$
מוסף שבועות 2010

העידן של תשובה

כך נהפך עידן וולס, עורך דין צעיר ושאפתן שכיכב בצוות בידור באילת ובתוכנית המציאות "השגריר", לאחד האנשים הקרובים ביותר לטייקון יצחק תשובה ולמי שרבים מחשיבים כ"תשובה לכל דבר"

מיכל תוסיה-כהן ורון גרנות 13:2017.05.10
בשנת 2005 הודיע עורך דין צעיר במשרד גורניצקי ושות', עידן וולס שמו, כי הוא מתכוון להתמודד בתוכנית ריאליטי חדשה בערוץ 2 בשם "השגריר". התוכנית התיימרה לבחור נציג הסברה ישראלי רהוט ונוצץ שיישלח לניו יורק כדי לסייע ביחסי הציבור של ישראל. לא פחות.

 

וולס לא יצא לבד להרפתקה, אלא צירף אליו עורך דין נוסף מהמשרד, אמיר לנג. "אני זוכר את זה כאילו זה היה אתמול", צוחק לנג. "ישבתי בבית קפה כשוולס התקשר פתאום ואמר לי שהוא קבע לנו למחרת בצהריים אודישנים בקשת. אמרתי לו 'נפלת על כל הראש?', אבל הוא שכנע אותי שיהיה מגניב".

 

השניים התקבלו לתוכנית ונהפכו לכוכבים לרגע, נהנים מ־15 דקות התהילה בצמרת טבלת הרייטינג של קשת. לנג הודח בשלבים מוקדמים יחסית, וולס שרד עד המקום הרביעי, מרחק נגיעה מ"הגמר הגדול". "הוא לקח את ההפסד קשה מאוד", אומרים מי שהכירו אותו אז. הוא טען בפני מקורביו שהדחתו היתה "ספין של ההפקה", משיקולי רייטינג. "אני זוכר שהוא ממש רצה לזכות ונתתי לו חופשה מיוחדת כדי שיוכל להשתתף", משחזר עו"ד מוריאל מטלון, אחד השותפים הבכירים במשרד. "כשהוא הפסיד הוא מאוד התאכזב".

 

מסוף ינואר השנה, וולס הוא דירקטור בקשת, שבה רכשה משפחת תשובה, המעסיקה הנוכחית שלו, כ־20% מהמניות. חתיכת ספין נגד ההפקה.

 

משתתפי "השגריר". "ההדחה היתה ספין של ההפקה" משתתפי "השגריר". "ההדחה היתה ספין של ההפקה" צילום: אלדד רפאלי

 

הולך איתו לכל מקום

 

מרץ 2008, לובי מלון הפלאזה, השדרה החמישית, ניו יורק. לצדו של יצחק תשובה, הבעלים החדש והגאה של המלון ההיסטורי, עומד וולס בחליפה מהודרת של הוגו בוס. יחד הם עוברים על רשימת המוזמנים לאירוע הפתיחה המתוכנן של המלון המחודש. רגע אחר כך, וולס כבר בטלפון, מנהל שיחה סוערת עם הסוכנים האישיים של ברברה סטרייסנד ומריה קארי, מתאם את הופעתן באירוע. הוא מבין את שפתם. גם הוא סוג של סוכן אישי, האיש שתפקידו להוריד מתשובה את טרדות היומיום, לנהל את כל המערך שסביבו כך שיאפשר לאיש העסקים להתמקד בדברים שחשובים לו באמת.

 

בארבע השנים שחלפו מאז שתשובה שלף אותו ממשרד עורכי הדין גורניצקי, וולס בן ה־33 נהפך להרבה יותר מסתם סוכן אישי. הוא יד ימינו ואיש סודו הקרוב ביותר של תשובה. "סופר אייג'נט" שיש לו רק כוכב אחד לטפל בו, והוא מקדיש את כל זמנו ומרצו למשימה הזאת. הם שותים בבוקר קפה ביחד, אוכלים צהריים יחד, טסים יחד לפגישות בכל רחבי העולם, מסין והודו עד קנדה ורוסיה. וולס מתאם, מייעץ, מסנן. מי שרוצה להגיע לתשובה, לרוב צריך לעבור דרכו.

