$
דעות

מי קורא 50 עמודים ביום?

מקריאת 222 העמודים של הטיוטה המלאה של חוק ההסדרים, נדמה כאילו צוותי אגף התקציבים באוצר ערכו ביניהם תחרות - איזה צוות מכניס פנימה יותר רפורמות

שאול אמסטרדמסקי 07:3328.04.09

מתחרים מי יכניס יותר רפורמות לחוק

 

"באוצר מכניסים לתוך חוק ההסדרים מכל מה שבא ליד. אני אתפלא אם אחרי כל זה עוד תישאר להם תוכנית כלשהי במגירה", כך אמר אתמול ל"כלכליסט" בכיר לשעבר באוצר.

 

ואכן, מקריאת 222 העמודים של הטיוטה המלאה של חוק ההסדרים, שנחשפה

ב"כלכליסט" אתמול והיום, נדמה כאילו צוותי אגף התקציבים באוצר ערכו ביניהם תחרות - איזה צוות מכניס פנימה יותר רפורמות. אם כל סעיפי החוק יאושרו בסופו של דבר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, הרי שעם חוק ההסדרים שכבר אושר בממשלה הקודמת בחודש אוגוסט ויצורף לחוק הנוכחי, אנו צפויים השנה לחוק מנופח בקנה מידה היסטורי, שהיקפו המלא יגיע עד ללא פחות מ־700 עמודים.

 

אפשר לסגור את הכנסת

 

המסר שטומן בחובו חוק עב כרס כל כך - שכולל רפורמות מרחיקות לכת בתחומים רבים, מהפרטת בנק הדואר ועד הפרטת ייצור טנק המרכבה - הוא פשוט: באוצר לא מאמינים באינטליגנציה וברמה המקצועית של חברי הכנסת ושרי הממשלה. זאת משום שאחרי שיוגש החוק לכנסת, יעמדו לרשותה 30 יום בלבד לדון בכל סעיפיו, ולאשרו בשלוש קריאות. למען האמת, בהתחשב בכך שהכנסת פועלת רק שלושה ימים בשבוע, הרי שיעמדו לרשותה 13 יום בלבד לאשר את חוק ההסדרים המנופח. בממוצע, המשמעות היא כי חברי הכנסת יצטרכו לדון ולאשר יותר מ־50 עמודים מתוך החוק בכל יום עבודה. אין אף חבר כנסת שיכול לעמוד במשימה שכזו בצורה מקצועית, ובדיוק על זה בונים במשרד האוצר.

 

אולי הגיע הזמן שבאוצר יודו בפומבי במה שהם חושבים בסתר על הרשות המחוקקת ועל משרדי הממשלה האחרים. בעיני האוצר, את הכנסת אפשר לסגור, ואת תכנון עתידה של המדינה ואת ניהולה אפשר להשאיר בידי הפקידים. פקידי האוצר, זאת אומרת. זו נשמעת קלישאה, או אמירה פופוליסטית, אבל אין דרך אחרת להבין את היחס בין היקפו של החוק לבין הזמן הזעום שיש לכנסת לדון בו. לו הייתי אני חבר כנסת, הייתי נעלב עד עמקי נשמתי.

 

אגב, היחס של פקידי אגף התקציבים כלפי משרדי הממשלה אינו טוב יותר. הפרקים השונים של חוק ההסדרים הופצו למשרדי הממשלה רק ערב לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ הציגו את עיקרי תוכניתם לציבור. במילים אחרות, לרשות שרי הממשלה שלושה שבועות בלבד להבין את הרפורמות שהם יהיו אחראים על יישומן - בטרם יתבקשו לאשרן בממשלה.

 

כך מגדילים את יציבות השלטון

 

למעשה, חוק ההסדרים המנופח, ומסגרת הזמן הקצרה כל כך שמקציב משרד האוצר עבור לאשרו, הם שניים מעמודי התווך של נתניהו בתוכנית להגדלת יכולת המשילות. סיעות הקואליציה מחויבות לתמוך בחוק, והקרבות שיתחוללו בכנסת יהיו קצרים ולמראית עין בלבד. לאחר אישור החוק, נתניהו יקנה לעצמו שנה וחצי של יציבות מוחלטת, עד שתתחיל העבודה על התקציב לשנת 2011.

 

אחרי ככלות הכל, ייתכן שגם נתניהו וגם האוצר יודעים כי הדרך הטובה ביותר לייצב את השלטון היא לרוקן מתוכן את תפקידה של הכנסת ולהחזיק את השרים ברצועה קצרה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x