$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: אנחנו נשארים בבית

כדור השלג של קריסות האייפון ממשיך להתגלגל, אייפוד ננו מתחיל לבעור, גוגל מנסה לשנות את אופן סיקור הוועידות הפוליטיות, ואיביי יורדת מכל הנושא של מכירות פומביות

יוסי גורביץ 10:0020.08.08

תשכחו ממסע בחלל

 

זהו, זה רשמי: אפשר לבטל את ההבחנה בין הז'אנרים הגיקיים של "מדע בדיוני" ו"פנטזיה". שניהם, טוענים מדענים בתוקף, הם פנטזיה. אתה רוצה לכתוב על מנוע מהיר מהאור? נהדר, רק תוריד בבקשה את תגית ה"מדע" מהבדיון שלך.
אחד מאלף צפוי להתלקח. האם הוא שלכם? אייפוד נאנו אחד מאלף צפוי להתלקח. האם הוא שלכם? אייפוד נאנו צילום: בלומברג

 

המין האנושי לא יצליח אפילו לצאת ממערכת השמש, אמרו מדענים בכנס בוועידת ההנעה המשולבת בהארטפורד. אפילו תוך שימוש במנועים התיאורטיים ביותר, מסע למערכת השמש הקרובה ידרוש הרבה יותר מחיי אדם. בתנאים הנוכחיים, מסע לאלפה קנטאורי – הכוכב הקרוב ביותר – ידרוש כ-50,000 שנות אדם.

 

אה, ויש את הנושא הפעוט של הדלק. שליחת אפילו גשוש לאלפא קנטאורי תדרוש את כל תפוקת האנרגיה של כדור הארץ. ואין, פשוט אין, מספיק משאבים לכך. אז אולי הגיע הזמן לטפל בפלנטה החולה הזו ולחדול מהתפיסה שכמו טפילים, נוכל פשוט למצוץ את לשדה ולברוח הלאה.

 

צרות האייפון, המבזק היומי

 

המדור הזה לא אמור להיות מעקב אחרי קריסת האייפון, אבל הנושא פשוט מסרב לרדת מהכותרות. אפל שחררה אתמול (ב') עדכון תוכנה, ודוברת החברה הודתה בחצי פה שהוא מיועד לטיפול בבעיות התקשורת של הג'יזספון: "השדרוג משפר תקשורת עם רשתות דור שלישי". זו ההתייחסות הראשונה של אפל לבעיה של קריסת התקשורת במכשיר הדגל שלה. 

 

אבל, אבוי, העדכון לא פותר את הבעיה. בינתיים, מסתבר שמנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס, מודע לתקלה נפוצה אחרת של האייפון: כשלונו לטעון אפליקציות. לעיתים קרובות המכשיר פשוט קורס בעת הטעינה וחוזר למסך הראשי. ג'ובס שלח למשתמש מופתע דואל קצר: "המדובר בתקלת אייפון מוכרת, שתתוקן בעדכון התוכנה של ספטמבר". אחח, דואל. תחליף נהדר להודעה רשמית על עוד פשלה.

 

בתוך כך, נמשכות הבעיות עם השירות המקוון של משתמשי האייפון והאייפוד טאץ', MobileMe. השירות הושק כשהוא כל כך לא אפוי, עד שאפל העניקה למשתמשים חודש חינם כבר ב-15 ביולי – ארבעה ימים אחרי השקת השירות. עכשיו היא מעניקה להם חודשיים נוספים בחינם.

 

בער, אייפוד, בער

 

ועוד צרות ממחלקת "עיצוב מעל הנדסה": ממשלת יפן החלה בחקירה רשמית של האייפוד ננו, אחרי ששני מכשירים התלקחו בזמן האחרון. מכשיר שלישי התלקח בחודש מרץ. מקרה נוסף אירע החודש בארה"ב, והמשתמש הזועם שלח דואל לסטיב ג'ובס לאחר שאפל סירבה להחליף את הזיקוק ההייטקי שמכרה לו.

 

מול חקירה ממשלתית קצת קשה לנקוט בטקטיקת היח"צ הבסיסית של אפל – התעלמות מוחלטת – שלה זוכים המשתמשים מן השורה. אפל הודיעה שמדובר בבעיה מוכרת בדור הראשון של הננו, השליכה אותה לפתחו של יצרן הסוללות – בניגוד, למשל, למי ששיווק את המכשירים שידע שיש בהם בעיה – וטענה שמדובר בבעיה נדירה, שמתרחשת רק באחד מאלף מכשירים. היא הבטיחה להחליף את המכשירים שהתלקחו. הערה ארסית: מיליוני ננו נמכרו למשתמשים ללא אזהרה. אם רק אחד מאלף מהם מתלקח, יש אלפי משתמשים שיקבלו הפתעה מאד לא נעימה.

