$
אינטרנט

היום שבו גוגל תאכל את עצמה

מיזם מחאה מנסה להשתלט על גוגל באמצעות כספים המתקבלים מהונאות של מודעות גוגל. לפי חישוב של חברי הקבוצה, יידרשו כ-200 מיליון שנה להשלמת המשימה

עידו קינן 12:3717.08.08

החל ממסה קריטית מסויימת, נהוג להגיד שמעצמות הן היחידות שיכולות לחסל את עצמן. למרבה המזל, מעצמות גם מכילות בתוכן את זרעי מפלתן. ארצות הברית תחסל את עצמה יום אחד. גם האיסלאם הפונדמנטליסטי. גם ההיפר-קפיטליזם. וגוגל.

 

גוגל היא בלי שום ספק מעצמה, אבל אנחנו חיים בעידן האינטרנט המהיר ואין לנו סבלנות לחכות שהיא תואיל בטובה לקרוס לתוך עצמה. לשם כך הוקם ב-2005 מיזם המחאה האמנותי-כלכלי-פוליטי Google Will Eat Itself, שמזרז את התהליך על ידי שימוש בכסף של גוגל כדי לרכוש עוד ועוד נתחים של גוגל, במטרה לחלקם בסופו של דבר לציבור.

 

חצי מיליון דולר בשביל אמנות קונספטואלית. אתר Google Will Eat Itself חצי מיליון דולר בשביל אמנות קונספטואלית. אתר Google Will Eat Itself צילום מסך: gwei.org

 

ככה זה עובד: GWEI מציגה מודעות גוגל בכמה עשרות אתרים סודיים. כל כניסה של גולש אחד האתרים הללו מפעילה שרשרת של בוטים (תוכנות לביצוע אוטומטי של פעולות באינטרנט), אשר מקליקים על המודעות ומכניסים כמה סנטים או דולרים לחשבון של GWEI. הכסף הולך לרכישת מניות גוגל. לטענת אנשי המיזם בדוח כספי שהפ מפרסמים, הוא הכניס עד כה יותר מ-405 אלף דולר, ומחזיק 819 מניות של גוגל. לפי התחשיב של הקבוצה, בקצב הנוכחי יידרשו קצת יותר מ-202 מיליון שנים עד שהיא תשתלט על גוגל. מדובר בתקופה ממושכת למדי, ולכן האנס ברנהארד, אחד מהאמנים שמאחורי GWEI, קורא לעוד אנשים להצטרף לשיטה – "אם 10 מיליון אנשים יתחילו לעשות כמונו, אזי גוגל תאכל את עצמה בתוך פרק זמן קצר יחסית", אמר בראיון לאתר חדשות הגיקים רג'יסטר.

 

השיטה של GWEI פועלת נגד חוקי גוגל, שאוסרים על בעלי אתרים להקליק על המודעות באתריהם, ועל שימוש בבוטים. גוגל אף סגרה כמה חשבונות של GWEI, אך המיזם מצליח להמשיך ולהכניס כסף; ברנהארד הסביר בראיון לרג'יסטר ש"זה לא כך כך קשה לביצוע אם יש לך הכישורים הטכניים. המערכת של גוגל לא מושלמת".

 

אלא שהפרת הכללים היא חלק מהעניין – גם במהפכה הצרפתית המורדים לא פעלו לפי התקשי"ר. אפשר להתווכח גם עם ההיגיון הכלכלי שמאחורי המיזם – כל קליק על מודעה מכניס כסף גם לגוגל ומגדיל את ערכה, והחברה לא תאפשר לציבור לרכוש את גרעין השליטה בה. כך ש-GWEI לא תשתלט ככל הנראה על גוגל, גם לא בעתיד הרחוק. אבל כבר שנתיים וחצי שהמיזם הזה תורם לשיחה על כוחה, השפעתה וסכנותיה של גוגל.

 

וחוץ מזה, הם עשו כמעט חצי מיליון דולר. לא רע בשביל אמנות קונספטואלית.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x