$
אינטרנט

גוגל מנעה פרסומות באתרים אנטי-סיינטולוגיים

גוגל מנעה מאתרים המתנגדים לסיינטלוגיה גישה למערכת AdSense, בגלל "פגיעה במפרסמים". זה לא הפריע לה להציב שם פרסומות סיינטולוגיות

יוסי גורביץ 15:1018.08.08
מנהלי האתר האנטי-סיינטולוגי, Epic Anonymous, הופתעו בשבוע שעבר לגלות כי גוגל מונעת מהם גישה לשירות הפרסום שלה, AdSense. זהו האתר האנטי-סיינטולוגי השני שגוגל חוסמת בתוך שלושה חודשים; הקודם, שנחסם במאי, היה Enturbulation. כך מדווח הרג'יסטר הבריטי.
צנזורה ארוכת שנים. סרגיי ברין, ממייסדי גוגל צנזורה ארוכת שנים. סרגיי ברין, ממייסדי גוגל צילום: יותם פרום

 

בהודעת שנשלחה ל-Epic Anonymous, כתבו אנשי גוגל ש"מצאנו שחשבון האדסנס שלך היווה סכנה ניכרת למפרסמי AdWords שלנו, ומאחר ושמירת החשבון שלך ברשת שלנו עשויה לגרום נזק פיננסי למפרסמינו בעתיד, החלטנו לנטרל את חשבונך". הודעה זהה נשלחה בשעתו לאתר Enturbulation.

 

הכת הסיינטולוגית, שמנהיגיה אוסרים על המאמינים לגלוש ברשת, משקיעה כסף רב בפרסומות AdWords בנסיון להפיץ את המסר שלה. בשל שמה הרע של הכת, שנאסרה במספר מדינות (בישראל הכריזה עליה ועדה של הכנסת ככת מסוכנת) משתדלים הסיינטולוגים להצניע את השתייכותם האמיתית, ומסתתרים מאחורי שמות תמימים יותר, כגון, בישראל, "עמותת מגן לזכויות אנוש".

 

לטענת שני האתרים האנטי-סיינטולוגיים, גוגל "הפציצה" אותם בפרסומות AdWords של הסיינטולוגים דווקא. לא ברור מדוע הדבר מתרחש – האם מדובר באלגוריתם הפרסום של גוגל, או שהסיינטולוגים קונים במכוון מילות פרסום באתרים המתנגדים להם.

 

שני האתרים ניסו, ללא הצלחה, להסיר את הפרסומות הסיינטולוגיות. נראה כי אתר Enturbulation הסתבך עם גוגל לאחר שמשתמשי האתר הקליקו ללא הרף על הפרסומות הסיינטולוגיות, מתוך תפיסה מוטעית שהדבר יניב הכנסות לאתר. באתר Epic Anonymous מכחישים כי הקליקו על הפרסומות הסיינטולוגיות.

 

גוגל לא הגיבה על הידיעה על חסימת Epic Anonymous. יצוין שתנאי השימוש של אדסנס אוסרים על "פעילות כנגד אדם, קבוצה או או ארגון", אך בו זמנית אוסרים גם על "קידום תוכן דתי". לא ברור איך, אם בכלל, נאכפות ההגבלות הללו.

 

בשנת 2002, נכנעה גוגל לאיומי הסיינטולוגים והסירה שורה של אתרים אנטי-סיינטולוגיים מדף החיפוש הראשון שלה, לאחר שהסיינטולוגים איימו בתביעה וטענו כי האתרים הכילו חומר מוגן בזכויות יוצרים. לאחר מאבק, הסתפקה גוגל בבלימת 42 עמודים מתוך 126 שאת חסימתם דרשו הסיינטולוגים. הארגונים האנטי-סיינטולוגיים טוענים בקביעות כי הם מצונזרים על ידי גוגל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x