שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": תוקם ועדה סודית בכנסת לאישור עניינים כלכליים רגישים

המטרה: למנוע מהח"כים להדליף סודות שעלולים להשפיע על הבורסה. זאת בעקבות ביקורת על התנהלותם בעת מכירת מניות דיסקונט

תומר אביטל 11:1828.05.10

הכנסת מקדמת מהלך שיאפשר ליו"ר ועדת הכספים להקים ועדת משנה חסויה. ההצעה באה בכדי למנוע זליגת מידע כלכלי שעלול לפגוע במסחר בבורסה או באינטרסים כלכליים אחרים וכדי לאשר ביצוע מהלכים כלכליים רגישים. הדרישה להקמת ועדה באה בעקבות הביקורת על התנהלותם של חברי הכנסת בעת שהמדינה ביקשה למכור את מניות בנק דיסקונט ונזדקקה לאישורם.

מה דעתך על מניית דיסקונט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לפני ארבעה חודשים כינס גפני בחשאי את חברי ועדת הכספים לאישור מכירת חלק ממניות בנק דיסקונט. הכינוס גרר חרושת של שמועות, וחברי הוועדה מיהרו להתבטא ולהעריך במה הוועדה תדון. לאחר הכינוס התלונן ח"כ חיים אורון (מרץ) כי חלק מחברי הוועדה פעלו באופן לא אחראי. ח"כ גפני הסכים עמו וציין כי אכן לא מצאה חן בעיניו התנהגות חלק מחברי ועדת הכספים שלדבריו "סימסו מתוך הישיבה", והוסיף כי "החשב הכללי שוקי אורן התקשר אליי לאחר המכירה ואמר כי בזכות החשאיות, מניות הבנק שמרו על מחיר גבוה. אילו הנתונים היו מודלפים, לפי החשב, המחיר היה יורד עד מחציתם".

 

לא רק ביטחון המדינה

 

בהמשך הודיע גפני, כי "צריך להקים ועדה של חמישה חברים פחות או יותר, שלא תהיה אד-הוק, אלא ועדה קבועה. היא תתכנס במקרים בהם צריך לאשר החלטות חשאיות להן השפעה גדולה. כנראה שנצטרך לתקן את החוק בשביל לאפשר זאת", אמר ח"כ גפני. השבוע מימש גפני את ההבטחה והגיש הצעת החוק בנושא יחד עם יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין. העובדה כי לוין חתום על הצעת החוק מגבירה מאוד את סיכוייה של ההצעה, מכיוון שמדובר בשינוי המנגנון הפנימי של הכנסת - התחום עליו אמון יו"ר ועדת הכנסת.

 

כיום החוק מאפשר מינוי תת ועדה סודית מ"טעמים של ביטחון המדינה, של יחסי חוץ או של קשרי מסחר בין-לאומיים מחייבים". הצעת החוק מוסיפה סעיף לפיה הקמת הוועדה תתאפשר גם מכוח "עניין כלכלי משמעותי".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי "התפתחות עולם התקשורת והאפשרויות להעברת מידע באופן מיידי, כמו גם ההתפתחויות הכלכליות, מעלים את הצורך בשמירת סודיות לגבי עילות נוספות, לעתים לפרקי זמן קצרים מאד. כך למשל, כאשר המדינה מבקשת למכור מניות ונזקקת לאישור ועדה, יכול שעצם גילויו של הדיון יביא לשינוי קיצוני בערך המניה, ישפיע על הבורסה כולה ואף יסכל את העסקה. ואולם במצב כזה, הסודיות צריכה להישמר רק עד לאחר גילוי המכירה לציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x