שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מילכוד 38

"כלכליסט" במעקב אחר ביצוע של תמ"א 38 בבניין ברעננה. כתבה ראשונה בסדרה

אורי חודי 16:5522.09.10
אם היו מציעים לכם שיפוץ חיצוני מלא של הבניין בו נמצאת הדירה שלכם, חיזוק היסודות, חידוש הכניסה והלובי והכל בחינם – לא הייתם קופצים על המציאה? ובכן, תוכנית ממשלתית מציעה זאת כבר למעלה מחמש שנים, ועדיין ניתן לספור על יד אחת את מספר הבניינים שעברו את התהליך.

 

מדובר בתמ"א 38, תוכנית מיתאר ארצית לחיזוק בניינים ישנים בפני רעידות אדמה. התוכנית מתבססת על ההנחה כי בישראל צפויה להתרחש בעתיד רעידת אדמה, בגלל מיקומה הגיאוגרפי  והמבנה הגיאולוגי שלה. לכן הוחלט כי כל בניין שנבנה לפני שנת 1980 זכאי לעבור שיפוץ שכזה.

 


 

כדי לפתור את הבעיה המימונית של חיזוק המבנים קובעת תמ"א 38 כי הקבלן שייבחר לבצע את המשימה יקבל בתמורה זכויות בנייה נוספות על גג הבניין. במילים אחרות, מי שישפץ יוכל לבנות עוד מספר דירות חדשות, אותן ימכור כדי לכסות את הוצאת השיפוץ.

 

למרות המספר הנמוך של הפרויקטים שיצאו עד כה לדרך, נראה כי לאט לאט מבינות החברות את הפוטנציאל הגלום בתוכנית וכך גם הדיירים. עם זאת, בעלי דירות רבים עדיין אינם מודעים לעובדה שהבניין שלהם זקוק לחיזוק, וכן אינם יודעים מה כוללת התוכנית ומה היא מצריכה מהם.

 

"כלכליסט" יצא לשטח לבחון את הנושא לעומקו וללוות בניין אחד ברעננה, ברחוב ברנר 15, שדייריו החליטו לחזקו וחברו לצורך כך לחברת צוק איתן מקבוצת וקסמן גוברין גבע. במהלך סדרת כתבות שזהו חלקה הראשון, נעקוב אחרי התהליך, נראה איך מתמודדים הדיירים עם השיפוץ, נבדוק האם קשיים ביורוקרטים הם אלו שתוקעים את העבודות ולמה כדאי לשים לב בתהליך כולו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x