ראש השנה 2010

"בגדול, לי כבר יש מספיק והילדים שלי מסודרים"

בגיל 88 דוד עזריאלי עדיין עובד במלוא המרץ ומקווה שיזכרו אותו כמי שעסק בבניין הארץ

גולן חזני 17:5506.09.10

את לימודי הארכיטקטורה השלים דוד עזריאלי בטכניון בחיפה בשנת 1948. עשור לאחר מכן החל לבנות בקנדה ארבעה בניינים ראשונים כעצמאי. "זו היתה התחלה קטנה מאוד, אבל זו היתה ההתחלה שחלמתי עליה", הוא מספר בשיחת טלפון מביתו שבמונטריאול. "זה היה יום קר מאוד בספטמבר כשיצקתי את היסודות

הראשונים, אבל הייתי מאושר. הרגשתי שאני סוף סוף בונה, סוף סוף עושה את מה שחלמתי לעשות. הייתי אז בן 35".

 

52 שנה לאחר מכן עזריאלי עדיין חולם. למשל, "שהשיחות עם הפלסטינים יביאו לתוצאות הפעם ושיהיה פה שלום". החלומות שלו לגבי עצמו הם להיות בריא. כאשר הוא נשאל על כסף הוא צוחק. "הכסף לא מעניין אותי".

 

הבחירה בעזריאלי לאיש השנה נובעת מנכונותו לתרום כמחצית מהונו. לפני שלושה חודשים הושלמה הנפקת קבוצת עזריאלי בבורסה בתל אביב, ועתה מחזיקים בני המשפחה ב־75% מהמניות - ארבעת הילדים מחזיקים 45%, ועזריאלי עצמו 30%. עזריאלי מעונין לתרום את חלקו בקבוצה, ששוויו כ־3 מיליארד שקל.

 

מדובר בהרבה כסף. איך נולד רעיון כזה?

"קשה לומר במילים פשוטות איך עולה רעיון כזה. בגדול, לי יש מספיק והילדים שלי מסודרים. אני מקווה לתרום את מרבית האחזקה שלי בחברה".

 

היתה התלבטות? לקח זמן להחליט?

"לא, קרן עזריאלי קיימת כבר 20 שנה".

 

מה אשתך אמרה על הרעיון?

"גם לה לא חסר שום דבר. כל המשפחה תומכת, אנחנו עושים את כל הדברים האלה בהסכמה וברצון טוב".

 

לאן היית רוצה לראות את הכסף הולך?

"בעיקר למדינת ישראל - לתרבות, להשכלה, לחינוך, לארכיטקטורה, לילדים שצריכים עזרה".

 

וורן באפט וביל גייטס הודיעו גם הם שיתרמו מחצית מרכושם.

"אנשים מבינים שצריך להחזיר חלק גדול מהרכוש שלהם למטרות שקרובות ללבם".

 

הכסף שיתרום עזריאלי יועבר לקרן שהקים בקנדה ב־1989 ושפועלת גם בישראל. את הסניף הישראלי מנהלת בתו דנה, ואת הקרן בקנדה מנהלת הבת נעמי. פעילותה של קרן עזריאלי חינוכית בעיקרה: חלוקת מלגות, סיוע לילדים באזורים מוחלשים להשיג תעודת בגרות, והנצחת השואה, שבה נספו בני משפחתו של עזריאלי. אחת מתוכניות הדגל היא "עמיתי עזריאלי", שמאז הקמתה לפני שלוש שנים זיכתה 32 חוקרים מצטיינים במלגות בגובה עשרות אלפי דולרים.

 

עזריאלי גאה מאוד גם בתמיכה בנערים: "העבודה הזו שאנחנו עושים במדינה, להציל ילדים שלא יפרשו מבתי ספר, היא עבודה גדולה מאוד". הקרן הקימה גם את בית הספר לארכיטקטורה באוניברסיטת תל אביב.

 

אתה בן 88 ועובד בכל הכוח. תרצה לנוח וליהנות קצת מתישהו?

"אני נהנה כל הזמן, באמונה שלמה. ההגדרה של גמלאים היא לעשות מה שהם רוצים. אני עושה בדיוק את מה שאני רוצה לעשות".

 

מה היית רוצה שיזכרו ממך?

"שעסקתי בבניין הארץ. זה הסיפוק הגדול ביותר".

 

אחרי שחילק לילדיו 45% מקבוצת עזריאלי שהונפקה השנה, הודיע דוד עזריאלי כי יתרום לקהילה את חלקו בקבוצה, ששוויו כ־3 מיליארד שקל. עזריאלי הוא הטייקון הראשון בישראל שהודיע על כוונה כזו

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x