לו מאיזה טעויות להיזהר ומה לעשות ואיך לשווק את עצמך מול הרשתות הגדולת.

 

"אני קורא לשר האוצר וראש הממשלה לצאת בתכנית חירום להלוואות לעסקים קטנים בערבות מדינה של 50% שתאפשר ריבית אטרקטיבית. זה מה שצריך כדי לאפשר למשק הישראלי לחזור לצמיחה וצריך לעשות את זה כבר מחר", סיכם לפיד את נאומו בוועידה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x