שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

הוגשו כתבי אישום נגד שמונה מהמעורבים בפרשת רשות המסים

מנהל רשות המסים לשעבר ג'קי מצא מואשם בלקיחת שוחד ובהפרת אמונים ומנהלת לשכת רה"מ לשעבר שולה זקן מואשמת בהפרת אמונים

הדר קנה 11:0309.07.09

כתבי אישום הוגשו היום (ה') נגד 8 מהחשודים בפרשת רשות המסים. ג'קי מצא, מנהל הרשות לשעבר, מואשם בלקיחת שוחד, סיוע למתן שוחד ושמונה עברות של הפרת אמונים. שולה זקן, שכיהנה כמנהלת לשכתו של שר האוצר וראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט ­- מואשמת גם היא בהפרת אמונים.

 

מואשם נוסף הוא שמואל בוברוב, שכיהן כסמנכ"ל למנהל ומשאבי אנוש ברשות המסים. בוברוב מואשם בלקיחת שוחד ובשלוש עבירות של הפרת אמונים. גידי בר זכאי, סמנכ"ל לעניינים מקצועיים ברשות המיסים מואשם בלקיחת שוחד. יגאל סער, שכיהן כנציג רשות המיסים בארה"ב מואשם בלקיחת שוחד, סיוע במתן שוחד ועבירה של הפרת אמונים.

 

יוסי שטיינמץ, שכיהן כמנהל תחום יבוא אישי ורכב במכס מואשם בלקיחת שוחד. קובי בן גור, רו"ח, איש עסקים ועסקן פוליטי מואשם בארבע עבירות של מתן שוחד למצא, בוברוב ועובדים נוספים וכן בסיוע למתן שוחד לסער. יורם קארשי, איש עסקים ועסקן פוליטי מואשם בחמש עבירות של מתן שוחד למצא, סער, גידי בר-זכאי ועובדים נוספים ברשות.

 

כתב האישום נגד מצא, בוברוב, בר-זכאי, סער, שטיינמץ, קארשי ובן גור הוגש לבית המשפט המחוזי במחוז מרכז. כתב האישום נגד זקן הוגש לבית המשפט השלום בירושלים.

 

בין העדים - בכירי רשות המסים

 

בין 129 עדי התביעה המצויינים בכתב האישום ניתן למצוא את בכירי רשות המסים בהווה ביניהם: מנהל רשות המסים הנוכחי יהודה נסרדישי, היועץ המשפטי של הרשות משה מזרחי, יו"ר ועד עובדי מס הכנסה טלחום פרידלוב, סמנכ"ל לענייני חקירות זאב פורת, מנהל הרשות לשעבר איתן רוב ועוד.

 

כזכור, בינואר 2007 נפתחה, עפ"י החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ופרקליט המדינה חקירה גלויה ב"פרשת רשות המיסים", זאת לאחר מספר חודשים של חקירה סמויה, שכללה האזנות סתר. החקירה נוהלה ע"י יאח"ה, ובחודש יולי 2007 הועברו חומרי החקירה והמלצות המשטרה לפרקליטות.

 

במהלך החודשים נובמבר 2008 עד פברואר 2009 נערכו שימועים לשמונת המעורבים בפרשה: מצא, זקן, בר זכאי, בוברוב, סער, שטיינמץ, בן גור וקארשי. לאחר בחינת הטענות שהועלו בשימועים על ידי באי כוח החשודים הוחלט, כאמור, על דחייתן.

 

על פי כתב האישום אנשי העסקים בן גור וקארשי פעלו בתוך רשות המסים על מנת לבסס את השפעתם על הנעשה ברשות המיסים, להשיג דריסת רגל ולהשפיע על החלטות המתקבלות בה.

 

קידום אינטרסים אישיים

 

על מנת לבסס את השפעתם ברשות המיסים סייעו בן גור וקארשי לעובדיה, בעיקר על ידי קידום בתפקיד. בדרך זו הם יצרו מחוייבות של עובדי הרשות כלפיהם. בן גור וקארשי פעלו מתוך ציפייה כי עובדי הרשות שקיבלו ביודעין את סיועם, יפעלו עבורם במסגרת מילוי תפקידם, יקנו להם השפעה ברשות המיסים, ויקדמו אינטרסים אישיים שלהם.

 

כתב האישום מתאר את האופן בו בן גור וקארשי נתנו שוחד למצא בעת שהתמודד על תפקיד ראש רשות המיסים, לאחר פרישתו של איתן רוב. על תפקיד ראש המיסים התמודדו מספר מועמדים וההתמודדות על התפקיד הייתה רווית מתחים ומאבקים בתוך הרשות.

מצא מצא צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

על פי כתב האישום, מצא הביע בפני בן גור את שאיפותיו להתמנות כראש רשות המיסים. מצא פנה לבן גור ביודעו כי לבן גור, חברו הטוב של איתן רוב, שכיהן כראש רשות המיסים, קשרים רבים, והשפעה על הנעשה ברשות.

