$
נדל"ן

בעקבות פרשת הולילנד: בחינה מחודשת לרפורמה בתכנון ובניה

ראש הממשלה ביקש ממשרד המשפטים לערוך בחינה נוספת של מנגנוני הבקרה שנכללו ברפורמה, אשר אמורה לזרז ולפשט תהליכי תכנון

דותן לוי 13:5121.04.10

נוכח ההשלכות האפשריות של הפרשות הנחקרות בימים אלה בידי משטרת ישראל, ביקש ראש הממשלה לפני ימים אחדים משר המשפטים, בהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, לערוך בחינה נוספת של מנגנוני הבקרה שנכללו בהצעת חוק התכנון והבניה.

 

ראש הממשלה הבהיר כי מטרת הבחינה הנוספת

להבטיח שהליכי התכנון והבנייה, כפי שיקבעו בחוק החדש, יגבירו את השמירה והבקרה על המינהל הציבורי התקין ועל טוהר המידות. הליך הבחינה הנוספת יבוצע בתקופה הקרובה במסגרת ועדת השרים לענייני חקיקה שדנה בהצעת חוק התכנון והבניה.

 

"חלק משמעותי מהשחיתות סביב התכנון והבניה בישראל נובע מההליכים הארוכים והמסורבלים בתחום זה, והקשיים הרבים שהם מערימים על האזרחים ועל היזמים", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, "כתוצאה מכך התפשטה במשך השנים תופעת המאעכרים, שמנסים לשחד פקידים ואישי ציבור.

 

"כדי לצמצם את תופעת השחיתות הזאת, חשוב מאוד להסיר את החסמים הביורוקרטים ולקצר ולייעל את הליכי התכנון והבניה. זה בדיוק מה שעשינו בהצעת החוק לרפורמה בהליכי התכנון ובניה. עם זאת, אני עדיין מוטרד מהאפשרות שבוועדות התכנון המקומיות יוותרו כיסים של תופעות שאינן עומדות בקנה אחד עם עקרון-העל של השמירה על טוהר המידות".

 

נזכיר, כי בהליך התכנוני החדש נקבעו מנגנוני הגנה, בקרה, שקיפות וערר אשר מתייחסים לוועדות המקומיות וליתר מוסדות התכנון. בין היתר כוללים מנגנונים אלה הקמת יחידה חדשה במשטרה שתעסוק באכיפה של עבירות בתחום התכנון והבניה; מינוי נציגי ציבור על ידי שופט בוועדות לתכנון ובניה; חיזוק מעמד היועצים המשפטיים של הוועדות; שמיעת התנגדויות הציבור על ידי יועץ חיצוני מקצועי; סנקציות בחוק על חברי ועדה כולל הטלת אחריות פלילית, השעיה ופיזור ועדה; קביעה כי כל הדיונים בוועדות, חומרי הרקע, ההחלטות והנימוקים יהיו פתוחים לציבור ושקופים.

 

המטה לתכנון אחראי: הרפורמה מטיבה עם יזמי קומבינת הולילנד הבאה

 

מהמטה לתכנון אחראי שנמנה על מתנגדי הרפורמה נמסר בתגובה להודעת נתניהו, "ההודעה שיצאה היום ממשרד ראש הממשלה היא מסך עשן שנועד להרדים את הציבור בשמירה ולהמשיך לקדם הצעת חוק דורסנית, שרומסת את זכויות הציבור ומיטיבה עם יזמי קומבינת הולילנד הבאה".

 

במטה אמרו כי לא יוכלו להשלים עם הרס מערכת התכנון ולדבריהם, הרפורמה במתכונתה הנוכחית רומסת את זכויות הציבור ומיטיבה עם יזמי קומבינת הולילנד הבאה. ראשי המטה הוסיפו, כי הקמת ועדה ציבורית מקצועית היא הדרך היחידה לקדם חוק איכותי שימנע שחיתות. הליכי הרישוי זקוקים לטיפול מהיר שיאפשר פתיחת חסמים שיקלו על הציבור לסגור מרפסת. לעומת זאת, בתחום התכנון נדרשת הקמת ועדה ציבורית מקצועית, שתפעל בשקיפות ושיתוף הציבור, האקדמיה וכלל מחזיקי העניין ותציע רפורמה אחראית שתשמור על טוהר המידות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x