$
משפט

פרשת קרטל הגז: יו"ר דורגז לשעבר ישלם 800 אלף שקל

כמו כן נגזרו על דוד שזר 12 חודשי מאסר על תנאי והוא מנוע לכהן כדירקטור בחברה ציבורית למשך שנתיים

אירית קוטונה 15:3307.03.10

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (א') על דוד שזר, יו"ר דורגז לשעבר, מאסר על תנאי של 12 חודשים, ותשלום קנס בסך 800,000 שקלים. במסגרת פרשת קרטל הגז.

 

בנוסף לכך קבע בית המשפט כי על פי סעיף 226 (א)(3) לחוק החברות, מנוע שזר לכהן כדירקטור בחברה ציבורית למשך שנתיים,

כאשר ביצוע סעיף זה עוכב ב-45 ימים.

 

בית המשפט קבע כי שזר היה "הבכיר ביותר מבין חברי הנהלתה הפעילה של דורגז שעסקו בקרטל ומעורבותו בקידומו היתה אינטנסיבית ומשמעותית" עם זאת, לקח בית המשפט בחשבון את גילו של שזר (86) ומצבו הרפואי, וקבע כי " שליחתו של אדם כזה לבית הסוהר בשל העבירות הכלכליות שביצע לפני כ-16 שנים, חמורות ככל שתהיינה - תלקה בחוסר מידתיות". ועל כן החליט שלא לגזור עליו מאסר בפועל.

 

פרשת קרטל הגז

 

כתב האישום בפרשת קרטל הגז הוגש ב-2004, ועל פיו ארבע חברות הגז הגדולות במשק, דורגז, פז גז, אמישראגז וסופרגז, תיאמו מחירים, חילקו ביניהן לקוחות ומנעו בכך תחרות בשוק הגז הביתי.

 

דורגז היתה באותן שנים בבעלות משפחת דנקנר, ושמואל דנקנר הואשם במסגרת הפרשה גם כן, בעקבות סעיף בחוק ההגבלים העסקיים שעוסק באחריות נגזרת, לפיו אם תאגיד עבר עבירה, אחראי לה גם כל מנהל פעיל בתאגיד.

 

בהכרעת הדין אשר ניתנה לפני כחודש וחצי, זוכו איש העסקים הבכיר שמואל דנקנר וישראל אנגל, חשב סופרגז לשעבר. דוד שזר עם זאת הורשע, תוך שקבע השופט ענבר ב כי: "מאחר שמצאנו כי דורגז עברה עבירה כמפורט באישום השלישי, ובהינתן ששזר לא הוכיח כי לא ידע על העבירה וכי פעל למניעתה, יש להרשיע את שזר במיוחס לו על-פי אותו אישום".

 

במסגרת הפרשה הורשעו מעורבים נוספים, מרביתם בהסדרי טיעון. צבי מור, מנכ"ל דורגז, שנמצא כי היה צד להסדרים, נידון במסגרת הסדר טיעון למאסר של 4 חודשים, לתשלום קנס של 950,000 שקל, והוא נפסל לכהונת דירקטור בחברה ציבורית למשך 5 שנים.

 

משה אולדק, שהיה מנהל אגף השיווק של סופרגז, הורשע כצד להסדרים במסגרת הסדר טיעון, נדון למאסר בפועל של 100 ימים ולתשלום קנס של 150,000 שקל. כמו כן, מאסרים בדרך של עבודות שירות נגזרו על נושאי משרה בדרגות נמוכות מזה או על מי שהורשעו מכוח אחריותם הנגזרת כ"מנהלים פעילים".

 

היום היה המועד האחרון להגשת ערעור על זיכויו של דנקנר. מהרשות להגבלים עסקיים נמסר כי הוחלט שלא לערער על החלטת בית המשפט. באשר לגזר הדין שהוטל היום על דוד שזר נמסר כי גזר הדין נלמד כעת, וטרם הוחלט אם לערער על ההחלטה.

 

מעו"ד נוית נגב ממשרד שינמן-נגב, שייצגה את דנקנר, נמסר: "אנחנו שבעי רצון מהחלטת רשות ההגבלים. לא היה מקום לערער על ההחלטה העקרונית והחשובה בעניינו של שמואל דנקנר".

 

 קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x