$
סביבה

עכשיו זה רשמי: מכרז אשלים להקמת שתי תחנות כוח תרמו-סולאריות יוצא לדרך

כפי שנחשף ב"כלכליסט", המכרז הראשון ייסגר באמצע ספטמבר והשני כחודש וחצי לאחר מכן. רשות החשמל תפקח מקצועית על הפרויקט

ליאור גוטמן 14:2311.07.10

מכרז אשלים להקמת שתי תחנות כוח תרמו סולאריות יצא רשמית לדרכו: ועדת המכרזים הבין-משרדית, שבה חברים משרדי האוצר, התשתיות הלאומיות ורשות החשמל, פרסמה היום (א') את המסמכים המעודכנים לפרויקט.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", המכרז הראשון ייסגר באמצע ספטמבר והשני כחודש וחצי

לאחר מכן. במקור דובר שהחברות המתמודדות יגישו את ההצעות לתחנה השנייה עד סוף אוקטובר, אולם לבקשת גורמים בענף ההגשה נדחתה במספר ימים ל-2 בנובמבר.

  

לפי משרד האוצר, מדובר באחד המכרזים הגדולים והמורכבים במשק שינוהל בשיטת PPP (Public Private Partnership) שבמסגרתו גוף אחד יקים וינהל את הפרויקט לתקופה של 25 שנה. הזוכה יקים שתי תחנות כוח בהספק של עד 220 מגה וואט ובהשקעה של כמיליארד דולר. עם תום התקופה יועברו המתקנים לרשות המדינה.

  

המכרז האמור יצא לדרכו לפני כשנתיים והוא עורר התעניינות גדולה בקרב מספר גופים מקומיים ובינלאומיים. עם זאת, לאורך הזמן פרשו חלק מהחברות. כפי שנחשף ב"כלכליסט", אגף החשב הכללי במשרד האוצר ערך סבב לכל החברות שנותרו במכרז שפורסמו עד כה על ידי המדינה, ורשם את הערותיהן כדי לשפר את תנאיו ולהביא להצלחתו.

 

ארבעה גופים נשארו במשחק 

 

נכון להיום ארבעה גורמים מתחרים על הזכות להקים את תחנות הכוח באשלים: חברת אובנגואה הספרדית, ברייטסורס, שיכון ובינוי בשילוב עם סימנס וסולאר מילניום בשילוב מנרב. לאחרונה התיר האוצר את כל החמסים שעמדו בפני המתמודדים, לרבות השגת אישורים ממשרד הביטחון להקמת תחנות הכוח, כמו גם הקמת מנגנון בוררות שיקבע במקרים של תקלה מי ישא בעלויות: המדינה או היזם. בעבר רצתה המדינה לספוג את כל הסיכונים אולם רשות החשמל התנגדה להליך, ולאחר התערבות היועמ"ש  הוחלט שגם היזם יהיה אחראי על הליך הבנייה ואספקת החשמל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x