שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בלעדי ל"כלכליסט" - פחד ותיעוב בזיו האפט: הכביסה המלוכלכת של רואי החשבון יוצאת החוצה

פרוטוקולים של הבוררות בין פירמת BDO זיו האפט לשותף לשעבר יחיאל בורוכוף שהגיעו לידי "כלכליסט" חושפים התנהלות מביכה של אחת מפירמות רואי החשבון הגדולות במדינה. במוקד: עדות שהופסקה בגלל איומים, בקשה לסלק את הבורר ו"עניינים אישיים שהשתיקה יפה להם"

מארק שון 09:4721.12.10

"הפרוטוקול אמנם משקף את המילים שנאמרו, אך אינו משקף את הסיטואציה עצמה המורכבת משפת הגוף והטון. העד התנהג בצורה בריונית. היתה בהתנהגותו משום הפחדה".

 

למקרא המילים הללו ניתן לחשוב שמדובר בסצנה מתוך הליך פלילי עם עבריין מפחיד. אך למעשה, אלו המילים שבהן בחר לתאר הבורר ישי לויט את התנהגותו של יובל האפט, שותף לשעבר בפירמת רואי החשבון BDO זיו האפט, במסגרת עדותו בישיבת בוררות סוערת שהתקיימה בחודש יוני האחרון.

 

האפט העיד בבוררות שהתקיימה בין שותפו לשעבר, יחיאל בורוכוף, לבין הפירמה. בורוכוף פרש מהפירמה בשנת 1995, והוא טוען עתה כי היא נשארה חייבת לו מיליוני שקלים על סמך הסכם פרישה שלא כובד.

 

לאור זאת הצדדים פנו לבוררות בפני השופט בדימוס לויט, אשר חשפה את מה שמתרחש מאחורי הקלעים בסכסוך בין הצדדים לה ואת ההתחשבונויות הישנות בין השותפים והחברים לשעבר, בורוכוף, שלמה זיו ויגאל גוזמן שמת לפני מספר חודשים.

 

עמודי פרוטוקול הבוררות מתארים משפטים קשים שהוחלפו במשך דקות רבות בין האפט לבין עורך הדין שחקר אותו במהלכה, ג'קי עציוני.

 

"יהיה לא נעים"

 

"אם עוד פעם אחת אתה מרים עליי את הקול, אז זה יהיה מאוד לא נעים", הטיח האפט בעציוני המייצג את בורוכוף וניהל חקירה נגדית נוקשה. לויט אמר בתגובה, כי "אתה לא מאיים על עורך דין".

 

עציוני, שייתכן שקלט את הפוטנציאל הנפיץ של דברי האפט, פנה אליו ואמר: "אתה מוכן לפרט למה התכוונת במילים 'יהיה לא נעים?'".

 

לאחר כדקה לויט החליט להפסיק את עדות האפט, וקבע "אתה משוחרר מהעדות, אני לא מקבל את התצהיר שלך. שמעתי את העדות – אתה לא מהימן, מאיים על עורך הדין ומתנהג בשחצנות".

 

הבורר: העד בריון

 

לאור זאת משרד זיו האפט ביקש מלויט לפסול עצמו מהבוררות, ולויט סירב. הבורר קבע כי יובל האפט התנהג בצורה "בריונית", וכי הוא פסל את עדותו בשל שאיים על עו"ד עציוני. לויט אף הגדיר את התנהגותו של האפט כ"ארוגנטית, ללא מתן כבוד מינימלי למוסד הבוררות".

 

הפירמה פנתה בעקבות זאת לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה בשבוע שעבר בדרישה להעביר את הבורר לויט מתפקידו. הפירמה השתמשה בטענות חריפות נגד הבורר, וטענה כי לויט למעשה כבר תפס צד בבוררות. במקביל, ביקשו לעכב את הליכי הבוררות. לבסוף, לאחר דיון קצר בבית המשפט הצדדים הסכימו ביניהם שהעדות תמשיך להישמע והבורר יישאר בתפקידו.

 

האפט על בורוכוף: "הוא העסיק את המזכירות באינספור מטלות ועניינים אישיים, שייתכן שהשתיקה יפה להם" האפט על בורוכוף: "הוא העסיק את המזכירות באינספור מטלות ועניינים אישיים, שייתכן שהשתיקה יפה להם"

הבקשה לפסילת לויט הובילה עם זאת לחשיפת ההתחשבנויות והמריבות בין השותפים, שמנהלים זה כשלוש שנים את הבוררות. בורוכוף התמזג ב־1992 עם משרד שלמה זיו. לאחר פרישתו מהשותפות ב־1995 הוא כיהן בכמה תפקידי מפתח, בהם יו"ר בנק טפחות, נציג האחים עופר בקבוצת בנק מזרחי, וב־2004 מונה למנכ"ל קבוצת זאבי אחזקות. כיום משמש בורוכוף יועץ עסקי לחברות.

