$
נדל"ן

המשקיעים מחפשים שכונות של אנגלו־סקסים

בחודשים האחרונים גוברת ההתעניינות ברכישה בשכונות המזוהות עם הקהילה האנגלו־סקסית בישראל. אנטוני גלגוט, המתמחה בשיווק נדל"ן לקהילה, מעריך כי בתקופה הקרובה יימכרו 2,500 דירות לעולים ולתושבים חוזרים מארה"ב, מקנדה ומבריטניה

אורי חודי 14:0624.03.09

אחת התקוות היחידות למניעת נפילת מחירי דיור ברחבי הארץ היא עולים ותושבים חוזרים מהקהילות האנגלו־סקסיות בעולם - כך סבור אנטוני גלגוט, משווק דירות ונכסים לקהילה האנגלו־סקסית ברחבי הארץ. "כמה גורמים חוברים היום יחד", מסביר גלגוט, "המשבר הכלכלי בעולם, גילויי האנטישמיות במדינות השונות ופרשת ההונאה של מאדוף גרמו לקהילות היהודיות נזק תדמיתי גדול. גורמים אלה עשויים להאיץ תהליכים של הגירה לישראל בקרוב".

 

לדברי גלגוט, היצע הדירות הנמוך והתחלות הבנייה הבודדות בארץ יגרמו לכך שהביקוש בריכוזים של הקהילות האנגלו־סקסיות יעלה. "במקומות האלה כבר קיימת קהילה, והדבר מושך עוד עולים להגיע לשם. לפי נתונים שאספתי, המבוססים על מידע מהקהילות היהודיות ומהסוכנות היהודית, הצפי השנה הוא לכ־15 אלף עולים לעומת 12 אלף בשנה שעברה. מדוע? כי הם חושבים שכאן יהיה הרבה פחות גרוע".

 

גלגוט צופה שאם הערכה זו אכן תתממש, מדובר בלא מעט אנשים שיזדקקו לדירות. "בסך הכל מדובר בכ־2,500 דירות שעתידות להימכר בארץ לעולים חדשים מהקהילה האנגלו־סקסית. בגלל מקומות הביקוש הספציפיים של הקהילות, הדבר יכול לגרור עליית מחירים בערים המסוימות הללו".

 

הקהילות האנגלו־סקסיות נמצאות במדינות דרום אפריקה, אנגליה, ארצות הברית, קנדה ואוסטרליה. לדברי גלגוט, גם צרפת ודרום אמריקה נכללות ברשימה זו - למרות השוני בשפה. "המשבר הכלכלי משפיע בעיקר על קהילות יהודיות מבוססות", הוא אומר, "יש יותר פניות אליי בתקופה האחרונה. לא מדובר רק בעולים אלא גם במשקיעים. לדעתם קניית דירה להשקעה בארץ היא סוג של התחלת עלייה לארץ".

 

 

מרכזי הביקוש של הקהילות האנגלו־סקסיות בישראל מתמקדים בכמה מקומות ספציפיים: רעננה, מודיעין, רמת בית שמש, אשדוד, נתניה, צפון תל אביב, רמת השרון והרצליה. גלגוט מספר כי לפי ביקושים שנרשמו אצלו בחודשים האחרונים, עומדים להצטרף גם כמה מקומות חדשים למפת הביקושים, כגון מרכז תל אביב, פתח תקווה, ראשון לציון ובת ים. במודיעין, לדוגמה, מתרכזים אנשי הקהילה האנגלו־סקסית בעיקר בשכונת ציפור, בשכונת קייזמן ובקוטג'ים בבוכמן.

 

"ברעננה יש בעיקר ריכוז של דרום־אפריקאים, אנגלים ואמריקאים, אבל הדרום־אפריקאים הם הרוב", מספר זכיין רשת התיווך אנגלו־סכסון בעיר ג'ו כהן. "הנכסים שהם מחפשים כוללים דירות פשוטות בנות 3 או 4 חדרים בבניינים חדשים עם מרפסת, או קוטג'ים גדולים יותר בסכומים של מיליון דולר ויותר".

 

לדברי כהן, התקופה האחרונה מאז פרוץ המשבר הכלכלי מתאפיינת בעיקר בעסקאות שמבוצעות עבור אוכלוסייה מבוגרת יותר. "אנשים בשנות ה־55–60 שלהם יוצאים לפנסיה ומעוניינים לבלות כאן את החלק השני של חייהם. הם רוצים להיות קרובים למשפחה שכבר עלתה או להגשים רצון ישן של עלייה. רובם המכריע מחפשים דירות יוקרה במחירים של 700 אלף דולר ויותר. המשפחות שמתעניינות בנכסים רוצות בדרך כלל קוטג'ים ישנים יותר או דירות עד מיליון דולר. בקהל הזה מרגישים קצת האטה בתקופה האחרונה, כי היתה ירידה ביכולת הפיננסית שלהם או שהם נתקעו עם נכסים שהערך שלהם ירד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x