שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בית המשפט דחה תביעות בדואים לבעלות פרטית בקרקעות בנגב

מדובר בהכרעה בתביעות של בני שבט אלעוקבי לבעלות פרטית בכ-1,000 דונם מאדמות הנגב דרומית לרהט. ביהמ"ש קבע שטענת התובעים ל"אוטונומיה בדואית בנגב" אינה מבוססת

שי פאוזנר 15:4718.03.12

בית משפט המחוזי בבאר שבע דחה היום (א') 6 תביעות של בדואים לבעלות פרטית בקרקעות בנגב. מדובר בפסק דין עקרוני ומקיף של בית המשפט בתביעות של בני שבט אלעוקבי לבעלות פרטית, בכ-1,000 דונם מאדמות הנגב דרומית לרהט, כולל באזור המכונה "עראקיב".

 

ההליך המשפטי המורכב התנהל

כחמש שנים. בפסק דין מפורט ומנומק, דחה בית המשפט אחת לאחת את טענות התובעים לבעלות, וקיבל את עמדת המדינה כי האדמות הן אדמות מדינה שמטרתן לשמש למטרות ציבוריות. התובעים חויבו בהוצאות ההליך בסך 50 אלף שקל.

 

בית המשפט שמע עדויות מקיפות של מומחים שהעידו בהתבסס על מקורות היסטוריים וגיאוגרפיים הכוללים ספרות מקיפה, מסמכים ומפות. בית המשפט העדיף את חוות הדעת מטעם המדינה, שלגביה נכתב שהיא מפורטת ויסודית, כפי שניתנה על ידי הגיאוגרפית ההיסטורית פרופ' רות קרק מאוניברסיטה העברית בירושלים.

 

בית המשפט דחה את טענות התובעים, לפיהן השלטונות העות'מאניים והבריטיים הכירו בבעלותם באדמות הנגב, תוך שקבע שטענת התובעים ל"אוטונומיה בדואית בנגב" אינה מבוססת.

 

כמו כן קבע בית המשפט כי מהמסמכים הפנימיים של הבדואים עולה שהם ידעו על חובתם לרשום קרקעות בטאבו, אך לא רצו לעשות כן. עוד קבע בית המשפט כי לא היה קיים יישוב בשטחי התביעה, שהקרקעות לא הוקצו לתובעים ולא הוחזקו על ידם בתנאים הנדרשים על פי החוק. "הפקעות במקרקעין בוצעו על פי חוק הרכישה כדין והתובעים לא הצליחו להוכיח טענותיהם לעניין הבעלות בחלקות התביעה", כתבה השופטת השופטת שרה דברת בפסק הדין.

 

בשולי פסק הדין הוסיף בית המשפט: "חבל שהתובעים דוחים על הסף את ידה המושטת של המדינה למתן פיצוי".

 

המדינה יוצגה על ידי עו"ד חבצלת יהל, יערי רואש ונירה גלעד מפרקליטות מחוז דרום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x