$
דעות

תחזירו את הכסף

הרפואה הפרטית היא הבעיה, שירותי רפואה פרטית בבתי החולים הציבוריים הם הפתרון

פרופ' זאב רוטשטיין 09:2505.04.11

בשנים האחרונות נדחקה מערכת הרפואה הציבורית לפינה, בעיקר עקב צמיחתה של הרפואה הפרטית בדמותם של בתי חולים כמו אסותא והרצליה מדיקל סנטר. המשא ומתן שמתנהל עכשיו בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר הוא הזמן המתאים לחשוב מחדש: האם זה מה שרצינו מהמערכת הרפואית של ישראל? האם טוב

שהמשאבים הכספיים של הציבור ילכו פחות לרפואה הציבורית ויותר לרפואה הפרטית?

 

בקצב הזה בעוד עשר שנים לא יהיו מספיק רופאים איכותיים ברפואה הציבורית ויטופלו בה רק השכבות הסוציו־אקונומיות הנמוכות. היוקרה תעבור אל בתי החולים הפרטיים, ולא יישארו רופאים בכירים במחקר ובהכשרת הדור הבא. הסיבה שבארץ אין מספיק רופאים פנימיים, מרדימים ורופאי פגים היא השכר הגרוע ותנאי העבודה הקשים בהתמחויות הללו. כדי להתפרנס בכבוד צריכים הרופאים לעבוד שעות נוספות או לעזוב את המערכת הציבורית ב־16:00 וללכת לרפואה הפרטית.

 

הרפואה הפרטית אמנם מהווה חלק מהבעיה של זו הציבורית, אך בה טמון גם הפתרון. דרישת ההסתדרות הרפואית במשא ומתן להכנסת שירותי רפואה פרטית לבתי החולים היא צעד נכון, שיאפשר למבוטחי הביטוחים המשלימים לרכוש שירותים פרטיים במערכת הציבורית. כך כספם יחזור למערכת הציבורית ויממן את שיפור התשתיות בה, ולא את המרכזים הפרטיים שמחלישים אותה. אבל זה לא מספיק, צריך לאפשר לרופאים במערכת הציבורית להתפרנס רק ממנה על ידי העלאת המשכורות שלהם.

 

המשא ומתן הנוכחי הוא נקודת הכושר לעשות את המפנה הזה. אני, כמנהל מערכת ציבורית גדולה, תומך בקיום שעון נוכחות מצד אחד, למרות התנגדות הרופאים, ובהכנסת שירותי הרפואה הפרטית מצד שני, למרות התנגדות האוצר. בלי זה, לא משנה מה נעשה, נמשיך לדרדר את מצב המערכת הציבורית.

 

הכותב הוא מנהל המרכז הרפואי המשולב שיבא, תל השומר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x