$
נדל"ן

הנדל"ן בפריחה וכולם רוצים להיות מתווכים

מספר אזרחי ישראל שנרשמו למבחן המתווכים במועד הקרוב הגיע למספר שיא של כ-2,000, זאת בהשוואה ל-1,200-1,600 בשנים עברו

אורי חודי 15:2307.01.10

מספר אזרחי ישראל שנרשמו כמועמדים למבחן המתווכים במועד הקרוב אשר יחול ב-26 לינואר 2010 הגיע לכ-2,000. מדובר במספר שיא של נרשמים, שעה שבשנים עברו היה מספרם בין 1,200 ל-1,600 נרשמים לכל מועד.

 

מבחן המתווכים אשר נערך ארבע פעמים בשנה הוא תוצאה של הסדרת שוק התיווך
בישראל וחקיקת חוק המתווכים, שנכנס לתוקפו בסוף שנות ה-90. מטרת החוק היתה לשים קץ לשוק, שהיה בלתי מאורגן ובלתי מוסדר ולהפוך אותו לשוק מפוקח יותר שעוסקים בו מתווכים מורשים על פי חוק.

 

רישוי ענף התיווך מונח על כתפי רשמת המתווכים במשרד המשפטים שאישרה את מספר הנרשמים החריג למבחן הקרוב. בנוסף לכמות הנכבדת, מספרים במשרד המשפטים כי ניתן להצביע על שינויי אופיים של מבקשי הרישיון, והיא כוללת אקדמאים ובמיוחד עורכי דין, שמאים ועוד, בעלי מקצוע אשר עבודת התיווך במקרקעין קשורה בצורה ישירה לעיסוקם.

 

לדברי רשמת המתווכים, אתי מויאל, העלייה במספר הנרשמים לבחינה יכולה לנבוע מסיבות שונות. בשנת 2009 היתה התעוררות של שוק הנדל"ן ויתכן שהדרישה בשוק למקצוע עלתה בעקבות זאת. כמו כן, מעמד המקצוע עלה מאוד בשנים האחרונות ויחד עמו הצורך בסיוע ברכישה או השכרה של נכסים, ולכן יותר ויותר אנשים פונים למקצוע זה.

 

עוד מוסיפה ומציינת מויאל, המכהנת בתפקידה הנוכחי כבר חמש שנים, כי יתכן שהעלייה קשורה גם לרמת האבטלה ומחפשי העבודה בשוק, ומוסיפה כי בבחינה האחרונה נכשלו למעלה מ-20% מהמועמדים וחלקם הגדול ניגש לבחינה נוספת דבר שיכול גם הוא להסביר את מספר הנרשמים הגדול.

 

יהודה ברוך, מרצה בכיר בנדלנליין, המכללה לנדל"ן, סבור כי העלייה בביקוש לרישיון תיווך מקורה בכמה מהסיבות שעלו בסקר שנערך במכללה לנדל"ן כבר באמצע 2009. "הסקר העלה מספר סיבות לעלייה הניכרת במספר מבקשי הרישיון. המשתתפים נשאלו לגבי הסיבות שהביאו אותם לרצות ברישיון תיווך. התשובות שהתקבלו היו כדלקמן על פי סדר החשיבות: ציפיות להצלחה כספית גדולה בענף עם פוטנציאל; העלייה שהם חשים בביקוש לעבודת התיווך בשוק הישראלי; חוק המתווכים והדימוי המשופר של העוסקים בנדל"ן באופן כללי; "רף" כניסה נמוך לענף מבחינת דרישות לימוד; הזדמנות להיות עצמאי מבלי להיכנס להשקעות קפיטאליות במלאי ובציוד; מקור הכנסה לאחר פרישה מענף ההי טק; תהליך ציבורי של לגיטימציה ו"הכשר" לעבודה בתיווך".

 

ברוך מסכם ואומר כי: "כל העת שהדיון הציבורי בנושא המשבר הפיננסי, בועת הנדל"ן, תשואות הנדל"ן, השקעות נדל"ן וטייקוני הנדל"ן, גובר באמצעי התקשורת, כך גובר העניין שמגלים אנשים באפשרות להשתלב בשוק הנדל"ן כמשקיעי נדל"ן וגם כמתווכי נדל"ן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x