פטנטים וקניין רוחני

גוגל מקפיאה את פרויקט סטריט ויו בגרמניה: תפסיק לצלם את הרחובות

שירות מיפוי הרחובות של גוגל התקבל בעוינות בגרמניה, אף שהוכרז כחוקי. כרבע מיליון בעלי בתים ועסקים דרשו מהחברה שלא לצלם בכתובותיהם

יוסי גורביץ 10:1711.04.11

גוגל לא תעדכן יותר בגרמניה את שירות מיפוי הרחובות שלה, סטריט ויו: החברה אישרה כי מדיניותה בגרמניה השתנתה, וכי היא תסתפק בתמונות שצילמה עד כה ב-20 ערים, אך לא נימקה את ההחלטה. כך דיווח אמש (א') הבלוג SearchEngineLand. 

 

מדיניותה הקבועה של גוגל בנוגע לסטריט

ויו היא לשלוח את מכוניות הצילום שלה לאותם המקומות שוב ושוב, כדי לשמור על המידע מעודכן. בין היתר אמור המידע של סטריט ויו לשמש בעתיד את המכוניות ללא-נהג של גוגל, שייעזרו בו לצרכי ניווט, ועל כן חיוני מבחינתה לשמור על עדכון.

 

פרויקט סטריט ויו של גוגל נחשב לאחת הכבשים השחורות שלה: הוא התקבל בעוינות או בחשדנות במקומות רבים בעולם שאליהם הגיע, ועד שחשפה החברה את תכנית המכוניות ללא-נהג, לא היה ברור מדוע היא מתעקשת להמשיך בו למרות זאת.

 

שוויץ אסרה על הפרויקט בתחומה. יפן אילצה את גוגל לצלם את הרחובות מחדש כדי למנוע פגיעה בפרטיות, ואילו איטליה קבעה כי על החברה לפרסם שלושה ימים מראש את מסלולן המיועד של מכוניות הצילום, כדי לאפשר לאזרחים לנקוט אמצעי זהירות. בימים אלה נבחנים היבטים שונים בנוגע להפעלת הפרויקט בישראל, תוך התייעצות עם הגולשים.

 

גרמניה והמשבר התדמיתי של גוגל

 

אלא שקבלת הפנים היתה עוינת במיוחד בגרמניה: מסיבות היסטוריות מובנות, גרמניה רגישה במיוחד לנושא המעקב אחרי אזרחים. גוגל נאלצה להסביר את עצמה שוב ושוב לממשלה בברלין, אך לא היה די בכך, והיא העניקה לתושבי גרמניה סמכות יוצאת דופן: לדרוש את טשטוש תמונות הבתים ובתי העסק שלהם. כ-250 אלף בעלי בתים ועסקים העלו את הדרישה הזו.

 

נקודה בעייתית נוספת מבחינת גוגל היא שבגרמניה נחשפה פרשת הריגול שמכוניות סטריט ויו היו מעורבות בה: גוגל מיפתה בחשאי, וללא הודעה, את רשתות ה-WiFi במקומות שבהם עברו כלי הרכב. אם הרשת לא היתה מאובטחת - היא גם העתיקה חלק מהמידע בה, כולל מיילים, סיסמאות ועוד. הרשויות בהמבורג, שחשפו את הפרשה, ממשיכות להתלונן שגוגל מתחמקת ממסירת המידע הנדרש ממנה בנושא.

 

לאחרונה קבע בית משפט גרמני כי פרויקט סטריט ויו חוקי, אך בהתחשב בהחלטתה של גוגל להקפיא את הפרויקט במדינה, כנראה שלא היה בכך די.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x