$
משפט

הכירו את שופטי המחוזי החדשים

בלי הרבה המולה מונו ביום שישי 21 שופטים מחוזיים חדשים. מדוע המועמד של ביניש בכל זאת עורר מחלוקת, איך נכשלה הלשכה בקידום המועמדת שלה, ומיהם השופטים שלא זכו לברכתו של השר לשעבר פרידמן, ונותרו בחוץ

צמרת פרנט 13:3130.08.09

האם המפה המשפטית עומדת להשתנות? 21 שופטים חדשים מונו ביום שישי לכהונה בבתי המשפט המחוזיים ברחבי הארץ - 18 מהם שופטים מכהנים ושלושה עורכי דין.

השופט יגאל מרזל, מחוזי ירושלים. מקורבה של נשיאת ביהמ"ש העליון דורית ביניש עורר מחלוקת ונבחר על חודו של קול השופט יגאל מרזל, מחוזי ירושלים. מקורבה של נשיאת ביהמ"ש העליון דורית ביניש עורר מחלוקת ונבחר על חודו של קול

 

בניגוד לאווירה ששררה במהלך בחירת שופטי בית המשפט העליון, התנהלה ישיבת הוועדה לבחירת שופטים כמעט ללא מחלוקות, וכמעט כל השופטים נבחרו ללא חילוקי דעות משמעותיים. יוצא מכלל זה היה מינויו של רשם בית המשפט העליון, השופט יגאל מרזל, לבית המשפט המחוזי בירושלים: מרזל - שידוע כמקורב לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש וכבן טיפוחיו של הנשיא לשעבר אהרן ברק - היה היחיד שנבחר על חודו של קול. מתנגדיה של ביניש מחו על מינוי השופט הצעיר בן ה־37 וטענו שהוא חסר ניסיון, אלא שלפחות בקרב הזה ניצחה הנשיאה.

 

כאשר הועלתה בישיבה מועמדותו של מרזל, התבדחו כמה מחברי הוועדה ודרשו לדעת אם השופט הוא קרוב משפחה של פעיל הימין ברוך מרזל. חבר הוועדה ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) השיב כי אם כך היו פני הדברים, מרזל לא היה עובר את בדיקות הביטחון, ובוודאי לא היה מקבל את הסכמתה של ביניש.

 

מינוי מעורר מחלוקת נוסף, שעלול לגרום אי־נוחות בקרב שופטי בית המשפט המחוזי בבאר שבע, הוא מינויה של שופטת בית המשפט השלום בקריית גת נחמה נצר - שהתפרסמה כשופטת שאינה מהססת למתוח ביקורת על רשויות אכיפת החוק ועל פסיקות בית המשפט המחוזי שנמצא, עד עתה, מעליה.

 

צלו של פרידמן ממעל

פרופ' עופר גרוסקופף, מחוזי מרכז. איש האקדמיה נבחר בעיקר בזכות תמיכתו של שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן פרופ' עופר גרוסקופף, מחוזי מרכז. איש האקדמיה נבחר בעיקר בזכות תמיכתו של שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן

 

מורשתו של שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן השפיעה, ככל הנראה, על חלק לא מבוטל מהחלטותיה של הוועדה למינוי שופטים. כך, למשל, נבחר עו"ד פרופ' עופר גרוסקופף לכהונת שופט בבית המשפט המחוזי מרכז. גרוסקופף, שזכה לעידודו ולתמיכתו של פרידמן, כיהן בעבר כסגן הדיקן בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. הוא מתמחה במשפט כלכלי, בדגש על דיני חוזים וקניין.

 

לעומתו נותרו מחוץ לרשימה שלושת שופטי ההרכב שדן בפרשת הנשיקה של השר לשעבר חיים רמון - השופטים חיותה כוחן, דניאל בארי ודניאלה שריזלי - אף ששלושתם שהיו מועמדים לקידום.

 

שופטי פרשת רמון אינם היחידים שייאלצו להמשיך ולכהן בבית משפט השלום בתל אביב: כמוהם נותרו בחוץ גם השופטים שדנו בעניינו של דודי אפל - מרדכי פלד, דניאל בארי וגיליה רביד. מועמדת נוספת שלא נבחרה היא עו"ד רחל תורן, יו"ר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין. בלשכה היו בטוחים שתורן, משפטנית בולטת, תזכה לתמיכת רוב חברי הוועדה, אלא שבאופן מפתיע תמך בה מספר קטן בלבד.

השופטת חיותה כהן. אחת משלושת שופטיו של השר לשעבר חיים רמון, שנותרו כולם מחוץ לרשימה השופטת חיותה כהן. אחת משלושת שופטיו של השר לשעבר חיים רמון, שנותרו כולם מחוץ לרשימה צילום: יריב כץ

 

יו"ר ועד מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי,  בירך על המינויים: "במחוז ת"א והמרכז מונו עשרה שופטים חדשים", אמר ברזילי ל"כלכליסט". "מדובר על תוספת כוח אדם משמעותית ביותר למערכת השיפוט. בתי המשפט במחוז עמוסים מאוד, ואין לי ספק שהמינויים החדשים יקלו על עבודת עורכי הדין ויקצרו את ההליכים המשפטיים".

 

מגל"צ לבית המשפט

 

אחד המינויים הבולטים הוא עו"ד משה הכהן - הסנגור הציבורי של מחוז ירושלים ב־12 השנים האחרונות - שנבחר, באורח נדיר, פה אחד. הכהן, שימונה לשופט מחוזי בירושלים, נחשב לעורך דין מוערך מאוד בקהילה המשפטית. הוא התחיל את דרכו כעיתונאי בגלי צה"ל, ולאחר מכן כיהן כשופט צבאי. מאוחר יותר גם עמד מאחורי הקמת מחלקת החקירות ברשות ההגבלים העסקיים.

 

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"כלכליסט", מונה רשם בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, לתפקיד שופט בבית המשפט; סגן נשיא בית משפט השלום בבאר שבע, יעקב שפסר, מונה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

"לדעתי, נבחרו השופטים הטובים ביותר, המקצועיים ביותר והיעילים ביותר", אמר ח"כ רותם עם תום הישיבה. "שוב מתברר שכאשר מתגבש כוח שרוצה את המקצוענות, שום דבר אחר לא מצליח לנצח זאת".

 

השופט דניאל בארי. אחד משופטיו של איש העסקים דוד אפל, שנותרו שלושתם מחוץ לרשימה השופט דניאל בארי. אחד משופטיו של איש העסקים דוד אפל, שנותרו שלושתם מחוץ לרשימה צילום: יריב כץ

השופטים החדשים: הרשימה המלאה

 

מחוזי תל אביב - השופט איתן אורנשטיין, השופט מאיר יפרח, השופט יהושע גייפמן, השופט חיים טובי, השופט אבי זמיר

 

מחוזי באר שבע - השופט יעקב שפסר, השופטת טלי חיימוביץ, השופטת נחמה נצר, השופטת יעל רז-לוי, עו"ד מרדכי לוי

 

מחוזי מרכז - השופטת לאורה ברודי, השופט אהרון מקובר, השופט יעקב שינמן, השופטת קלרה רג'יניאנו, פרופ' עופר גרוסקופף

 

מחוזי חיפה - השופט מנחם רניאל, שופט אברהם אליקים, השופטת בטינה טאובר

 

מחוזי ירושלים - עו"ד משה הכהן, השופט רפאל כרמל, השופט יגאל מרזל, השופטת (בדימוס) רות שטרנברג-אליעז (שופטת עמיתה)

בטל שלח
    לכל התגובות
    x