 

"וולס הולך איתו לכל מקום", מעיד שעיה סגל, לשעבר יועץ התקשורת של תשובה. "אם תשובה בניו יורק, גם עידן איתו בניו יורק. הוא צריך להיות זמין תמיד למה שתשובה צריך, כמעט מסביב לשעון, מהבוקר המוקדם עד שעות הלילה המאוחרות. וולס גם מייעץ לתשובה, ולעצותיו יש משקל משמעותי בהחלטות שהוא מקבל. ברור לכל שתשובה קרוב מאוד לוולס, הוא סומך עליו באופן מוחלט. יש ביניהם יחסי אמון קרובים מאוד. הוא איש סודו וזה לא עניין של מה בכך, כי יצחק תשובה הוא לא אחד שממהר לתת אמון".

 

וולס ותשובה בהופעה של פול אנקה. "הולך איתו לכל מקום" וולס ותשובה בהופעה של פול אנקה. "הולך איתו לכל מקום" צילום: יובל חן

 

בספטמבר 2009 עשה וולס את קפיצת המדרגה הראשונה בדרך להשתלבות ניהולית במערך העסקי של תשובה. הבחור האמביציוזי, בוגר צוות בידור באילת ותוכנית ריאליטי, מונה לחבר בדירקטוריון של דלק נדל"ן שבשליטת תשובה. לאחר מכן, בינואר 2010, הוא מונה כאמור לדירקטוריון קשת. חבריו של וולס - מודע למעמדו המתהווה, הוא כבר נמנע מלשחרר ציטוטים בגוף ראשון - מספרים כי "אפילו הוא לא האמין שיגיע כל כך רחוק בזמן כל כך קצר". לאור העדויות להלן בדבר האמביציה של וולס, ראוי לקחת את האמירה הזו בעירבון מוגבל.

 

מינטל ועד ינטל

 

וולס גדל במשפחה מהמעמד הבינוני ברעננה, הצעיר מבין שני אחים. אביו אלחנן הוא הנדסאי מטוסים שעובד בתעשייה האווירית, אמו רחל עובדת במחלקת התרבות של העירייה. הוא בוגר תיכון אוסטרובסקי במגמה הריאלית ושירת כסמל מבצעים בפיקוד העורף, שם הכיר את אשתו שירי קריספין, כיום דוברת בטר פלייס של שי אגסי ועידן עופר ובעבר יועצת התקשורת של שר המשפטים הקודם דניאל פרידמן.

 

חבריו מעידים שמאז ומעולם נמשך לאורות הזרקורים. "תמיד חשבנו שהוא יפנה לקריירת משחק או דוגמנות", מספרת אחת מהם. "בשלב מסוים הוא הצטלם לקטלוג אופנה ובא להראות לנו בגאווה את הבוק שלו". ב־1998, אחרי השירות הצבאי, וולס הצטרף לצוות הבידור של מלון דן באילת. "הוא היה טיפוס שמתייחס לעבודה במלוא הרצינות, אחד שעומד על שלו אבל עם הרבה כריזמה ויכולת להנהיג", מעידה חברה מצוות הבידור. "בו בזמן, באירועים החברתיים הוא היה יכול להיות שטותניק לגמרי".

 

במסגרת ההופעות של צוות הבידור, וולס גילם את אביגדור, התפקיד הגברי הראשי ב"ינטל" - המחזמר שמזוהה יותר מכל עם ברברה סטרייסנד, ההיא משיחת הטלפון בלובי של הפלאזה עשר שנים אחר כך.

 

וולס לצד תשובה, בפגישה עם גדעון תדמור ועוזי לנדאו וולס לצד תשובה, בפגישה עם גדעון תדמור ועוזי לנדאו צילום: עמית שעל

 

"תשובה טמן לי מלכודת"

 

ב־1999 החל וולס ללמוד משפטים באוניברסיטת תל אביב. מ־2002 כבר עבד כמתמחה במשרד עורכי הדין גורניצקי ושות', בראשותו של עו"ד פנחס רובין. אחד הלקוחות הגדולים של המשרד הוא יצחק תשובה.

 

"הוא היה סטאז'ר חרוץ מאוד, מהסוג ש'צמוד לכיסא'", מספר עו"ד מטלון. "הוא עבד קשה מאוד, מבוקר עד ערב. הוא היה סקרן מאוד, רציני וקפדן". כמו בצוות הבידור, גם במשרד וולס מצא הזדמנויות לחשוף את הצד הפחות רציני שלו. "הוא היה מלך המסיבות", מעיד רובין. "מנחה אירועים מחונן עם חוש הומור מושחז. הוא היה מארגן ערבי גיבוש במשרד במתכונת של 'כוכב נולד'. הוא גם היה חתיך, וממה שאני זוכר אין בחורה שלא נשבתה בקסמיו".