 

איביי עוברת למכירות ישירות

  

אתר המכירות הפומביות איביי הגיע למסקנה, באיחור מסוים, שרוכשים שונאים מכירות פומביות. אי לכך ובהתאם לזאת, צפויה איביי להודיע היום על שינוי מדיניותה כך שתתאים יותר למכירות ישירות: המוכרים יתבקשו להודיע מראש מה המחיר שהם מבקשים.

 

מעבר לכך שהיא תעצבן פחות לקוחות ותמנע את התרגיל המסריח של העלאת מחיר מלאכותית ברגעים האחרונים של המכירה הפומבית, השיטה החדשה תאפשר לאיביי להתחרות ביתר יעילות באתרי מכירות מקוונים כמו אמזון. ברבעון האחרון גדל המחזור של איביי בשמונה אחוזים בלבד, וכנראה שזה השפיע.

 

גוגל נכנסת בעוצמה לתחום החדשות

 

הוועידה הדמוקרטית בארה"ב תתכנס בשבוע הבא, וגוגל – שכנראה כבר הפסיקה להעמיד פנים שהיא עוסקת בעיקר בחיפוש – תפרוס שם כוחות מרשימים. כ-500 בלוגרים יתעדו כל רגע מהוועידה עבור גוגל – כל אחד מהם שילם 100 דולרים עבור הכבוד – והם ייהנו מכל התנאים שעובדי גוגל הורגלו בהם: הם ישוכנו במבנה ענק בו יוכלו לכתוב, לכתוב, לכתוב, לישון, לאכול מזון של גוגל, להתרווח, לכתוב, לכתוב, לכתוב ולקבל מסאז'ים. זו הולכת להיות אחת הוועידות המתועדות ביותר.

 

המבנה מכונה "האוהל הגדול" והוא צפוי להיות אחת האטרקציות הגדולות של הוועידה. בנוסף, יגיע למקום נציגה הנבחר של יוטיוב, גוגל כבר הקימה עמודים מיוחדים לוועידה עצמה ויש אפילו מפת גוגל מיוחדת, שמתעדת את כל "נציגי העל" של הדמוקרטים. תוכנה חדשה לזיהוי קול תהפוך את תוכן הנאומים לניתן לחיפוש. בקיצור, זו הולכת להיות הפגנת עוצמה שתעמיד בצל את התקשורת הישנה והאיטית, שתדווח רק על חלק מהמתרחש, וגם זה באיחור של שעות.

 

קצרצרים

 

גוגל נכנסת לא רק לעסקי החדשות, אלא גם לעסקי האנרגיה: הזרוע הכביכול-פילנטרופית שלה, google.org, השקיעה כמעט 11 מיליון דולר בפרויקטים גיאו-תרמיים. הרעיון הוא לדחוס מים למעמקי האדמה, שם הם ירתחו, יחזרו כקיטור, ועם קצת מזל גם יניעו גנרטורים. תמנון, כבר אמרנו?

 

אבל גוגל עדיין שומרת על כוחה – הרבה יותר מכך, בעצם – בתחום המקורי שלה: 60.2% מהחיפושים שבוצעו בארה"ב ביולי בוצעו באמצעותה, עליה של 16% לעומת החודש המקביל אשתקד. המתחרה הקרובה ביותר, יאהו, מדדה מאחור עם 17.4%.

 

קצת חדשות רעות לגוגל (ולפלאפון): האוניברסיטה העברית, הדרקון שיושב על המטמון שהוא זכות היוצרים לשימוש באלברט איינשטיין, הצליחה להסיר את הקמפיין "יש לך איינשטיין בפלאפון". עליית השתן לראש היא תופעה שאיננה מוגבלת לעמק הסיליקון, כמסתבר.

 

וקצת חדשות טובות: פקיד בכיר בארה"ב טוען שניסוי שיגור הלווין-דמה של איראן שלשום "נכשל קשות". הטענה מקבלת חיזוק מהעובדה שהטלוויזיה האיראנית לא שידרה את השיגור עצמו, אלא רק את הטיל העומד על כנו. אולי הפעם לא היה להם כוח לפוטושופ.

 

ועוד חדשות טובות: אנחנו עדיין מחוסנים כנגד שפעת ספרדית. כנגד מה, שאלתם? המגפה הקשה ביותר מאז המגפה השחורה, שהרגה ב-1918-1919 יותר אנשים משהרגה מלחמת העולם הראשונה. ולמה זה חשוב? כי הזן העובר-לאדם של שפעת העופות דומה מאד לשפעת הספרדית.  
בטל שלח
    לכל התגובות
    x