$
אינטרנט

גל נטישות בפורומי נענע10

משתתפים ותיקים בפורומים נחשבים באתר נענע10 הכריזו על מרד בגלל בעיות שנולדו עם העיצוב החדש של האתר. עשרות מהם נטשו לאתרים אחרים. נענע10: אנו מודעים לכל הבעיות בגלישה ועובדים לילות כימים על מנת לפתח ולשפר את המצב

עידו קינן 11:4213.08.08

יש הרבה מה להגיד על העיצוב החדש של נענע10 (נועז, מכוער, מהפכני, מזעזע), על מחירו (מאות אלפי דולרים לפי השמועות) ועל התרומה שלו לנסיון להפוך את נענע10 לאחד מהאתרים הגדולים בישראל. אבל בזירה אחת נענע10 כבר מפסיד בקרבות: משתתפים ותיקים בפורומים נחשבים באתר, ביניהם פורום טלוויזיה, פורום תרגום ועריכה ופורום קיטורים, הכריזו מרד בגלל בעיות שימושיות שנולדו עם העיצוב החדש, ועשרות מהם כבר נטשו למקומות אחרים.

 

משתתפי פורומים אדוקים ידועים בקנאותם לפורום שלהם. מבחינתם, הוא לא פחות שלהם מאשר של האתר שמפעיל אותם, ושינויים שמתבצעים באופן חד-צדדי ובלי הודעה מראש שקולים לזה שמישהו יפרוץ להם לבית ויתחיל לעשות שם שיפוצים. המיתולוגיה האינטרנטית המקומית יודעת לספר על פורטל IOL, שמוזג לתוך וואלה בלי התחשבות במשתמשים. "וואלה היא מקדונלדס, ו-IOL היתה דוכן שווארמה שכונתי. מי שלא יכול להסתגל לשינוי לא יהיה איתנו", אמר בסוף 2001 ארז פילוסוף, ממייסדי וואלה וסמנכ"ל הפורטל דאז, בראיון לעין השביעית. רבים העדיפו את השווארמה השכונתית שלהם, ועברו לאתרים אחרים ובראשם תפוז. אבל המקרה הנוכחי שונה – לא מדובר פה במשחקי כבוד ועלבונות (או לפחות לא בהם בלבד), אלא בשינויים ושיבושים בדרך בה הפורומים של נענע10 עובדים.

 

המשתמשים כועסים על השינויים. אתר הפורומים של נענע10 המשתמשים כועסים על השינויים. אתר הפורומים של נענע10 צילום מסך: forums.nana10.co.il

 

בין הפורשים הבולטים ניתן למנות את אנשי פורום טלוויזיה, שנטו את אוהלם בקהילת הבלוגים בלוגלי, שם פתחו את הבלוג "קפה + טלוויזיה". "כאן נפתח ביתם - הזמני או הקבוע זה כבר תלוי באנשי נענע10 - של פליטי פורום הטלוויזיה של נענע10", כתב שם בתחילת החודש assafTV, הוא אסף שפירא, מהוותיקים והפעילים בפורום הטלוויזיה. בשיחה עם כלכליסט הוא מספר שאחרי השקת נענע10 החדש באמצע יולי התלונן אחד הכותבים הקבועים בפורום, "חתול רובוט", שהאתר החדש לא טוב והודיע שהוא מפסיק לכתוב בו. "התגובה שלי", מספר שפירא, "היתה, 'וואו, תמיד היית דרמה קווין?' בסדר, אז יש קצת חבלי לידה, ניתן להם כמה ימים להתאפס ונראה. אבל אחרי כמה ימים ושבועות אתה רואה שהדברים נעשים גרועים יותר, ואתה אומר 'רבאק, לא כיף פה, אני לא נכנס'".

 

ואיך זה עובר מ"אני לא נכנס" ל"בואו נפתח את הפורום במקום אחר"?

"כי יש לך את הצורך לדבר, להיכנס לפורום. אתה לא תיכנס לפורום חדש, שיש לו כבר את האופי שלו ואת האנשים שלו, לא תמיד מתאים לך לדבר שם. אתה רוצה לדבר עם האנשים שאתה מכיר במרכאות, יש כבר שפה פנימית והכל, כיף לך לדבר איתם. אבל אם המקום הזה לא נותן לנו את התנאים, אז בוא נחפש אולי אופציות אחרות".

 

"העלו מערכת קלוקלת. היא לא פועלת פשוט. גולשים שלי לא מצליחים לגלוש, כאלה שתורמים והם חלק מהותי בקהילה, אז צריך לחשוב על מקומות אחרים", הסביר לנו מנהל פורום טלוויזיה, yaddo (שלבקשתו לא נחשוף את שמו). "נתנּו לנענע זמן להתארגן על עצמם, למרות שתכלס במבט לאחור אני חושב שלא היתה סיבה, כי ההעלאה הזאת של מערכת פגומה, בלי לתת לפחות למנהלים להכיר ולהתוודע אליה ולהביא פידבקים לפני כן, היתה יריקה בפרצוף. אני במערכת הזאת כגולש וכמנהל מאז שנת 2000, ולאף אחד לא אכפת מאתנו, פשוט עוברים הלאה ו'לא מעניין אותנו מה אתם חושבים'. עכשיו הם מנסים לכבות שריפות, הם מנסים לתקן את הדברים, אבל זה לא כ"כ מהר. הם העלו מערכת שבעליל לא היתה גמורה, ועכשיו הם מתמודדים עם התוצאות".

