סגור
שורת הרווח דף כתבה חדש

כיצד עליית הריבית צפויה להשפיע על שווי הנדל"ן המניב?

המהלך המתמשך של העלאת ריבית בנק ישראל, הביא לאיבוד שווי של מיליארדי שקלים בקרב חברות הנדל"ן המניב הנסחרות בבורסה. האם המגמה הזו צפויה להתגבר, או שמא מדובר בתיקון בלבד, המייצר כעת הזדמנות השקעה אטרקטיבית? שמאי המקרקעין ירון ספקטור ויו"ר חברת הריט סלע קפיטל שמואל סלבין התארחו בתוכנית האולפן של מרכז הנדל"ן על מנת לענות על השאלה

שמאי המקרקעין ירון ספקטור ויו"ר חברת ריט שמואל סלבין
(אולפן כלכליסט)
על רקע העלייה בריבית והירידה החדה בשווי של חברות הנדל"ן המניב בבורסה, האם זהו הזמן לצמצם השקעות בחברות הנדל"ן או דווקא הזמן להיכנס לשוק? שמאי המקרקעין והכלכלן ירון ספקטור, מנכ"ל ובעלים ירון ספקטור שמאות מקרקעין בע"מ, אומר כי השאלה שצריך לשאול היא האם מדובר בעליית ריבית ריאלית או העלאה שבאה לתקן את הפער האינפלציוני. לדבריו, התחושה כיום היא שהאינפלציה גבוהה מהריבית. אם המגמה תגיע לעליית ריבית ריאלית, צפוי תיקון לכלכלה וירידת ערך של חברות שמחזיקות נדל"ן. לדברי ספקטור, נכון להיום לעלייה של הריבית אין השפעה וכי הירידות בבורסה נובעות בעיקר מהיסטריה.
באשר לשאלה האם עכשיו הזמן להמר על נדל"ן מניב, שמואל סלבין, יו"ר חברת הריט סלע קפיטל, אומר כי השקעה בבורסה לעולם אינה הימור, אלא החלטה מושכלת. לדבריו, הריבית הריאלית אינה חריגה ולכן ההשפעה על המחירים כמעט ולא קיימת. להערכתו, כאשר הבהלה בשווקים תדעך, השווקים יחזרו למה שהיו קודם. סלבין מוסיף כי הביקושים לשכירות ולקנייה עדיין גבוהים וחזקים, כך שאין סיבה לירידות שווי.
בכל הנוגע להמשך הבנייה של המשרדים מול תחילתה של מגמת פיטורים, ספקטור אומר כי ההיצע בשוק נבנה לאט והביקושים יכולים להיות תנודתיים, ולכן יש להסתכל על דמי השכירות לטווח הרחוק. לדעתו, הקושי לגיוס הון נוסף לא משפיע עדיין על חברות ההייטק מבחינת ביקוש.
מה תהיה ההשפעה של תקופת משבר על הנדל"ן המניב בפריפריה? וכיצד תשפיע הבנייה המסיבית הנוכחית של משרדים? הצטרפו אלינו לכל התשובות.