שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

אוריאל לין: החלטת אטיאס לשווק 3,000 יחידות דיור לא תוזיל את מחירי הדירות

נשיא לשכות המסחר אמר היום כי עד שלא תיפתר בעיית העובדים הזרים בתחום הבנייה מחירי הדירות ימשיכו להאמיר. "ההחלטה של אטיאס חסרת משמעות מכיוון שלא יהיה מי שיבנה את אותן דירות"

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, חוזר מחופשת החג עם תחזית פאסימית באשר למחירי הנדל"ן בארץ. לין אמר היום כי הוא לא מאמין שהחלטתו של שר השיכון והבינוי לשווק קרקעות לבניית 3,000 יחידות דיור תוזיל את מחירי הדירות ולטעמו החלטה זו היא חסרת משמעות וכי הבעיה המשמעותית של

קבלנים כיום היא מחסור באלפי עובדים זרים. "אם לא ימצא פתרון לבעיית העובדים הזרים לא תהיה כל אפשרות להגדיל את נפח הבנייה ומחירי הדירות ימשיכו להאמיר", אומר לין.

 

על פי נתוני התאחדות תאגידי כוח אדם זר באיגוד לשכות המסחר, לקבלנים חסרים היום כ-4,000 עובדים זרים מקצועיים בתחום העבודות הרטובות (עבודות השלד והגמר של הבניין). על פי הנתונים שמציגה הלשכה עומדת הדרישה של החברות הקבלניות השונות לתוספת של כ-1,000 טייחים, 1,300 טפסנים, 700 ברזלנים וכ-1,000 רצפים. עיקר הביקוש הוא לקידום פרויקטים באזור המרכז שעומד כל כ-50%. 35% מהבקשות הוא עבור פרויקטים בדרום, וכ-15% עבור פרויקטים בצפון. לין קורא להשלים באופן מיידי את מכסת העובדים הזרים שאישרה הממשלה ולמנוע את ביטול המכסות, בטרם ימצא פתרון לבעיה.

 

גם בחברות הנדל"ן הגדולות אומרים היום, כי במצב הנוכחי לא ניתן להגדיל את היקפי הבנייה. לדברי עמיר בקיש, סמנכ"ל התפעול של א.דורי, היקף התחלות הבנייה עומד בשנים האחרונות על ממוצע של כ-32 אלף התחלות בנייה בשנה והוא צפוי לרדת בצורה משמעותית אם לא ימצא פתרון למחסור בכוח האדם בענף ואם תבוטל מכסת העובדים המקצועיים הזרים. "לצערנו", אומר בקיש, "אין כיום מספיק עובדים ישראלים בתחום העבודות הרטובות". לדבריו, ההשלכות של המחסור הוא התארכות משך הבנייה ועיכובים במסירת דירות, עיכובים שיפגעו הן ברוכשים והן בקבלנים.

 

לדברי לין, הניסיון לטעון כי העובדים הישראלים ימלאו את מקומם של העובדים הזרים בענף הבנייה היא אמירה פופוליסטית שתיפגע במעגלים רבים: "למרות התנאים הטובים המוצעים לעובדים בתחום, כל הניסיונות לשכנע ישראלים לעבוד בעבודות הרטובות בענף הנדל"ן לא צלחו" אומר לין. "תחום העובדים המקצועיים הזרים בענף הנדל"ן הוא התחום המוסדר ביותר מבין כל הענפים בהם פועלים עובדים זרים בארץ. תנאי התעסוקה שלהם מובטחים והם לא משפיעים כלל על רמת האבטלה המקומית. פגיעה בהיקף הבנייה תגרום להמשך עליות מחירי הנדל"ן, דווקא בתקופה בה כל הגורמים מנסים למנוע עליות מחירים אלו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x