$
אינטרנט

עסקה מהספרים: אמזון רכשה את אחת המתחרות המרכזיות שלה בענף

ענקית המסחר המקוון קנתה את Book Depository הבריטית, שזכתה לפופולריות בזכות משלוחים חינם לכל העולם. הערכות: חלק ממאמצי אמזון להגביר את פעילותה הבינלאומית בכלל, ובמדינות אירופה בפרט. ומה עם ישראל?

עומר כביר 17:0804.07.11

ענקית הקמעונאות המקוונת אמזון רכשה את אתר מכירות הספרים הבריטי Book Depository - כך מסרה היום (ה') החברה בהודעה לעיתונות. סכום הרכישה לא פורסם, והשלמתה מותנה באישור גופי הרגולציה.

 

בוק דיפוזיטורי, שמציע מבחר של שישה מיליון ספרים, נחשב למתחרה הגדול ביותר של אמזון בתחום מכירת הספרים ברשת מחוץ לארה"ב. בשנים האחרונות זכה האתר לפופולריות הולכת וגדלה, גם בזכות המבחר הגדול שלו אבל בעיקר הודות לעובדה שהוא מספק משלוח חינם לכל העולם, דבר המאפשר לגולשים מחוץ לארה"ב לרכוש ספרים במחירים נמוכים יותר מאשר באמזון.

 

בשנתיים האחרונות נכנס בוק דיפוזיטורי גם לתחום הספרים הדיגיטליים, והוא מוכר כותרים שאותם ניתן לקרוא במרבית קוראי הספרים הדיגיטליים והטאבלטים הקיימים בשוק. עם זאת, המבחר בתחום זה מצומצם וכמעט שאינו כולל רבי-מכר.

 

"לקוחות ביותר מ-100 מדינות נהנים מהמגוון הרחב של בוק דיפוזיטורי, ומהנוחות של משלוח חינם", אמר סגן נשיא אמזון לקמעונאות באירופה, גרג גרילי, בהודעה לעיתונות. "האתר מתמקד בשירות לקוחות מכל העולם, ואנחנו מקבלים אותו בברכה למשפחת אמזון". בשלב זה לא ברור האם בוק דיפוזיטורי ימשיך לפעול כאתר עצמאי, או יקופל לתוך אמזון, והאם משלוח הספרים בחינם לכל העולם שחיבב אותו על גולשים כה רבים עדיין יסופק.

 

משלוחים מאמזון. הרכישה תאפשר להרחיב את הפעילות הבינ"ל משלוחים מאמזון. הרכישה תאפשר להרחיב את הפעילות הבינ"ל צילום: בלומברג

 

מתי תוקם "אמזון ישראל"?

 

לפי ההערכות, הרכישה היא חלק ממאמצי אמזון להגביר את פעילותה הבינלאומית. החברה מפעילה אתרים מקומיים בבריטניה, קנדה, גרמניה, יפן, אוסטריה, סין וצרפת, שבהם מוצעים כותרים בשפות המקומיות. עם זאת, בשנים האחרונות לא פתחה החברה אתרים מקומיים חדשים. רכישת בוק דיפוזיטורי תספק לאמזון מאגר לקוחות נרחב ובסיס שילוחים באירופה, ותסייע לה להרחיב את פעילותה ביבשת.

 

בתקופה האחרונה עושה אמזון פעילות ניכרת להרחבת נוכחותה הבינלאומית, ומכך נהנים גם הגולשים הישראלים: את קורא הספרים הדיגיטלי קינדל 3 ניתן לשלוח לכתובת ישראלית בלי כל הגבלות, והחל מהתקופה האחרונה יכולים גולשים בישראל להזמין מאמזון גם מוצרים דוגמת בגדים, תוכנות, משחקי מחשב, צעצועים ושעונים. עם זאת, מחירי השילוח של מוצרים אלה גבוהים משמעותית לעומת ספרים, דיסקים ו-DVD, שאותם שולחת אמזון לישראל כבר שנים רבות.

 

האם פירוש הרכישה היא שאמזון תפתח חנויות מקומיות נוספות, ואולי אף בישראל? אין זה מן הנמנע, אבל אפשר לשער שישראל, לאור גודלה, איננה נמצאת בראש סדר העדיפויות של החברה. אגב, הכתובת amazon.co.il רשומה על שם אמזון כבר יותר מעשור, אך לא נעשה בה כל שימוש.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x