$
הייטק והון סיכון

בלעדי ל"כלכליסט" - ינאי חוזר לקיבוץ: רכש 50% ממפעל לגין טובופלסט

משה ינאי ביצע את ההשקעה בהיקף של 40 מיליון שקל באמצעות קרן ההשקעות שלו, מיכל אינטרנשיונל. לדבריו, "אביא יכולות של הייטק לתעשייה המסורתית. ההשקעה תחזיר את עצמה פי 100, וכל קיבוצניק ביגור יוכל להיות בתוך 15-10 שנה מיליונר"

אסף גלעד 07:0207.09.10

 

איש יבמ לשעבר משה ינאי רכש בחודש שעבר מחצית מחברת לגין טובופלסט, מפעל השפופרות של קיבוץ יגור באמצעות קרן ההשקעות שלו מיכל אינטרנשיונל.

ל"כלכליסט" נודע כי ינאי ישקיע 40 מיליון שקל בחברה תמורת הקצאה של מחצית ממניות החברה. יחד עם סבב הגיוס מונה לתפקיד המנכ"ל אלוף פיקוד המרכז לשעבר, יצחק איתן.

 

מפעל לגין טובופלסט נחשב לאחד המפעלים הגדולים בישראל לייצור שפופרות למגזר הקמעונאי. 90% מתוצרתו מיועדים ליצוא, והוא מגלגל הכנסות של כ-100 מיליון שקל בשנה. החברה מייצרת שפופרות לתכשירי קוסמטיקה, משחות שיניים ותרופות, ונמצאת בשליטת לגין אחזקות - חברת התעשייה של קיבוץ יגור. לגין אחזקות מחזיקה גם במפעל לגין אריזות, המייצר פחיות שימורים ואריזות מזון, והיא אחת המתחרות של חברת ויטה בענף.

 

רוצים להתרחב לחו"ל

 

ל"כלכליסט" נודע כי הקיבוץ חיפש בשנים האחרונות משקיע חיצוני כדי לתמוך בהגדלת הפעילות של המפעל בחו"ל, בין השאר באמצעות הקמת מפעלים בארה"ב ובסין. הקיבוץ בחן כמה קרנות, אך בחר בינאי כמשקיע לטווח ארוך. במפעל מועסקים 200 עובדים, ובהם 50 חברי הקיבוץ.

 

ינאי פרש ביולי מיבמ לאחר שלוש שנים בחברה, כאחד המדענים הישראלים הבכירים בה. ינאי מתמחה בטכנולוגיית אחסון מידע, ולפני המעבר ליבמ מכר לה את חברת אחסון המידע XIV, שהיה ממייסדיה, בסוף 2007 תמורת 300 מיליון דולר.

 

ב־2008 מכר ליבמ את חברת דיליג'נט תמורת 160 מיליון דולר. קודם לכן נחשב ינאי לישראלי הבכיר ביותר בענקית המחשוב EMC, ושימש שם כסמנכ"ל טכנולוגיות.

 

"תרבות ניהולית חדשה"

 

"אני במקור מושבניק מכפר יחזקאל בעמק יזרעאל, ובאופן טבעי פונים אליי הרבה מושבניקים וקיבוצניקים שמעוניינים בשיתוף פעולה איתי. ההשקעה העיקרית שלי שם (במפעל לגין - א"ג) היא לא בכסף אלא בהחדרת תרבות ניהולית חדשה, בשילוב של טכנולוגיות מודרניות במפעל. אני נכנס לעסק רק כשאני מבין שאני יכול לחולל מהפכה, לכן אני מרגיש שאני מביא לשם יכולות של הייטק לתעשייה המסורתית. השקענו שם באמצעות מיכל אינטרנשיונל בפיתוח המפעל, והבאנו לשם את אלוף פיקוד מרכז לשעבר יצחק איתן. אני חושב שההשקעה הזו תחזיר את עצמה פי 100, וכל קיבוצניק שם יוכל להיות בתוך 10 עד 15 שנה מיליונר", אומר ינאי בתגובה לפניית "כלכליסט".

 

"הלקוחות שלנו בחו"ל דורשים מאיתנו להראות נוכחות בינלאומית, והקמת פעילות שכזו דורשת הון ומומחיות, לכן חיפשנו שותף עם רקע וניסיון מעבר לים כדי לחלוק איתו את הסיכון", אומר דורון סט, יו"ר לגין אחזקות. "בעוד פעילות אריזות המזון של לגין אחזקות סובלת מקשיים בגלל יבוא מוגבר של אריזות לישראל ותחרות פנימית, פעילות השפופרות נהנית מנתוני יצוא חיוביים, והמשך המומנטום הזה דורש מאיתנו להגדיל את הפעילות שלנו בעולם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x