סגור
שורת הרווח דף כתבה חדש

חרבות ברזל: מה חשוב שתדעו על מתווה הפיצויים לעסקים?

מתווה הפיצויים לעסקים מעורר הרבה שאלות אצל בעלי העסקים. מה ההבדל בין המסלולים הירוקים למסלול האדום? האם חלים עיכובים במתן הכספים? ואיזה מסלול נכון לעסק שלכם? עו"ד ונוטריון אלי דורון, שותף ומייסד במשרד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס עמית גרוס ושות' עורכי דין, עונה על כל השאלות.


המלחמה כידוע גורמת לנזקים כבדים בקרב עסקים בישראל, אך החדשות הטובות שהמדינה מפצה את בעלי העסקים בגין נזקים ישירים ונזקים עקיפים. הכוונה בנזקים ישירים לכאלו שנגרמים על ידי האויב או על ידי צה"ל, בגינם ניתן להגיש תביעה וליידע את מס רכוש בתוך 14 יום. בנוסף לפיצוי על נזק ישיר, בעל עסק זכאי לפיצוי בגין אובדן רווחים עד לשיקום העסק, ואף קיימת פסיקה הקובעת כי הוא זכאי לקבל פיצוי בגין תקופת התאוששות.
עו"ד ונוטריון אלי דורון, שותף ומייסד במשרד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס עמית גרוס ושות' עורכי דין, ייצג את מס רכוש במשך 13 שנים. הוא מפרט את מסלולי מתווה הפיצויים שנקבעו בחוק, שיסייעו לכם, בעלי העסקים, להחליט איזה פיצוי נכון ביותר עבורכם.
קיימים שני מסלולים ירוקים, הנחשבים מסלולים סוציאליים. מסלול ירוק אחד חל על כל תושבי ישראל ומותנה בירידת מחזור של 12.5% או 25%. הפיצוי לא מכסה את כל ההפסדים אלא משתתף בהוצאות הקבועות של העסק, ובנוסף מעניק פיצוי המתייחס לעלויות העסקת עובדים. מסלול זה רלוונטי לחודשים אוקטובר ונובמבר, ויתכן ויחודש בהמשך בפיצוי מופחת.
מסלול ירוק שני הוא מסלול משודרג, שרלוונטי לישובים הנמצאים עד 40 ק"מ מגבול עזה או ישובים שנקבעו בגבול הצפון. זה מסלול מחזורי שמעניק פיצוי המתייחס לפער בין מחזור העסק בחודש אוקטובר 2022 לבין אוקטובר 2023. המסלול כרגע רלוונטי רק לחודש אוקטובר, אך ייתכן ויוארך.
המסלול האדום, מתייחס אך ורק לעסקים ביישובי ספר המוגדרים כקו עימות. מסלול זה הוא היחיד שמעניק לבעל עסק פיצוי מלא בגין כל נזקיו וללא כל מגבלה של זמן או סכום. בעל עסק שזכאי להגיש תביעה במסלול אדום חייב לעשות כך, ולא מומלץ שיגיש במלול ירוק, מאחר ומרגע שהגיש במסלול אחר לא יוכל לחזור למסלול האדום.
דורון מדגיש כי במסלול האדום לא חל עיכוב במתן הפיצויים וכי מס רכוש פועלים בצורה הוגנת ומהירה, ואף ניתן לקבל מקדמות משמעותיות במהירות.
רוצים להבין טוב יותר איזה מן המסלולים כדאי לכם לבחור לעסק שלכם? צפו בכתבה במלואה.