 

המלהקים של "השגריר", לעומת זאת, חוו אכזבה מסוימת מוולס. "הוא נורא שמר על הערכים שלו במהלך התוכנית, הוא מאוד נזהר. היה לו חשוב לצאת בסדר עם כולם", אומרת אחת מהן. "תוך כדי העונה היתה לנו תחושה שקצת טעינו לגביו. הוא לא סיפק את הסחורה שחשבנו שהוא ייתן".

 

"הוא מאוהב בעצמו, חושב שהוא אלוהים", מספרת אחת המתמודדות הדומיננטיות בתוכנית. "כשהיינו בצילומים בחו"ל הוא היה מגיע עם פן ומייק־אפ. כל ההתעסקות בצורה החיצונית שלו מאוד חשובה לו, הוא חרד לתמונות שלו. כשהוא הודח הוא בכה אבל נרגע מהר מאוד, כדי שזה לא יגיע לתקשורת".

 

אחרי הרפתקת "השגריר" חזר וולס לעבוד במשרד גורניצקי והתקרב לבכירים, רובין ומטלון. "לקחתי את עידן איתי לקנדה כדי לסגור עסקה חשובה מאוד", משחזר מטלון. "הוא היה תמיד מצוי בפרטים והייתי צריך מישהו מקצועי כזה איתי. ידעתי שאני יכול לסמוך עליו". וולס התמחה בניסוח הסכמים ובניהול משא ומתן לקראת חתימה על עסקאות.

באותו זמן החל לעבוד במשרד כסטאז'ר אלעד תשובה, בנו של יצחק תשובה, ומהר מאוד השניים הפכו לחברים. זו היתה תחילת החיבור לאב. וולס החל לטפל בעוד ועוד עניינים משפטיים של תשובה, והצליח להרשים את איש העסקים.

 

בסוף 2005, קצת אחרי שחזר מהחופשה שלקח לצורך השתתפות ב"השגריר", תשובה הציע לו להצטרף אליו. "תשובה טמן לי מלכודת", משחזר רובין. "הוא אמר לי: 'מה דעתך שעידן יעבור לעבוד אצלי?'. עניתי שבשום פנים ואופן, אבל הוא אמר לי: 'אתה יודע שאני לא אקח אותו בלי הרשות שלך, אבל אשמח אם לא תעשה לי חיים קשים ותשחרר אותו'. בסוף נשברתי".

 

לא כולם במשרד עורכי הדין פרגנו למהלך. אצל חלק מהקולגות הא נתפס כמהלך מתוכנן מראש של עורך דין צעיר, שביקש לעבור לעבוד אצל אחד הלקוחות החשובים והעשירים של המשרד. רבים קנאו בוולס וסירבו להתלהב מהמעמד החדש.

 

לדברי אחת ממכרותיו הקרובות של וולס במשרד, "כשאנשים שמעו שהוא נהפך לעוזר האישי של תשובה הם לא הבינו על מה המהומה. הם קצת זלזלו בזה ואמרו שעידן עושה סתם עבודות בשביל תשובה. חלקם אולי חשבו שהוא יסחב בשבילו דברים, ינהג בשבילו וכדומה. כיום הם מבינים שטעו".

 

מטפל בעסקאות רגישות

 

וולס החל לעבוד אצל תשובה כחלק מהמטה הניהולי הפרטי שלו. הוא היה אחראי על הפיתוח העסקי של תשובה במגזר הפרטי ובחן את הכדאיות של השקעות שונות שרצה לבצע באסיה ובאירופה. לדברי מקורביו, בחלוף כמה חודשים בלבד כבר נוצר קשר קרוב בינו לבין תשובה, שהתרשם מהחריצות והאמביציה של עורך הדין הצעיר.

