משפט

בלעדי ל"כלכליסט": טדי שגיא בדרך חזרה לישראל

כששגיא עזב את הארץ הוא שילם מס לפי הערכת הון צנועה מאוד שכללה גם את חלקו בפלייטק. שנה אחר כך הוא מכר מניות פלייטק ב-290 מיליון דולר - אבל עכשיו מתברר שהוא יבצע השלמת מס של כמה עשרות מיליוני שקלים בלבד

הדר קנה 07:1218.01.10

הרפורמה במיסוי לעולים חדשים ולתושבים חוזרים ממשיכה להיות מוקד משיכה למיליונרים בניכר: ל"כלכליסט" נודע כי המיליארדר טדי שגיא נמצא במגעים מתקדמים עם רשות המסים כדי למצוא דרכים לחזור לישראל ולקבל את ההטבות הקשורות ברפורמה.

 

שגיא, בעל השליטה בפלייטק (Playtech), המפתחת פלטפורמות לאתרי הימורים מקוונים, נמצא בימים אלו בדיונים מול רשות המסים כדי לחזור לישראל ולקבל את הטבות המס דרך הרפורמה. הקשיים האחרונים בנושא נמצאים לקראת פתרון, והמגעים עומדים כעת על סף סיום.

מה דעתך על מניית פלייטק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

הרפורמה במיסוי לעולים חדשים ולתושבים חוזרים הוכרזה לרגל 60 שנה למדינה, ומקנה לעולים ולשבים שורה של הטבות מס שעיקרן מתן פטור ממס ומדיווח בישראל לתקופה של עשר שנים על נכסים והכנסות שמקורם מחוץ לישראל. הרפורמה נכנסה לתוקפה בספטמבר 2008, וחלה רטרואקטיבית מינואר 2007. כפי שפורסם ב"כלכליסט", הרפורמה היא מקור משיכה ליהודים וישראלים לשעבר לעלות לישראל, והחזירה לישראל אנשים דוגמת סמי עופר, ארנון מילצ'ן, שי אגסי, סול זכאי, יגאל זילכה, נתן יעקבסון ורבים נוספים.

 

השלמה לא מרשימה

 

כאשר שגיא עזב את ישראל, ההכנות להנפקת פלייטק (שבוצעה ב־2006) כבר היו על הפרק, ולכן שגיא ניהל מגעים מול רשות המסים כדי לשלם את המס המוערך לפני עזיבתו. באותה תקופה היו לו שני תיקים במס הכנסה: הראשון תיק אישי שלו בפקיד שומה תל אביב 1, והשני תיק של פלייטק בפקיד שומה תל אביב 4.

המיליארדרים החוזרים והערכת שווי ההון שלהם המיליארדרים החוזרים והערכת שווי ההון שלהם צילומים: גיל נחושתן מאיר אזולאי בועז אופמהיים

 

לפני שעזב את ישראל קיבל שגיא אישור על הפיכתו לתושב חוץ. ב־2005 נעשתה מכירה רעיונית של כל נכסיו, לרבות המניות בפלייטק, לפי שווי של 40 מיליון דולר בלבד, כך ששילם מס בשיעור של כ־16 מיליון דולר. אלא שכאשר פלייטק הונפקה ב־2006 לפי שווי של 960 מיליון דולר, זינק שגיא בן לילה לרשימת המיליארדרים הישראלים: הוא מכר אז 35% ממניות החברה תמורת 290 מיליון דולר, שאותם שלשל לכיסו, ונשאר עם אחזקה של 46% שהיו שווים אז כ־440 מיליון דולר (מאז הוא מכר עוד מניות). ביחד זה הסתכם בלא פחות מ־3.4 מיליארד שקל, מה שהביא להכתרתו כאחד הישראלים העשירים בעולם.

 

לו שגיא היה תושב ישראל בעת המכירה, היה עליו לשלם מס מלא על כל ה־290 מיליון דולר. היות שהמניות נרכשו לפני 2003, שיעור המס על רווח ההון לגבי חלק הרווח עד 2003 היה 49%, ולגבי חלק הרווח לאחר מכן 25%. בשורה התחתונה, בתסריט כזה היה שגיא משלם מס בשיעור של כ־39%, כ־113 מיליון דולר.

המיליארדרים החוזרים והערכת שווי ההון שלהם המיליארדרים החוזרים והערכת שווי ההון שלהם צילומים: גיל נחושתן מאיר אזולאי בועז אופמהיים

 

פקיד השומה שטיפל בחברה של שגיא הבין כי שווי ההנפקה היה גבוה בהרבה מהשווי המוערך לפני סגירת העסקה, ולפיכך דרש לקבל השלמת מס לפי שווייה האמיתי של החברה. עתה מתגבש בין הצדדים סיכום שלפיו יידרש שגיא לבצע השלמת מס של כמה עשרות מיליוני שקלים, וכך יוכל לחזור לישראל.

 

ויכוח נוסף: מתי יצא שגיא?

 

נושא נוסף שנידון בין הצדדים הוא האם שגיא עונה להגדרת תושב חוזר, המקנה לו הטבות מס מתוקף הרפורמה. לפי הגדרות החוק, תושב חוזר הוא מי ששהה מחוץ לישראל לפחות עשר שנים. בהוראת שעה מקלה הרפורמה את ההגדרה, וקובעת כי בין השנים 2007–2009 התקופה שתיחשב לו כ"עולה לצורכי מס הכנסה" תעמוד על חמש שנים בלבד.

 

לפי הרישומים הראשוניים, שגיא עזב את ישראל ב־2005, ולכן לא זכאי להיכלל בהגדרה של תושב חוזר ולזכות בהקלות המס. לעומת זאת, שגיא טען כי עזב את ישראל לפני 2005 והשלים חמש שנים מחוץ לישראל, ולפיכך הוא זכאי להיכלל בהטבות המס. הנושא נידון מול רשויות המס, ובסופו של דבר הוסכם כי שגיא אכן עזב את ישראל לפני 2005 ולכן הוא זכאי להטבות.

 

 

המגזין "פורבס" העריך את שוויו של שגיא (38) בחצי מיליארד דולר, אבל הנתון משקף רק את עסקיו הציבוריים; על פי הערכות, הונו הפרטי מגיע ל־2–3 מיליארד דולר. שגיא חי כיום בשכונת נייטסברידג' היוקרתית בלונדון. יש לו בית בקפריסין ודירה במגדלי אקירוב בתל אביב, שם הוא שוהה בביקוריו בישראל. לאחרונה עלה שמו לכותרות באמצע 2009, כשנצפה עם ידידתו הדוגמנית בר רפאלי באירועים שונים.

 

ב־1994 הסתבך שגיא עם רשויות האכיפה כאשר הודה בתרמית הקשורה לניירות ערך בפרשת הדיסקונטאים. אז נגזרו עליו תשעה חודשי מאסר וקנס בסך 300 אלף שקל.

 

מטדי שגיא ומרשות המסים לא נמסרו תגובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x