• תפריט
אינטרנט

האנלייזר נעצר בקנדה

הקראקר הישראלי אהוד טננבאום, שהתפרסם כשפרץ למחשבי הפנטגון, נעצר בקנדה והואשם במעורבות בגניבת 1.8 מיליון דולר קנדי מחברה מקומית. "הוא לפעמים בקנדה. לא הצלחתי ליצור איתו קשר", אומרת אמו

לירון סיני ורועי נחמיאס, ynet 20:3305.09.08

אהוד טננבאום (29), שהתפרסם בארץ בכינוי "האנלייזר" כשפרץ בסוף שנות ה-90' למחשבי מוסדות ממשל אמריקאיים וישראליים, נעצר בקנדה יחד עם שלושה חשודים נוספים בחשד שגנב 1.8 מיליון דולר קנדי מחברה בעיר קלגרי, וכתב אישום הוגש נגדו, כך לפי דיווחים של כלי תקשורת בקנדה. אמו של טננבאום

אמרה היום: "אני יודעת שהוא לפעמים בצרפת ולפעמים בקנדה. ניסיתי ליצור קשר איתו היום, אך לא הצלחתי". במשרד החוץ אמרו כי הם בודקים את הדיווחים.

 

במשך שבעה חודשים השתמשו חוקרים בטכנולוגיה ובשיטות בילוש מסורתיות על-מנת לאתר את החשודים. במבצע היו מעורבים השירות החשאי האמריקני, משטרת קלגרי וונקובר וגם כוחות משטרה במונטריאול, שם נעצרו החשודים. הם הועברו לקלגרי לפני כמה ימים.

 

במשטרת קנדה בודקים האם טננבאום קשור לשלושת העצורים האחרים שנעצרו, החשודים שקנו כרטיסי אשראי אשר נטענים בסכום מסוים מראש - ושינו את סכום הכסף שהוטען בהם כדי לרכוש מוצרים או למשוך כסף בבנק. על-פי החשד, טננבאום פרץ למחשבי החברה ושינה את סכום הכסף שנמצא בכרטיס. אז, משכו יתר החשודים כספים מכספומטים בקנדה וברחבי העולם.

 

גורדון בול ממשטרת קלגרי אמר: "מדובר בסכום כסף גדול". לדבריו, גם השירות החשאי האמריקני ממשיך בחקירה, ומכך הוא מסיק שיש קורבנות גם בארצות הברית. לדבריו, הארבעה נעצרו כאשר חקירה אחרת הסתעפה ומשטרת ונקובר העבירה את המידע לקלגרי. טננבאום הואשם בשישה סעיפים של שימוש במרמה במידע הקשור בכרטיסי אשראי, וסעיף אחד של מרמה בסכום של מעל 5,000 דולר קנדי.

 

הוא קוסם 

טננבאום התפרסם בשנת 1998 לאחר שפרץ באמצעות האינטרנט ועזרה של קראקרים אחרים למחשבים של גופים רבים, בהם נאס"א, מוסדות ממשל בארה"ב, משרד ההגנה האמריקני, חיל האוויר והצי האמריקני, אתר הכנסת ואתר נשיא המדינה.

 

הוא נחשף לאחר שנעצרו שני אזרחי ארצות הברית, שהיו תלמידיו, והחקירה הובילה אליו. משלחת של חוקרים מארה"ב הגיעה לארץ ומסרה ליחידה הארצית לחקירות הונאה פרטים על החדירות למחשבים שבוצעו בחו"ל ובארץ. התביעה טענה כי כתוצאה מהפריצות למחשבים נגרמו לבעלי המחשבים נזקים כספיים כבדים, הם נאלצו לטפל בפריצות, ולהפסיק שירות שנתנו באמצעות המחשבים. בעקבות הפריצה למחשבי הכנסת נעלמו קבצים, המחשבים היו מושבתים, ונגרם לכנסת נזק תדמיתי. בית משפט השלום בתל-אביב גזר עליו שישה חודשים מאסר בעבודות שירות, חודשיים מאסר על תנאי וקנס בסך 75 אלף שקלים, ובית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר עונש של שנה וחצי מאסר.

 

האנלייזר זכה לתגובות מעורבות בישראל – היו שראו בו פושע שגורם נזק לתדמית של ישראל, היו שראו בפעולותיו מעשי קונדס של צעיר שובב, והיו שהסתכלו עליו בהערצה, בהם בנימין נתניהו, ראש הממשלה דאז, שאמר עליו ש"הוא מעולה", וח"כ דליה איציק שכינתה אותו "קוסם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x