הייטק והון סיכון

הגאדג'טים של ODF: מצלמות ורובוטים

חברת ODF Optronics הישראלית מייצרת ציוד ביטחוני מתקדם. "כלכליסט" יצא לבדוק את הגאדג'טים של היחידות הקרביות

אסף גלעד 08:1823.09.10

בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי חברת ODF Optronics מתכננת לצאת להנפקה בתל אביב לפי שווי של כ-150 מיליון שקל. ODF היא חברה מסקרנת לא רק בגלל הכנסותיה המוערכות בעשרות מיליוני דולרים, הנובעות מהזמנות מגופים בטחוניים במדינות כמו הודו, סין, ארה"ב ומדינות באמריקה הלטינית, אלא גם בזכות שורת המוצרים שלה, שנראה כאילו נלקחו מסרטי ג'ייימס בונד.

 


 

 

המוצר הנמכר ביותר שלה, ה-Eyeball, הוא מעין כדור המכיל מצלמות ומיקרופון אותו משליכים חיילים או שוטרים, כמו שמשליכים רימון, אל עבר נקודה הדורשת תצפית. הכדור נופל תמיד על בסיסו, מפעיל מצלמה מסתובבת ושולח באופן אלחוטי את תמונת הזירה. את התמונה שהוא משדר אפשר לקלוט ממרחק של 35 מטרים בתוך מבנה, ו- 150 מטר כאשר הכדור מצוי בחוץ. הוא מגיע באריזות של שלושה כדורים יחד עם מוניטור ידני המאפשר שליטה בשטח וצפייה מיידית בתמונות המשודרות ממנו. לפי אתר Wired.com, ערכה אחת שכזו עולה כ-5,000 דולר, אך ב-ODF מרגיעים ואומרים: אי אפשר לנסות את זה בבית. המצלמות הכדוריות נמכרות באישור משרד הבטחון ולגופים בטחוניים בלבד. בינתיים, הופץ הכדור לכל יחידות החי"ר בצה"ל, ונעשה בו שימוש נרחב במסגרת מבצע "עופרת יצוקה".

 

מוצר נוסף שהוכח כיעיל, והציל כבר חיי אדם רבים לטענת צה"ל, הוא ה-EyeDrive, רובוט קטן במשקל 3.5 קילו, הנישא על ידי חיילים ומושלך גם הוא לתוך מבנים ואזורים בעלי נגישות מוגבלת. הרובוט נושא על עצמו 5 מצלמות, המעבירות אל המסך שבידי החיילים תמונה פנורמית של הזירה, והוא ניתן להפעלה באמצעות מגע באצבע אחת על המסך. הרובוט מסוגל לנטרל מטעני חבלה על ידי ירייה של פצצות זעירות המשוגרות ממנו.

 

ההתקן המסקרן ביותר, שנחשף רק לאחרונה, הוא ה-EyeFly, מעין חץ מתכתי שנורה מתוך קנה של רובה אם-16, ננעץ בקיר, ושולף באופן אוטומטי מצלמה התלויה עליו ומסתובבת בכדי להעביר תמונה פנורמית. המוצר נמצא בשלבי ניסוי מתקדמים, וטרם נמכר ליחידות מבצעיות.

 

מוצרי ODF אמנם מסקרנים ומעוררי דמיון, אבל התחרות הגדלה בתחום הציוד הצבאי איננה מאפשרת לה לנוח על זרי הדפנה. כדור ה-Eyeball שלה זכה כבר למספר חיקויים, בהם חיקוי סיני מושלם, והרובוטים הזעירים הניידים שלה כבר זוכים לתחרות מכיוונן של חברות הציוד הבטחוני הישראליות. על רקע זה, תאלץ ODF להמשיך ולהתחדש, ולהשיק מוצרים משלימים נוספים ליחידות בטחוניות טקטיות דוגמת ימ"מים, סיירות משטרות ויחידות חי"ר.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x