$
נדל"ן עולמי

הבית הלבן למכירה

טוב, לא באמת - אבל בארה"ב זו כותרת פוליטית פופולרית בתקופת הבחירות. סוכנות נדל"ן בוושינגטון לקחה את הביטוי הזה ברצינות ובדקה כמה באמת שווה הנכס

סוכנויות הידיעות 18:5929.07.12

עונת הבחירות האמריקאית הנמצאת כבר בעיצומה מחזירה אל הכותרות והנאומים את הביטוי "הבית הלבן למכירה". אתר הנדל"ן  movoto החליט לבדוק פעם אחת ולתמיד כמה שווה הבית הלבן במרכז וושינגטון, לו באמת היה מוצע למכירה. 

 

לבית הלבן יש היסטוריה מפוארת. בנייתו החלה ב-1792 ונמשכה עד 1800. מאז כל הנשיאים האמריקאים, מלבד ג'ורג' וושינגטון (שגר ב"מאונט ורנון", על גדת נהר הפוטומק) התגוררו בבית הלבן בזמן כהונתם. אש פרצה בבניין פעמיים, פעם ראשונה לאחר שהבריטים הציתו אותו בזמן מלחמת 1812, ופעם שנייה ב-1929.

 

הבית הלבן הבית הלבן צילום: בלומברג

 

אולם על מנת לברר מה השווי הכלכלי של הבית הלבן, יש צורך לנטרל את הערך ההיסטורי שלו ולהיצמד לעובדות: הבית הלבן הוא בגודל של 5,110 מ"ר וכולל 6 מפלסים ובהם 132 חדרים ו-35 חדרי אמבטיה.

 

"בהתבסס על גודל המבנה ומיקומו המרכזי, המחיר המבוקש יעמוד סביב 110 או 115 מיליון דולר - וזה מחיר לבית יוקרתי יוצא דופן באזור וושינגטון", אומר ג'ייסון קויץ מסוכנות הנדל"ן קויץ גרופ שפועלת בוושינגטון. לדבריו, בפועל, יקבלו המוכרים הצעות רכישה נמוכות בהרבה והוא יוכל להימכר בטווח של 85-75 מיליון דולר.

 

ההערכה של קויץ מבוססת על מחירם של בתי יוקרה אחרים בוושינגטון. הבית היקר ביותר באזור הוא בבעלותו של ג'ים קימסי, ממייסדי AOL והמנכ"ל הראשון של החברה. הבית שלו, שעוצב על ידי פרנק לויד רייט, הוא בגודל 1,950 מ"ר,  

וכולל מוסך תת קרקעי שיכול להכיל עד 40 מכוניות. השווי המוערך שלו עומד על 45.5 מיליון דולר. "הוא מחצית מגודלו של הבית הלבן, וכולל רק רבע מחלל החדרים", מסביר קויץ.

 

כמו כן, בדק קויץ את מחירי הנכסים במרכז וושינגטון ובהתאם קבע את הערכת המחיר שלו. "הופתעתי שהמחיר היה כל כך

נמוך", הוא נאלץ להודות.

 

חשוב לציין, כי קביעת המחיר שבו יימכר הבית הלבן הוא תרגיל אקדמי מובהק, ובשלב זה אין לו שום אחיזה במציאות. "כשמוסיפים את השווי ההיסטורי, המחיר ירקיע שחקים", מסביר קויץ. "יכול להיות שזו תהיה רכישת המיליארד דולר הראשונה של בית פרטי". קויץ מתנדב לשמש כמתווך הנדל"ן של העסקה ההיפותטית אפילו בחינם. "התהליך עצמו, לגלות את השווי הפוטנציאלי של הבית הלבן, יהיה חוויה מדהימה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x