$
משפט

ערעורו של מולקנדוב התקבל חלקית; ירצה 10 חודשי מאסר

זאת במקום 20 חודשי מאסר כפי שנקבע בתחילה; בית המשפט המחוזי הותיר את הרשעתו בעבירות מירמה על כנה

אירית קוטונה 21:4711.07.11

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (ב') באופן חלקי את ערעורו של דניאל מולקנדוב, שהורשע בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד, והקל בעונשו. לפי הפסיקה, מולקנדוב ירצה 10 חודשי מאסר, במקום 20 חודשים. עם זאת, בית המשפט

דחה את הערעור על הרשעתו של מולקנדוב, שהיה מנכ"ל ודירקטור בחברת גרין לייט ניהול קרנות נאמנות ומנכ"ל חברות לב התמר וטי.אי.אם פרפורמנס, וגם הותיר על כנו את הקנס שנגזר עליו - בסך 150 אלף שקל.

 

מולקנדוב הורשע במירמת לקוחות קרן הנאמנות רעם באמצעות גביית עמלות מופרזות, אשר הגיעו בחלקן לכיסו. על פי כתב האישום בו הורשע מולקנדוב, הוא פעל בין היתר כדי לגרום לכך שקרן רעם תשלם לאקסלנס, אשר היתה סוכנת ניירות הערך של הקרן, עמלות בסך 3.5 או 4 שקלים עבור כל פעולה, כאשר בפועל חלק מהסכום נותר בידיו. לפי גזר הדין, הוא גרף לכיסו באופן זה 462 אלף שקל.  

 

בתוך כך קיבל בית המשפט המחוזי את הביקורת החריפה שנמתחה במסגרת ההליך בבית משפט השלום על התנהלות התביעה בפרשה. השופטת זיוה הדסי-הרמן מבית משפט השלום כינתה אז את ההתנהלות "בלתי-ראויה, בלתי- נסבלת, חרגה מהמותר ומהמקובל ודורשת בדיקה מעמיקה". לדבריה, נציגת התביעה, עו"ד מלכתא אלמור, "הרחיקה לכת בשימוש בכח המופקד בידיה".

 

"המערער ניצל את מעמדו"

 

בית המשפט המחוזי דחה כאמור את בקשתו של מולקנדוב לסיום ההליך ללא הרשעה, וקבע כי "אכן מדובר בפגיעה ממשית וכואבת, במיוחד עבור המערער שעסק בתחום זה (שוק ההון – א.ק.) במשך כ-20 שנה. אלא שפגיעה זו מתחייבת. המערער הורשע בעבירות על-פי החוק שבא להסדיר תחום ספציפי וייחודי, המבוסס במידה רבה על אמון שנותן המשקיע במנהל הקרן שמדובר בה. המערער, כאמור, קיבל טובות הנאה אסורות בקשר עם ניהול קרן. המערער ניצל את מעמדו כמנכ"ל ודירקטור בגרין לייט, טי. אי. אם ולב התמר כדי לשלשל לכיסו כספים בצורת מתוחכמת. הסכום שהגיע לידיו בדרך זו לא היה סכום מבוטל. הימנעות מהרשעה אך ורק כדי שהמערער יוכל לעסוק באותו תחום, שבו חטא בצורה משמעותית כל כך, אינה ראויה, וזאת בלשון המעטה".

 

בית המשפט התחשב בנסיבותיו האישיות של מולקנדוב בעת שהקל בעונשו. לפי הפסיקה, "שוכנענו כי המערער אכן נפגע פגיעה אנושה ביותר בכל היבט של חייו. המערער החזיר את רישיונו לרשות לניירות ערך. הדעת נותנת כי לא יוכל לעסוק במקצוע שבו הצטיין, בוודאי לא בשנים הקרובות, ובכך ענישה. עוד שוכנענו כי המערער לקה בבריאותו כתוצאה מההליך הפלילי". 

 

בית המשפט המחוזי הותיר את העונשים שהוטלו על שאר המעורבים על כנם. החברות גרינלייט, לב התמר, דף חשבון וטי.אי.אם, אשר הואשמו בסיוע למעשי העבירה, חויבו בתשלום קנסות בסך 75 עד 100 אלף שקל. על שותפו של מולקנדוב למעשים, עמונאל מודחי, הוטלו בתחילה 15 חודשי מאסר, מהם 6 חודשי מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות והיתר על תנאי. כמו כן, הוטל עליו קנס בסך 50 אלף שקל או 50 ימי מאסר תמורתו. כעת נקבע כי מודחי לא ירצה כל מאסר בפועל. ששת החודשים אותם אמור היה מודחי לרצות בדרך של עבודות שירות - בוטלו, וכל התקופה בת 15 החודשים הפכה למאסר על תנאי בלבד. זאת, לאחר שהסתבר כי אינו יכול לרצות עבודות שירות בשל מצבו הרפואי.

 

עו"ד עודד מורנו ייצג את מולקנדוב. את המדינה ייצגה עו"ד מלכתא אלמור מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).   

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x