 

במקביל החל וולס לעשות עבור תשובה עבודות מינהליות שונות. הוא ארגן את לוח הפגישות שלו, תיאם את האירועים העסקיים והפנה את תשומת לבו של הבוס להתפתחויות יוצאי דופן. "מההתחלה הם הסתדרו טוב זה עם זה", אומרת עורכת הדין הגר אלון שעבדה עם וולס בגורניצקי. "הם הלכו והתקרבו, עד שוולס נהפך לעוזר האישי. זה לא שתשובה מינה אותו לתפקיד באופן רשמי, זה קרה מכוח הנסיבות. הרי לא היה לתשובה עוזר אישי קודם לכן. תשובה רצה את וולס לצדו בעוד ועוד הזדמנויות, כי הוא סמך עליו באופן מוחלט. בסופו של דבר, הקשר ביניהם נהפך למשהו שאי אפשר לנתק".

 

לדבריה, בשלבים הראשונים עידן היה "רק עוזר לתשובה, מקשר בינו לבין המנכ"לים תחתיו ומלווה אותו. היום תשובה כבר שולח אותו לטפל בעסקאות מאוד רגישות, שבהן בדרך כלל תשובה עצמו מטפל. לפני שנה וחצי, למשל, נכחתי בישיבה בנוגע לעסקה מאוד חשובה של תשובה. להפתעתי במקומו הגיע עידן, וכל מי שישב בישיבה ידע שעידן הוא למעשה תשובה לכל דבר.

 

"בכל הנוגע לעידן עצמו, הוא בחור עם הרבה ביטחון עצמי", אומרת אלון. "הוא לא חושב שלא מגיע לו להיות שם או שהוא מקדים את זמנו".

 

פגישה בין יצחק תשובה, עופר עיני ואילן בן-דב. וולס ניצב מאחורי תשובה פגישה בין יצחק תשובה, עופר עיני ואילן בן-דב. וולס ניצב מאחורי תשובה צילום: אוראל כהן

 

 

מגיע לישיבות עם חליפות

 

את ימי חג הסוכות השנה העביר וולס, יחד עם תשובה, בפעילות עסקית ממושכת בניו יורק ובפגישות במשרדים של תשובה בשדרות מדיסון. אשתו ובתו בת השנה ושמונה חודשים מיה העבירו את החג בלעדיו, בביתם שבשכונת נאות אפקה בתל אביב.

 

הנאמנות הזו לתשובה ולצרכיו, שגוברת כמעט תמיד על כל מחויבות אחרת, היא אבן יסוד בקשר בין השניים. ב־2006, כאשר מרכז עסקיו של תשובה עבר לארצות הברית, עבר גם וולס בעקבות הבוס להתגורר במנהטן. אשתו עברה איתו, ושם גם נולדה בתם. בסוף 2008 חזרה המשפחה לארץ. "מדובר בבחור מאוד מאוד חרוץ, אפילו בצורה מוגזמת, זה מה שתשובה אוהב אצלו", אומר מנכ"ל מנורה מבטחים חיתום וניהול גיל קלדרון, שליווה כמה מהעסקאות של קבוצת תשובה.

 

ביחסים ביניהם, וולס מצליח להיות גם מי שנוהג עבור תשובה לישיבות וסוחב בעבורו את התיק, ובו בזמן גם מי שיושב לידו בזמן הדיונים ואחראי אחר כך להוציא לפועל את ההחלטות שהתקבלו. "עידן משלב מיומנות של עורך דין והבנה טובה בעסקים ובתקשורת עם קשר בינאישי והרבה היגיון פשוט", מסביר מנכ"ל דלק אנרגיה גדעון תדמור. "זה מה שהופך אותו לעוזר טוב במיוחד לתשובה, יוצר ביניהם יחסים קרובים והבנה, וגורם ליצחק לסמוך על שיקול הדעת שלו". לפי הערכות של מקורבים, וולס מרוויח משכורת בגובה עשרות אלפי שקלים בחודש.

 

אסי ברטפלד. "תשובה הפך את וולס לבן טיפוחיו" אסי ברטפלד. "תשובה הפך את וולס לבן טיפוחיו"

לטענת כמה מהסובבים אותו, העוצמה שוולס צובר גורמת לו מעת לעת להפגנות כוח פומביות. בישיבות שבהן מתנהל משא ומתן, הם מעידים, וולס ידוע כאדם עם "דם חם", שמדי פעם מרים את קולו על משתתפים אחרים ואף קרה שנטש ישיבות בזעם. אחרים מעידים על שיחות טלפון שבהן, בניסיון למנוע פרסומים לא נוחים לתשובה, וולס צעק על עיתונאים ואיים בתביעות דיבה. חבריו של וולס מנמקים את ההתנהגות הזו ברצון "לגונן על תשובה בכל הנסיבות".

