אינטרנט

עלייתה ונפילתה של האנציקלופדיה האירופית המקוונת

התשובה של האיחוד האירופי לגוגל – ספריה ענקית, ובה כשני מיליון מוצגים במגוון מדיות – עלתה לאוויר ביום שישי וקרסה בשבת. באיחוד אומרים שיורופיאנה תשוב בדצמבר

יוסי גורביץ 12:2223.11.08
זה היה אחד המיזמים השאפתניים ביותר של האיחוד האירופי, שהושווה לנסיון לבנות מחדש את הספריה האבודה באלכסנדריה: יורופיאנה (Europeana), מיזם כלל אירופי, היתה אמורה להתחרות ב-Book Search של גוגל. שלשום (ו') עלה הפרויקט לרשת, ואתמול (שבת) הוא קרס.

 

חצי מהתוכן בצרפתית. יורופיאנה חצי מהתוכן בצרפתית. יורופיאנה
יורופיאנה מכילה כשני מיליון פריטים מההיסטוריה התרבותית של אירופה: לא רק ספרים, אלא גם מגוון קבצי שמע ווידאו, מהקלטות של קולה של כל ציפור ברחבי בריטניה והקלטות של כל סוגי הדיאלקטים האירופאיים, ועד סרטים דוקומנטריים צרפתיים על תעשיית הפורנו בשנות השבעים.

 

יורופיאנה נבעה, בין השאר, מחרון אפו של נשיא צרפת לשעבר, ז'אק שיראק, שחש שגוגל האמריקנית דוחקת את רגלי התרבות הצרפתית. ב-2006, לאחר שהסתלק בזעם מישיבה של האיחוד האירופי לאחר שאחד הנציגים – ועוד צרפתי – העז לומר ש"שפת העסקים העולמית היא אנגלית", הורה שיראק למוסדות התרבות הצרפתים לשתף פעולה עם יוריפיאנה בנסיון להביס את האנגלו-סקסים. התוצאה היא שכמחצית התוכן במה שאמור להיות מיזם כלל אירופי מגיע ממדינה אחת וכתוב בלשון אחת. רק 10% מהחומר ביוריפאינה עוסק בבריטניה, 1.4% בספרד – ורק אחוז אחד בגרמניה, מדינה שמורשתה התרבותית עשירה במיוחד.

 

עם השקת האתר, התגאו מנהליו שהוא מסוגל לדברים שגוגל איננה יכולה לעשות: "מדובר בפרוייקט ייחודי. חיפוש אחר 'מוצארט' יציג מכתבים שכתב לאביו, תווי מוזיקה שכתב, והקלטות בקול ובסרט של ביצועים ליצירותיו", אמרה לגארדיאן הבריטי מנהלת הפרויקט, ג'יל קאזנס. כל החומר המופיע ביוריפיאנה נטול זכויות יוצרים, ומותר להשתמש בו ללא חשש.

 

אלא שבניגוד לגוגל, יורופיאנה קרסה בתוך פחות מיממה – ועכשיו אומרים אנשי הפרויקט שהיא תשוב באמצע דצמבר. לטענתם, הקריסה נובעת דווקא מהצלחתה של יוריפיאנה: מתכנני האתר ציפו לכחמישה מיליוני גולשים בשעה, אבל מספרם האמיתי היה גבוה כנראה לפחות פי שלוש – והשרתים קרסו.

 

בזמן הקצר שפעלה יוריפיאנה, הביעו בה עניין במיוחד גולשים מגרמניה (17%), צרפת (10%), וספרד (9%).
בטל שלח
    לכל התגובות
    x