$
אינטרנט

עולמנו קרס. אה, זה רק הג'ימייל

תקלה שיתקה אתמול לשעתיים את שירות האימייל של גוגל. הגולשים הגיבו בלחץ ודאגה ונזכרו בתלות שלהם ברשת

עידו קינן 17:5312.08.08

"אנחנו מזדהים עם כאבכם, ואנחנו מצטערים".

 

לא מכתב של אזרחי רוסיה לאזרחי גאורגיה, לא הודעת עידוד לספורטאים שהפסידו באולימפיאדה ולא השתתפות בצערה של משפחתו של הזמר המנוח אייזק הייז – ההודעה הזאת היא כותרת של פוסט בבלוג הרשמי של ג'ימייל, בו מנהל המוצר מתנצל בפני המשתמשים על קריסה ששיתקה את שירות האימייל החינמי למשך כשעתיים אתמול בצהריים שעון קליפורניה, ובלילה שעון ישראל.

 

הודעת השגיאה שהתקבלה אתמול בג'ימייל הודעת השגיאה שהתקבלה אתמול בג'ימייל

 

"אנחנו מצטערים, אבל חשבון הג'ימייל שלך סובל כרגע מבעיות", נכתב בהודעת השגיאה שהוצגה למי שניסה להתחבר לשירות. הנוסח הזה גרם לחלק מהמשתמשים לחשוב שיש בעיה עם החשבון הפרטי שלהם, ולא עם השירות כולו. בהתאם, התגובות לקריסה היו בעוצמה של רעש אדמה. אימייל הוא לא סתם שירות – הוא מקום אישי ופרטי מאוד, שבו נשמר מידע עסקי, חברתי, משפחתי. האימייל הוא עמוד הבית האמיתי שלנו, וכשלא נותנים לנו להיכנס הביתה, אנחנו נלחצים, דואגים, כועסים.

 

משתמשי טוויטר, שירות מיקרובלוגים שבעצמו סובל מקריסות רבות, דיווחו על הקריסה בקצב מטורף, שלפי דיווח של הבלוג Webware הגיע לעשרות הודעות מדי שנייה. היה מי שיצר גירסת ג'ימייל של "לוויתן הכשל" (Fail Whale), התמונה שמוצגת במקרי תקלה בטוויטר, ואחר יצר לג'ימייל קמע-כשלון משלו, "צפרדע הכשל". הבוקר, מדווח אתר ההראלד סאן האוסטרלי, מחרוזות חיפוש הקשורות לקריסה השתלטו על חמישה מתוך עשרת החיפושים הפופולריים ביותר בגוגל – Gmail down, gmail outage, gmail error, gmail problems ו-temporary error 502, הודעת השגיאה שהוצגה למי שניסה להתחבר לג'ימייל.

 

הקריסה של ג'ימייל גרמה ללא מעט אנשים לתהות לגבי השירות שגוגל מעניקה להם (בחינם אמנם, אבל זה לא תירוץ לתקלות). אבל השאלות עלו גם בנוגע ליציבות ולשרידות של "מחשוב הענן" - שיטה של החלפת שרתים ותוכנות מקומיים בשירות מקוון של חברה חיצונית, כמו השימוש בג'ימייל כתחליף לשרת אימייל מקומי. תהייה זו מצטרפת לכתבה שפורסמה בשבוע שעבר בביזנסוויק, ואשר הזהירה מפני הסיכונים שבמחשוב הענן.

 

מייקל ארינגטון, בעל בלוג הטכנולוגיה הפופולרי טקקראנץ', כתב שהוא חושד שהקריסה נובעת מהחלטתו יום קודם לכן לנטוש את שירות האימייל מוביילמי מייל של אפל (שקרס גם הוא אתמול) לטובת שירותי גוגל הסופר-יציבים. "לפעמים גוגל עושה דברים רק כדי להרגיז אותי", הסביר. הגולש michaelwong38 כתב בדיג: "עכשיו אני מבין כמה אני מכור לרשת וכמה אני תלוי בג'ימייל. במהלך השעה שחיכיתי שג'ימייל יחזור הרגשתי ממש אבוד וחלול כאילו מישהו חטף לי את התינוק וכולם אומרים לי שאין לי תינוק ו... אה רגע, זה הסרט הזה עם מה שמה, אתם יודעים השחקנית הג'ינג'ית... אה, תשכחו מזה".

 

כשהשירות חזר, היו משתמשים שהגיבו בשמחה, כאילו זכו לראות שוב קרוב משפחה שהקשר עמו אבד. "יי! ג'ימייל עדיין שלם...", כתבה קלאני ניקול בטוויטר. "חשבתי שאני עלולה לא לראותך שוב לעולם".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x