 

לדברי מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד, "תשובה בהחלט הפך את עידן לבן טיפוחיו. הוא גם יודע להתלבש יפה, ייאמר לזכותו. הוא תמיד מקפיד על איך שהוא נראה, ובניגוד אלינו תמיד מגיע לישיבות עם חליפות". מקורבים מספרים כי מעבר לחליפות של הוגו בוס שהוא נוהג ללבוש, וולס גם מקפיד על כושרו הגופני. הוא מקפיד להתאמן עם מאמן אישי ארבע פעמים בשבוע, על אף הלו"ז העמוס, ולא מפספס אף אימון.

 

יורש עתידי?

 

14 בספטמבר 2009, חמש בצהריים, תל אביב. יד ימינו של תשובה, עידן וולס, מנהל את המשא ומתן בשם גל נאור, בתו של תשובה, לקניית 20% ממניות קשת מחברת לאומי פרטנרס. מדי פעם וולס מרים את קולו, ולכולם ברור כי הוא זה אשר על פיו יישק דבר. "זה מאוד ברור שבמשפחת תשובה סומכים עליו באופן מלא", מעיד אמיר סולר, אחד מעורכי הדין שייצגו את לאומי פרטנרס בעסקה. "נאור התייעצה איתו וסמכה על דעתו, והוא ניהל את הדברים כך שכל חילוקי הדעות בין הצדדים נפתרו לבסוף".

 

וולס הצליח להתקרב מאוד לכל משפחת תשובה, על כל ענפיה. יש לו קשרים קרובים עם אלעד, הבן, עוד מהתקופה שעבדו ביחד בגורניצקי. עם הבת גל התהדקו היחסים בעקבות רכישת מניות קשת. אף שבתפקידו הרשמי הוא יועץ ועוזר של תשובה האב בלבד, הוא נמצא לרשות כל בני המשפחה בכל עת. לדברי מקורב לוולס, בני המשפחה נוהגים לפנות אליו בבקשות שונות, גם בשעות יוצאות דופן, והוא תמיד מוצא את הדרך לעזור להם, "הוא פשוט מוסיף עוד שעה ללו"ז ועובד בשבילם עד השעות הקטנות של הלילה".

 

הצלחתו של וולס וקרבתו למשפחת תשובה הופכות אותו בעיני רבים למועמד אפשרי להמשיך את אימפריית העסקים של תשובה, לצדו של הבן אלעד. שניהם צעירים, שניהם מחזיקים בתפקידי מפתח בעסקיו של תשובה ושניהם משכילים ושאפתנים. רק שאחד מהם הוא הבן של תשובה והשני - לא.

 

לדברי יו"ר חברת דלק גבי לסט, "העובדה שתשובה מינה את עידן לדירקטוריון דלק נדל"ן וקשת מעידה על רמת ההערכה כלפיו. המעמד שלו ליד תשובה הוא משרת אמון, זה אומר הכל. הוא מייעד את הצעיר הזה למקומות גבוהים ובצדק. אין לדעת לאן עידן יגיע. הוא בחור מוכשר עם יכולת אנליטית גבוהה מאוד. יש לו ראייה מרחבית ויכולת לנתח דברים במהירות ולעבד אותם. הוא אף פעם לא נלחץ ועובד בשיקול דעת ואופן ענייני, כל התכונות שדרושות להצלחה".

גם לדברי אייל לפידות, מנכ"ל חברת הפניקס שבשליטתו של תשובה, "הקשר בינו לבין תשובה הוא קשר קרוב מאוד וטוב מאוד ולכן אני חוזה לו גדולות. הוא מוכשר, רציני, דומיננטי, ומבין היטב את המטריה העסקית. הוא יכול ללמוד הרבה מתשובה, מה שיכול להוביל אותו להצלחה גדולה בעסקים". עם זאת, הוא מדגיש כי "למרות הקרבה ביניהם, זה עדיין לא כמו אב ובנו, ולכן לא צריך להשוות בינו לבין אלעד. זה לא יהיה הוגן לעשות זאת". גם לדברי מקורב אחר, "אין מקום אמיתי להשוואה. עם כל האהבה שתשובה רוחש לוולס, דם יותר סמיך ממים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x