 

יחסיו של בורוכוף עם ראשי זיו האפט לא הסתיימו עם סיום השותפות, ולמעשה, המסמכים חושפים שורה של נקודות במחלוקת: המשך ישיבה משותפת במשרדים בחיפה, מתן שירותים חשבונאיים על ידי הפירמה לחברות של בורוכוף וקשרים עסקיים בין בורוכוף לבין בכירי הפירמה. לדוגמה, בורוכוף היה שותפם של זיו, גוזמן והיועץ הפיננסי מנחם מרדר, בחברת הייעוץ יבול ח.מ.מ., ולמעשה מרדר וחברת יבול הם צד לבוררות.

 

אחד השותפים הבכירים בפירמה, ניצן ויסמן, שמרכז את תחום הייעוץ לעסקים בבעלות משפחתית בזיו האפט ושימש ב־2005 מנהל אדמיניסטרטיבי במשרדים בחיפה, הגיש תצהיר במסגרת הבוררות שמבהיר את ההתחשבנות לגבי עריכת הדו"חות לבורוכוף. "השותפות עורכת ומבקרת עבורו את הדו"חות הכספיים של שתי חברות, אור שיא השקעות ויור ביוטי". שתי החברות בבעלותו של בורוכוף.

 

חוב של 192 אלף שקל

 

"השותפות משקיעה מאות שעות של רואי חשבון, וחרף זאת בורוכוף שילם במהלך כל השנים סכום זעום של 2,000 שקל בגין עריכת כל דו"ח כספי. זאת כאשר התעריף המקובל - גם בחברות קטנות מאלה ובעלות פעילות מצומצמת - עומד על 10,000 שקל לפחות", כתב ויסמן. לטענתו, במהלך השנים 1997–2008 הפירמה ערכה עבור בורוכוף 24 דו"חות כספיים שבגינם הוא חייב 192 אלף שקל.

 

ויסמן טוען בתצהיר כי הוא פנה לבורוכוף כמה פעמים בנוגע לחוב, והאחרון פטר אותו ב"אמירה תמוהה" שלפיה השותפות חייבת לו כספים והוא יתחשבן איתם בעתיד. מתצהירו של האפט עולה, כי הוא כיהן מינואר 2001 ועד דצמבר 2004 כשותף בכיר בפירמה ושימש מנהל של משרדי השותפות בחיפה. האפט טוען בתצהיר, כי השותפות הקצתה לבורוכוף לבקשתו "לשכה מפוארת, וזאת לצרכיו האישיים והפרטיים המגוונים. לשכתו היתה מרווחת ומאובזרת, על פי דרישתו, וכללה כניסה נפרדת, מקלחת ומטבחון".

 

לטענתו, בורוכוף סיפר לו, כי קיים סיכום מפורש בינו לבין השותפים הבכירים זיו וגוזמן, שעל פיו הוא ישלם בגין שירותי המשרד והשימוש בלשכתו "בבוא העת". האפט הוסיף גם תיאור ביחס לשימוש שעשה בורוכוף במשרד. "הוא היה צרכן כבד של שירותים. הוא העסיק את המזכירות באינספור מטלות ועניינים אישיים שייתכן שהשתיקה יפה להם. כל זאת כאשר בורוכוף רודה במזכירות לא פעם ונוהג בהן בגסות רוח לשמה".

 

האפט הוסיף, כי בורוכוף לא שילם במשך כל השנים תמורת שירותי המשרד "יוצאי הדופן", וברור כי לפירמה לא היה אינטרס שהוא יהיה במשרדים, "זולת העובדה שהיה חבר של חלק מהשותפים הבכירים". בעדותו, אגב, אמר האפט כי הוא פנה לשני הבכירים, שלמה זיו ויגאל גוזמן, לגבי השימוש בחדר. "נאמר לי בעברית של העם: לא בחינם ולא בטיח", אמר האפט בעדות.

 

העדות של האפט חשפה גם טפח מההתנהלות הארגונית בפירמה. האפט התייחס לסיכומים בפירמה בדבר חוזים מהותיים, ואמר כי "אני מעז לומר שגם דברים שסיכמתי עם שלמה (זיו) או עם יגאל (גוזמן) זיכרונו לברכה, גם אז לא שמתי אותם בכתב. אני אומר בשיא הרצינות - אנחנו שותפים במשרד, לא היה דרוש דבר כזה".

 

מפירמת BDO זיו האפט נמסר בתגובה : "ההליך מתנהל במסגרת בוררות ואין בכוונתנו לנהל דיון בנושא באמצעי התקשורת".

 

יובל האפט ויחיאל בורוכוף העדיפו שלא להתייחס לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x