 

על רקע זה הבטיח בן גור למצא כי ימליץ עליו לתפקיד, בנוסף הוא הציע למצא לסייע לו בהתמודדות על התפקיד על ידי הפגשתו עם אחיה של שולה זקן, קארשי. זאת, במטרה לקדם פגישה בין מצא לשולה זקן. מצא רצה מאד להיפגש עם זקן שמעמדה הבכיר בלשכת שר האוצר היה ידוע לו היטב ולהשיג בכך יתרון במסגרת התמודדותו על התפקיד.

 

ואכן, במוצאי שבת, הגיע מצא לביתו של קארשי בליוויו של בן גור. מצא הציג עצמו בפני קארשי בניסיון להרשימו ולזכות בהמלצתו. בעקבות הפגישה תיאם קארשי למצא פגישה עם זקן. מצא ייחס משמעות לפגישה וסבר כי היא קידמה אותו בהתמודדות על התפקיד.

 

מצא, שקיבל כאמור את סיועם של בן גור וקארשי, פעל בהמשך במסגרת מילוי תפקידו על מנת לקדם את ענייניהם האישיים, לבסס את השפעתם ברשות המיסים, ולתת להם דריסת רגל בקבלת החלטות בדבר מינויים ברשות המיסים. השיחות בין מצא לבין בן גור וקארשי שנקלטו בהאזנת סתר, מעלות תמונה קשה של מערכת יחסים נפסדת בין עובד ציבור בכיר לבין אנשי עסקים אינטרסנטים. בשיחות נשמע מצא כשהוא מנסה לרצות את בן גור וקארשי, ואילו השניים נשמעים כשהם גוערים ונוזפים בו כשהדברים אינם נעשים בדיוק על פי דרישותיהם.

 

כתב האישום מתאר שורה של מקרים בהם הפר מצא אמונים כאשר פעל לקידום האינטרסים האישיים של בן גור וקארשי ברשות המיסים. כך, טרם מינויו הבטיח מצא לבן גור למנות את גלית שמחון כיועצת מקצועית בלשכתו. מצא קיים הבטחתו זו לאחר שהתמנה כראש רשות המיסים. בנוסף הבטיח מצא לקארשי כי ימנה את סער כסמנכ"ל ברשות המיסים. בהמשך חזר בו מצא מהבטחתו זו אך כפיצוי לקארשי ועל מנת לרצותו, פעל מצא למנות את סער לנציג רשות המיסים בארה"ב. במקרה אחר שלח מצא את בן גור להיפגש ו"לראיין" עובדת בכירה ברשות המיסים שהיתה מועמדת לקידום למשרת סגן פקיד שומה בו היו לבן גור אינטרסים אישיים שהיו ידועים למצא. במקרה אחר פעל מצא למינויו של עובד רשות אחר כגובה ראשי במע"מ רמלה על פי דרישתו של קארשי. במקרה נוסף הציע מצא לבן גור ולקארשי למנות את שטיינמץ לעוזרו האישי וזאת כפיצוי על אי מינויו לתפקיד אחר שהשניים ביקשו עבורו. במקרה נוסף המתואר בכתב האישום פעלו מצא ובוברוב, לבקשת בן גור, על מנת לקדם עובד רשות לתפקיד רכז. באירוע זה הבהיר מצא לבן גור כי הוא נותן לו "קארד בלאנש" להתנהל מול בוברוב וזאת ביודעו שהמינוי מונע מאינטרסים אישיים של בן גור. מצא הביע בפני בן גור את שביעות רצונו ממאמציו של בוברוב לקידום עניינו האישי של בן גור. מצא כינה את מעשיו של בוברוב כמעשי "התאבדות" והבהיר כי הוא שמח על התנהלות זו.

 

כתב האישום מוסיף ומפרט כיצד עובדים בכירים ברשות המיסים - בוברוב, סער, שטיינמץ ובר-זכאי - לקחו אף הם שוחד מקארשי ומבן גור. כתב האישום מפרט גם כיצד הפרו עובדי ציבור אלה אמונים כאשר פעלו לטובת עניינם של בן גור וקארשי במסגרת תפקידם הציבורי.

 

כאמור, בנוסף לכתב האישום המרכזי בפרשה, הוגש כתב אישום נפרד נגד שולה זקן. זקן מואשמת בעבירה של הפרת אמונים בשל כך שפעלה במסגרת תפקידה הציבורי כדי לקדם את האינטרסים של קארשי, אחיה. זקן התגייסה לטובת קארשי כאשר זה דרש ממצא לקיים את הבטחתו ולמנות את סער לתפקיד סמנכ"ל. זקן ניצלה את כוחה בלשכת שר האוצר, מנעה ממצא להיפגש עם שר האוצר והפנתה אותו לסגור את המינוי של סער עם אחיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x