$
חדשות טכנולוגיה

שלב נוסף בדרך ל"חוות השרתים הימית" של גוגל

משרד הפטנטים האמריקאי אישר בשבוע שעבר את בקשתה של גוגל לפטנט על "מרכז מידע צף" – שמיועד לחסוך עלויות אבל עשוי גם לפטור את גוגל ממס. פטנט אחר של גוגל מסביר איך היא סורקת ספרים

יוסי גורביץ 16:4103.05.09
משרד הפטנטים האמריקאי אישר בשבוע שעבר את הפטנט שביקשה גוגל לפני כשנתיים, שיאפשר לה להציב מרכזי מידע על ספינות בלב ים. כך דיווח בסוף השבוע הרג'יסטר הבריטי.

 

הפטנט הוא לבניית ספינה, או צי ספינות, שעליו נמצאים חוות השרתים. המטרה היא לחסוך באנרגיה: חוות שרתים צורכות כמויות גדולות של אנרגיה לשם קירורן. הטמפרטורה בספינות צפויה להיות קרה משמעותית יותר, והפטנט כולל אפשרות לספינות להשתמש בתנועת הגלים שלהן כדי לייצר את האנרגיה שהן-עצמן צורכות.

 

משמעות נוספת, וחשובה לא פחות, להעברת חוות השרתים הרבות של גוגל מהיבשה לים היא שעל ידי כך לא תצטרך גוגל לשלם מסים לרשויות או לשלם דמי שכירות, ובפועל תמצא מחוץ להישג ידן של רוב הרשויות. דוברי גוגל מסרו לרג'יסטר את תגובתה הקבועה של גוגל על שאלות בנושא פטנטים, היינו שפטנטים מוצאים על רעיונות שהגו עובדי גוגל, ושלעתים הם מבשילים לכדי מוצר ולעתים לא.

 

פרויקט סקירת הספרים: תמונה תלת ממדית של העמוד

 

בתוך כך, פטנט אחר של גוגל שנחשף לאחרונה מסביר כיצד הצליחה החברה לסרוק ספרים רבים מאוד – יותר ממיליון – בתוך זמן קצר. קודם לסריקת העמוד, שתי מצלמות אינפרה-אדום סורקות אותו, ומדווחות לתוכנת סריקת הספרים, ה-OCR, אם מדובר בעמוד שטוח או מקומר. כתוצאה מכך, התוכנה מקבלת תמונה תלת ממדית של העמוד, והדבר מבטל עיוותים נוספים. יתרון נוסף בכך הוא שאין צורך לשטח את הספר על הסורק, דבר שלעתים קרובות גורם נזק בלתי הפיך לספר.

 

פרויקט סריקת הספרים של גוגל משך ביקורת עזה; לאחרונה הודיע משרד המשפטים האמריקאי כי פתח בחקירה כנגד גוגל, בחשד שהעסקה שחתמה גוגל עם נציגי הסופרים – עסקה המעבירה לרשותה של גוגל מיליוני "ספרים יתומים", היינו כאלה שלא ברור מי מחזיק בזכויות היוצרים שלהם – מובילה להפרת חוקי ההגבלים העסקיים. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x