שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

נתניהו ביטל מינוי גלנט לרמטכ"ל; האלוף נווה יכהן באופן זמני

היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין מסר את תשובתו לבג"ץ בעניין הרמטכ"ל המיועד והחזיר את הכדור לממשלה, שם קבע נתניהו לבטל את המינוי. "קיימים קשיים משפטיים משמעותיים", קבע היועמ"ש, "וספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר את ההחלטה בעינה"

ynet 20:0201.02.11

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק החליטו לבטל את מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, ולמנות את האלוף יאיר נווה לתפקיד למשך 60 יום.

 

מלשכת שר הביטחון נמסר: "לאור המצב שנוצר לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה והמשמעויות העולות ממנה, הגיעו ראש הממשלה ושר הביטחון למסקנה שלא נותרה ברירה אלא להתניע מחדש את הליך בחירת הרמטכ"ל הבא".

 

האלוף יאיר נווה האלוף יאיר נווה צילום: צביקה טישלר

קודם לכך היועץ המשפטי לממשלה החזיר את ההחלטה על מינוי גלנט לממשלה, והרחיק אותו עוד יותר מתפקיד הרמטכ"ל. "ספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר את ההחלטה בעינה", כתב היועץ יהודה וינשטיין, בתשובה שהוגשה לפנות ערב (ג') בעתירה לבג"ץ נגד המינוי, בשל פרשת הקרקעות של גלנט סביב ביתו במושב עמיקם. הבוקר פורסם לראשונה ב-ynet על החלטת וינשטיין שלא להגן על גלנט בבג"ץ.

 

היועץ המשפטי הודיע כי העביר את ההחלטה בסוגייה לטיפול ראש הממשלה ושר הביטחון כדי שיכולו לשקול את נסיבות העניין ולקבל החלטה מושכלת. עם זאת, הוא הדגיש שקיימים קשיים משפטיים משמעותיים לאשר את המינוי.

 

שר הביטחון ברק יביא ביום חמישי הצעה לממשלה למינוי סגן הרמטכ"ל יאיר נווה לרמטכ"ל בפועל לתקופה של עד 60 יום, החל מ-14 בפברואר. בתוך תקופה זו יושלם תהליך הבחירה של הרמטכ"ל הבא והוא ייכנס לתפקידו. ברק הדגיש כי "תהליך מינויו של סגן הרמטכ"ל כרמטכ"ל בפועל סוכם בעצה אחת עם היועץ המשפטי לממשלה ועל דעתו".

 

נווה יתקשה לקבל החלטות

 

קצינים בצה"ל הביעו תמיהה על החלטת ברק, שלא בחר להשאיר את הרמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי בתפקיד למשך חודשיים, והחליט על מינוי האלוף נווה כרמטכ"ל זמני. "אין עוררין שנווה קצין טוב, אבל רק כעת חזר לצבא והחל בתפקידו. היה נכון יותר לבקש מאשכנזי להשאר עוד חודשיים, לבצע גם את תהליך החפיפה, ורק אז לעזוב", אמרו.

 

כמו כן מדובר במצב מורכב שיציב בפני נווה שיתקשה לקבל החלטות כל עוד אין רמטכ"ל מכהן, אפילו אישור מינויים של כ-150 קצינים בדרגת אלוף-משנה ותא"ל, שממתינים כבר כמה חודשים - יישאר בערפל.

 

מוקדם יותר, הביע שר הביטחון צער ואכזבה מהחלטתו של וינשטיין, והתעקש כי "מדובר באיש המתאים ביותר לפקד על צה"ל בעת הזאת". לדברי ברק, "האלוף גלנט הוא לוחם עז נפש, מפקד מהטובים שהיו לצה"ל ואיש שרבים בעם ישראל חייבים לו רבות".

 

ברק הדגיש כי "חשבתי ועודני חושב כי לאלוף גלנט יש את היכולת, הניסיון, קור הרוח והחזון לפקד על צה"ל. צורך זה מתחדד עוד יותר נוכח הזעזועים הפוקדים בשבועות האחרונים את המזרח התיכון. אני חלוק על עמדת היועץ המשפטי אך מכבד אותה". אחרי שעה קלה, כבר בוטל המינוי.

 

בכתיבת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, אטילה שומפלבי ואביעד גליקמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x