שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

במת כלכליסט: שלושה ימים וגילוי אחד

אם רק נדע לנצל את המשבר ולמנף אותו ליצירת תשתיות ומקומות עבודה נצא מהמשבר מחוזקים. נבואות השווא שהחזיקו מעמד שלושה ימים עד שהתחלפו באופוריית הגז העברי - יתבדו סופית

מוריאל מטלון 08:2229.01.09

שלושה ימים ו־15 מיליארד דולר חלפו בין הידיעה שפירסמה סוכנות הידיעות בלומברג כי "ישראל היא הבאה לכרוע תחת המשבר" לבין הבשורה שישראל הופכת ל"מעצמת אנרגיה".

 

ביום רביעי שעבר פירסמה סוכנות הידיעות כי הגורמים למשבר שבגללו תהיה ישראל "הבאה בתור" הם דווקא יצחק תשובה

ולב לבייב, שפגעו בחוסכי הפנסיה. לא חלפו 72 שעות, ולתשובה היתה תשובה. גילוי מאגר הגז הגדול בישראל, שיבטל את תלותנו במקורות אנרגיה זרים וישפר דרמטית את תקבולי המזומנים של ישראל ושל תשובה עצמו. תשובה הפך מ"פוגע" ל"מושיע" וקוסם", או אם תרצו - "צדיק כתמר יפרח".

 

עם כל הכבוד לבלומברג, דברים שרואים משם לא רואים מכאן. גם אלמלא שלף תשובה את הקלף המנצח, שהדליק תרתי משמע את הבורסה התל אביבית, ההצגה של ישראל כמדינה על סף קריסה היתה מלכתחילה חסרת שחר.

 

אנחנו לא איסלנד

 

המשבר הכלכלי פוגע בישראל בכל תחומי המשק. איש אינו חסין, לא החוסכים הקטנים ולא הטייקונים, לא הקמעונאים הקטנים ולא הקונצרנים. שווי הנכסים יורד, קרנות הפנסיה נפגעות, והמדדים הבולטים בבורסת ת"א היו צבועים באדום תקופה ארוכה. אולם המסקנה שגורלנו כגורל איסלנד עומדת בסתירה לבסיס הכלכלי האיתן עליו נשענת ישראל.

 

איסלנד חוותה האטה כלכלית כמה שנים, שהוחרפה בחודשים האחרונים עוד יותר בגלל המשבר הכלכלי העולמי. הריבית באיסלנד עלתה ליותר מ־10%, דירוג האשראי צנח, והבנקים התרסקו במדינה, שלה 300 אלף תושבים בלבד. להבדיל, לכלכלת ישראל יסודות איתנים שבאו לידי ביטוי בצמיחה המואצת בשנים האחרונות. לא טילי גראד ולא כותרות כלכליות עצרו את החשיבה היוצרת שהניבה את ההייטק הישראלי. העשייה הזאת לא נעצרה מעולם.

 

יש לקוות שהממשלה הבאה תדע לחלץ את המדינה ממיתון על ידי השקעות מסיביות בתשתיות (תחבורה, אנרגיה ומים). זהו בדיוק הזמן לפרויקטי תשתיות גדולים, שאמורים לקרב את הפריפריה למרכז ולהצילנו מהתייבשות ועלטה. כשרוזוולט ביקש להוציא את אמריקה מהמשבר הגדול של שנות השלושים הוא הגה את ה"ניו דיל", שחילצה את ארצו מהמשבר על ידי הקמת פרויקטים גדולים כמערכות גשרים, כבישים וסכרים. כעת הגיע זמננו.

 

גז, מים, תחבורה ובנייה

 

גילוי מאגרי הענק של גז מול חופי חיפה יביא עימו כבר בזמן הקרוב השקעות ענק סביב המאגרים, בארגונם ובהזרמת הגז ליבשה והסבתו לאנרגיה. נקווה כי גם התשתית של צנרת הגז הטבעי, שישראל מבקשת להקימה זה שנים, תואץ ותושלם בקרוב. הדעת נותנת כי הגילוי יביא עמו גם השקעות מסיביות בחיפושי גז נוספים.

 

אותו הים אשר יספק לנו בנדיבות אנרגיה - יכול לספק בנדיבות גם מים מותפלים לשימושנו הביתי, לחקלאות ולתעשייה. הניסיון במתקן ההתפלה הענק שהוקם בהצלחה גדולה באשקלון (ומה לעשות, גם בו היה יצחק תשובה שותף) מוכיח כי אין מגבלה לכמות שניתן להתפיל במחירים מסחריים ראויים. המים שיותפלו יכולים לשמש גם כמכשיר לקידום השלום מול רצועת עזה המתייבשת ומול שכנינו ממזרח - ממלכת ירדן היבשה גם היא. צריך רק להחליט, ולשחרר את טבעת החנק הביורוקרטית.

 

הוא הדין בפרויקטים הגדולים של תחבורה - כבישים ורכבות שיקרבו את הפריפריה למרכז. קצת יותר נחישות וקצת פחות ביורוקרטיה, ובעזרת השקעה בתשתיות התחבורה נוכל לחלץ גם את ענף הבנייה מהמיתון שפוקד אותו ולהביא לבנייה זולה ושווה לכל נפש במרחק קטן (ברכבת שתוקם) מהמטרופולין התל אביבי.

 

בשורה התחתונה, אם רק נדע לנצל את המשבר ולמנף אותו ליצירת תשתיות ומקומות עבודה (גם במחיר של תקציב אינפלציוני) נצא מהמשבר מחוזקים. נבואות השווא שהחזיקו מעמד שלושה ימים עד שהתחלפו באופוריית הגז העברי - יתבדו סופית.

 

הכותב הוא השותף המנהל של משרד עורכי הדין גורניצקי ושות'

בטל שלח
    לכל התגובות
    x