$
תיירות

מאלב חדלה לפעול; רש"ת קרקעה מטוס החברה בנתב"ג בשל חוב

חברת התעופה הוותיקה צברה חובות של 270 מיליון דולר. מטוס החברה קורקע בנתב"ג בשל חוב בסך 400 אלף דולר של החברה ההונגרית לרשות שדות התעופה

יסמין גיל וסוכנויות הידיעות 11:1903.02.12

שבוע אחרי שספנאייר הספרדית הפסיקה פעילות, גם חברת התעופה הלאומית של הונגריה מפסיקה הבוקר את טיסותיה בשל קשיים כספיים. מטוס שלה קורקע בנתב"ג, לטענת רש"ת בשל חוב של 400 אלף דולר על אגרות

 

רק אתמול אמרו נציגי חברת התעופה מאלב בישראל, בשיחה עם "כלכליסט", כי טיסות

החברה נמשכות כסדרן, למרות הדיווחים בכלי תקשורת בעולם על חברה שנמצאת בקריסה - והבוקר (ו') התמונה נראית אחרת לגמרי: מטוס החברה מסוג בואינג 737 קורקע בנתב"ג בשל חוב של החברה ההונגרית לרשות שדות התעופה (רש"ת) בגובה 400 אלף דולר, כך על פי נתוני רש"ת. אלא שזאת הצרה הקטנה יותר, שכן על פי סוכנויות הידיעות, החברה שנוסדה ב-1946 ונמצאת בבעלות ממשלת הונגריה, הפסיקה את כלל טיסותיה בעולם עקב חובות של 60 מיליארד פורינט (270 מיליון דולר).

 

מנכ"ל החברה לורנט לימבורגר מסר כי מאלב, שהשבוע קיבלה הגנה מפני נושים, עצרה את כל הטיסות בבודפשט הבוקר ב-6:00. לדבריו, לא ניתן היה להמשיך ולתמוך בתזרים המזומנים של החברה, לאחר שספקי השירותים "איבדו את אמונם" והנציבות האירופית אסרה על המשך התמיכה הממשלתית. "למרבה הצער קרה הדבר שחששנו ממנו יותר מכל ושניסינו יותר מכל להימנע ממנו", אמר לימבורגר. "הדירקטוריון הורה לחברת התעופה ההונגרית הלאומית להפסיק את פעילותה. אנו מתנצלים בפני כל הנוסעים שלנו".

 

בהודעת החברה באתר האינטרנט שלה נכתב כי זו נאלצת להפסיק פעילותה "לאחר 66 שנים, על מנת לצמצם הפסדים". החברה מציעה ללקוחותיה להתקשר למוקד טלפוני בעל שני מספרים, האחד לנוסעים שמתקשרים מהונגריה והשני לכאלה שמתקשרים מחו"ל. היא מציעה סיוע לנוסעים שתאריך הטיסה שלהם הוא עד שלושה ימים מיום הפסקת פעילותה, או לכאלה שכבר ביצעו כיוון טיסה אחד, על ידי מעבר לטיסות או אמצעי תחבורה אחרים. אולם, על הנוסעים לוודא כל מקרה לגופו מול החברה.

 

רש"ת קרקעה מטוס לאלב

 

בתוך כך, רש"ת, בצעד יוצא דופן, קרקעה את מטוס החברה ההונגרית שנחת בסביבות השעה 3:00 בבוקר בנתב"ג. לטענת הרשות, בשל חוב של 400 אלף דולר שחייבת מאלב עבור אגרות נחיתה והמראה. "בשל חוב מצטבר של מאלב ומאחר שהחברה הודיעה על קשיים כלכליים וחדלון פירעון, הודיעה רש"ת לחברה לאחר התראות חוזרות ונשנות, עם נחיתת מטוסה היום לפנות בוקר, שעליה לשלם באופן מידי את חובה. אם לא כן, לא תוכל להמריא מנתב"ג וזאת מתוקף תקנות האגרות ומתוך חובתה של רש"ת לשמור על הקופה הציבורית".

 

מאלב החליטה בתגובה, למעשה נאלצה, לבטל את טיסת החזור שלה מתל אביב לבודפשט, שאמורה הייתה להמריא ב-5:00. "רש"ת מצרה על הפגיעה בנוסעים", נמסר מהרשות. לחברת התעופה ההונגרית טיסה אחת יומית לכיוון בין תל אביב לבודפשט. גורם בענף אמר ל"כלכליסט" כי ייתכן והמהלך של רש"ת הישראלית, השפיע על הפסקת פעילות החברה בעולם כולו: "הם פחדו שגם במדינות נוספות ישאירו את המטוסים שלהם כבני ערובה, ולכן קרקעו את כולם". יחד עם זאת מדובר בהערכה בלבד, שכן מנציגות מאלב בישראל לא נמסרה כל תגובה.

 

מנכ"ל אופיר טורס: "לקוחות שהזמינו באינטרנט הם בבעיה יותר קשה"

 

בינתיים, סוכנויות הנסיעות הישראליות חוזרות למתכונת החמ"ל, כפי שהיה בסוף השבוע שעבר עם הפסקת פעילות חברת ספנאייר הספרדית. לדברי משנה למנכ"ל אופיר טורס, יהודה זפרני: "מאלב הודיעה באתר על הפסקת הפעילות, כמובן שלא הודיעו שום דבר לסוכנים. אנחנו מתמודדים עם הלקוחות שהזמינו אצלנו ומנסים למצוא להם פתרונות חלופיים, אולם לקוחות שהזמינו באינטרנט נמצאים בבעיה יותר קשה. יש ישראלים רבים שרכשו כרטיסי טיסה לבודפשט עד הקיץ, כולל עבור טיולים מאורגנים. להערכתי, יש מעל 10 אלף ישראלים עם הזמנות קדימה עד הקיץ. הפתרונות שאנחנו מנסים לתת לאנשים, הם כמובן מעבר לחברות תעופה אירופיות אחרות אירופיות או לאל על".

 

אגב, איך נפתרו הבעיות מול לקוחות ספנאייר שנתקעו בשבוע שעבר?

"כל הלקוחות שהיו תקועים, לפחות ממה שאני יודע לגבינו וגם לגבי כלל הענף, חזרו בחזרה. לגבי ההזמנות קדימה, אנחנו מקווים שנצליח להציל חלק מהכספים. לצערי חלק מהכספים שהחברה חייבת יתבררו בתביעות בתי משפט".

 

על פי הדיווחים בעולם, בשל המשבר הקשה באירופה הממשלות ביבשת אינן מוכנות עוד לסבסד את חברות התעופה שלהן. לפני שבוע הפסיקה כאמור סנפאייר לטוס, לאחר שמדינת קטלוניה הפסיקה את המימון. גם שוודיה, אירלנד, פורטוגל, פולין וצ'כיה מנסות להפחית את התמיכה הממשלתית בחברות התעופה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x