$
דעות

הכלכלה הפלסטינית: מודיעין של השטחים

יזם משכם ושר מקטר מקימים את העיר הפלסטינית המתוכננת הראשונה, שאמורה להציע גם אלפי מקומות עבודה חדשים

דני רובינשטיין 09:1604.08.08

בשנות הקמת המדינה, בבתי הספר היסודיים למדו ערבית מדוברת בעזרת ספר לימוד של ד"ר ישראל בן־זאב. ספריו יצאו בימי המנדט הבריטי, והיו בהם לא מעט סיפורים משעשעים. הסיפור הראשון בספר הפופולרי נקרא "קבר הצדיק הקדוש", והוא מתחיל במשפט: "בין ביר זית לעטארה, אקרב לעטארה (קרוב יותר

לעטארה) פי קבר וילי משהור (עומד קבר צדיק מפורסם)". כמו רבים מהילדים שלמדו מהספר, גם אני ידעתי את משפט הפתיחה בעל פה וזכרתי אותו כל השנים, כמאמר הפתגם הערבי: "מה שלמדת בילדותך חקוק בסלע, ומה שלמדת בזקנתך כתוב על המים".

 

לימים ביקרתי מצפון לרמאללה, בביר זית ובכפר עטארה, שלידו הוקמה ההתנחלות עטרת - ומצאתי להפתעתי שהמורה בן־זאב דייק בעובדות. בין ביר זית לעטארה, קרוב יותר לעטארה, נמצא קבר שייח קטרוואני, עם אבנים עתיקות, עץ אלון גדול ונוף מרהיב.

 

1,200 דונם אדמת טרשים

לפני שבועות אחדים, בכינוס על השקעות ברשות הפלסטינית שהתקיים בבית לחם, חילקו למשתתפים תיק יפה ובו שרטוטים ותוכניות להקמת עיר חדשה בגדה, שתיקרא רוואבי (גבעות). בשבוע שעבר ביקרתי ברמאללה, במשרדי החברה המתכננת את העיר החדשה. מיד זיהיתי את מיקומה המיועד: מצפון לביר זית, בסמוך לעטארה. בהתרגשות קלה מלמלתי באוזניו של אמיר דג'אני, אחד המנהלים, את משפט הפתיחה על קבר הצדיק הקדוש. הוא חשד שלפניו עומד איש תמהוני, עד שהסברתי לו את פשר הדברים.

 

הוא, מצדו, הסביר את פשר התוכנית העירונית. על רקע מחסור חמור ביחידות דיור בגדה - שנאמד ב־200 אלף יחידות חסרות - החליט איש העסקים בשאר אל־מסרי להשקיע בפרויקט מגורים גדול. אל־מסרי, בן למשפחה אמידה משכם, איתר שטח הררי גדול וטרשי, שנמצא כ־10 ק"מ מצפון לרמאללה, 25 ק"מ משכם ו־40 ק"מ מתל אביב, וקנה 1,200 דונם המיועדים לשלב הראשון של הפרויקט.

 

אל־מסרי החזיק בעבר בבית דפוס גדול ברמאללה והיה המו"ל של העיתון "אל־איאם". הניסיון שלו בנדל"ן מסתכם בשותפות בפרויקט מגורים גדול במרוקו. לפיכך כדי לגייס את הכסף והגב הדרוש להקמת רוואבי הוא גייס כשותפה את החברה הקטרית קטרי דיאר. יחד עם יו"ר מועצת המנהלים של קטרי דיאר - שהוא גם שר החוץ של קטר, חאמד בן ג'אסם אל־תאני - הקים אל־מסרי חברה חדשה, "ביתי". יו"ר הרשות אבו מאזן וראש הממשלה סלאם פיאד כבר תומכים בפרויקט; אף שרוב השטח נמצא בשליטת הרשות (שטח A), נדרש תיאום עם ישראל - אבל גם הוא אמור להתקבל בקלות.

 

שירותים ציבוריים ואוניברסיטה סמוכה

על פי תוכנית האב המתגבשת של העיר החדשה, יגורו בה כ־40 אלף בני אדם ב־5,000 יחידות דיור. את אבן הפינה לשלב הראשון, ובו אלף יחידות דיור, יניחו בסוף 2008, ובתחילת השנה יחלו עבודות התשתית. המשפחה הראשונה אמורה להיכנס לביתה ב־2010, והיזמים מבטיחים שעד אז יספק הפרויקט יותר מ־5,000 מקומות עבודה חדשים.

 

אם הכל יתנהל כשורה, רוואבי יהיה היישוב העירוני המסודר הראשון בשטחים בסדר גודל כזה. דג'אני אומר שכבר בשלב הראשון הוא יציע את כל השירותים הציבוריים: רשות עירונית, בתי ספר, מרפאות, מרכז מסחרי גדול ואזור תעשייה שינסה למשוך בעיקר חברות טכנולוגיה. הקרבה לביר זית, שבה פועלת האוניברסיטה הפלסטינית הטובה ביותר, תסייע למשוך משפחות מבוססות. עד כה נרשמו כבר אלפי מתעניינים, באמצעות אתר האינטרנט של הפרויקט (www.bayti.ps). עד שהם ירכשו דירות, מחירי הקרקע באזור ביר זית ועטארה כבר מאמירים בעשרות ואף במאות אחוזים, לשמחתם של ספסרי הנדל"ן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x