 

גולשת בפורום טלוויזיה מצאה את אג'נדה, ו-yaddo ומספר מנהלי פורומים נוספים יצרו קשר עם האתר כדי לראות אם הוא יכול להיות הבית החדש שלהם. yaddo כתב בבלוג כי "התקלות בנענע ממשיכות וממשיכות ואף מפתיעות עם נוספות חדשות לבקרים. זה לא הולך להיות טוב יותר בקרוב. לעומתו אתר אג’נדה קיים רק ארבעה חודשים וכבר הספיק לבצע שלל שדרוגים ותוספות לרווחת המנהלים והגולשים".

 

"באמת נתקלנו שם ביחס שאני אישית לא הכרתי אותו מנענע אף פעם כל הזמן הזה", הוא אומר. "מבחינתי אנחנו שם. ונענע תישאר מאחור, ילקקו את הפצעים ויראו איך הם ממשיכים הלאה".

 

פנו אליך מנענע10 בעקבות הפרישה?

"אני לא יידעתי אותם בעובדה שאני פורש. הם כן פנו אלינו באיזשהו שלב כדי לעשות פגישה עם ההנהלה הבכירה בנענע, אחרי השדרוג ואחרי המרמור של המנהלים. אני אישית בחרתי לא להשתתף בפגישה הזאת, כי חשבתי שאין בזה שום טעם. הם יודעים מה צריכים לעשות שם, הם יודעים שיש תקלות ואת התקלות צריך לסדר. אני ראיתי בפגישה הזאת מין עצם שזורקים לנו – 'הנה, מחשיבים את דעתכם'. למה לי להטריח את עצמי לבוא לפגישה להגיד דברים שגם ככה ידועים, שגם ככה צעקתי עליהם בהתחלה". לדבריו, הוא כועס כי נענע10 "מנצלים את התכנים שאנחנו מספקים להם, שמים את זה בעמוד הראשי, שייכנסו גולשים, אבל אני לא יכול לתפקד בפורום, גולשים שלי לא יכולים לתפקד בפורום, הקהילה הזאת מתפרקת, ולהם העיקר שיהיה להם את התוכן החינמי שלהם".

 

ומבחינתך, אתה לא מסתכל לאחור.

"הקהילה כפי שהיא היום פעילה 4-5 שנים, יש לנו שם היסטוריה ודברים שעשינו וצחקנו וחבל להשאיר את זה מאחור. מבחינתי גם בפורום החדש יהיה לינק לפורום הישן בנענע. אני כן אסתכל לאחור, אני כן אשלב לינקים שהם רלוונטיים. זה היה דף אחד של הקהילה, ועכשיו זה הדף השני של הקהילה".

 

במה חלופית בגוגל גרופס

 

גם למשתתפים בפורום תרגום ועריכה נמאס, וכמה מהם פתחו בסוף יולי את קבוצת "במה חלופית לפורום תרגום ועריכה בנענע" בגוגל גרופס, פלטפורמת קבוצות הדיון של גוגל. ההסתגלות לא קלה, ולצד הודעות אורגניות יש גם הודעות בקשה לסיוע בתפעול המערכת החדשה. "גמני פה", כתבה המשתמשת "עוד מיכל אחת", "אבל ממש מקווה שנענע בכל זאת יפתיעו... והפעם לטובה. לא בא לי על ממשק חדש". בהמשך עברו המשתתפים ל"פורום תרגום ועריכה" באג'נדה.

 

גם פורום קיטורים זכה לשלוחה באג'נדה. "אני חושב שהזמן שנתנו 'לבית הישן' להתארגן, כבר מיצה את עצמו ועבר את גבול הטעם הטוב. וטוב שאנשים תופסים יזמה ועושים את הצעד. גם להשקיע בכתיבה וגם לאכול חרא ?!...", כתב "הלל הזקן" בפורום החדש, ו-Xcalibur כתב שיר פרידה כועס לנענע10, על משקל "עכשיו מעונן" של אביב גפן. גם פורומי אירוויזיון, ג'ז וביטלס נמצאים בשלבים שונים של נטישת נענע10.

 

ובינתיים בגבעתיים, אנשי נענע10 מתמודדים עם הטענות והבקשות בפורום משוב של האתר. "אם יש כל כך הרבה בעיות, למה בכלל העלתם את האתר בלי לבדוק אותו?", שואל שם Eustace Bagg. "ומה חשבתם שפירסמתם פרסומות עם החיות האלה? עכשיו אנשים יבואו לאתר יראו שיש בעיות ולא יחזרו יותר". clutchless כתב: "לזקנים מבינינו.. זוכרים את נטקינג? הפורטל מספר 2 בארץ בזמנו. קפצו מעל הפופיק, לא שאלו אף אחד וסיימו בפשיטת רגל. (...) נשמע מוכר? נראה לי שסיפור נטקינג הולך לחזור על עצמו". רן יניב הרטשטיין, מנהל פרוייקטים בנענע10, מנהל דיון עם המגיבים שם ואוסף את בקשותיהם לתיקונים ושיפורים.

 

מנענע10 נמסר בתגובה: "האתר המחודש עוצב לאחר מחשבה רבה, תוך שימת הגולש במרכז. אנו מודעים לכל הבעיות בגלישה בפורומים ואנו עובדים לילות כימים על מנת לפתח ולשפר את האזור, לרבות הטמעת פיתוחים ופיצ'רים שיעשירו את תוכן הגולשים בהמשך".

 

תיקון (17/8/2008)

 

במקור נכתב כאן בטעות כי אנשי פורום תרגום ועריכה בנענע10 התפצלו, כשחלקם עברו לגוגל גרופס וחלקם לפורום באג'נדה. משתתפים בפורום פנו אלינו והבהירו שלא היה פיצול – בתחילה נפתחה זמנית הקבוצה בגוגל גרופס, ובהמשך נפתח הפורום באג'נדה. אנו מתנצלים על הטעות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x