סגור
כדאי להכיר

דרור ונונו – מנכ"ל מאורות אנרגיה מתחדשת: "הזמן להצטרף למהפכת האנרגיה הסולארית הוא עכשיו"

התקנת מערכת להפקת אנרגיה סולארית בנכסים מסחריים ובתים, הפכה בשנים האחרונות להשקעה משתלמת עם תשואה דו ספרתית. לנוכח הנזקים הרבים להם גורמת ההתחממות הגלובלית, נראה כי אנרגיה מתחדשת הפכה לצו השעה


2 צפייה בגלריה
מאורות אנרגיה מתחדשת
מאורות אנרגיה מתחדשת
מאורות אנרגיה מתחדשת
(יח"צ)
ההתחממות הגלובלית היא אחד הנושאים המדוברים בעשורים האחרונים. עם זאת, תנועה רחבה הדוגלת בהכחשת משבר האקלים, הפכה את השיח למקוטב פוליטית, מה שמקל על תעשיות מזהמות וממשלות חסרות אחריות להמשיך להתעלם מן הבעיה, ולקוות שהיא תיעלם מעצמה, או לפחות תתרחש אחרי לכתנו מהעולם. העלייה של הטמפרטורות הממוצעות באטמוספרה של כדור הארץ, בולטת בעיקר באזורים טבעיים ופראיים, וכן כמובן בקטבים של כדור הארץ. עם זאת, בשנים האחרונות, אנו רואים שההתחממות הגלובלית נותנת אותותיה בצורה מוחשית מאד לאנושות כולה, גם לאלו החיים בשיא הציוויליזציה והקדמה האנושית. למשל, לאחרונה היינו עדים לאסונות של שטפונות עזים בגרמניה ובבלגיה, שהביאו למאות הרוגים, עשרות אלפי עקורים מבתיהם, ולנזקים בשווי של יותר מארבעה מיליארד דולרים. בסין, כמויות גשמים של עשור ממוצע, ירדו בכמה ימים בעיר ג'נגג'ואו שבמחוז הנאן, בסופת גשמים שתוארה כחזקה ביותר בסין מזה אלף שנים.
צביר האירועים הזה אינו מקרי: בכל שנה אנו רואים ששריפות היער בקיץ הופכות להרסניות יותר, והגשמים בחורף למרוכזים יותר וכבדים יותר. הצורך במעבר לאנרגיה חלופית לא מזהמת, מוחשי היום יותר מאי פעם, ואם לא נתעורר בזמן, יכול להיות שיהיה באמת מאוחר מדי. למרבה המזל, כיום התקנת מערכת סולארית לייצור אנרגיה נקייה, היא לא רק הדבר הנכון, אלא גם צעד משתלם ורווחי במיוחד.
תהפכו את הגג שלכם לעסק משתלם
חברת מאורות אנרגיה מתחדשת בע"מ נמצאת בתחום האנרגיה הסולארית כבר למעלה מ-12 שנים. דרור ונונו, מנכ"ל החברה, נכנס לתחום אחרי שהקים פאנלים סולאריים בביתו הפרטי, והבין את הפוטנציאל האדיר של הטכנולוגיה.
"המצב הרגולטורי כיום שונה בתכלית מזה שהיה כאשר התחלנו את דרכנו", אומר ונונו. "רפורמות ותיקונים רגולטוריים שונים לאורך השנים, הפכו את ההתקנה של פאנלים סולאריים על גג הבית למשימה נוחה במיוחד. רפורמת הפרגולות למשל, מאפשרת קבלת היתרים במהירות רבה, מבלי שיהיה צורך לעבור בוועדות תכנון וכדומה. יתרה מזאת, חוקים שמקבלים בימים אלו תוקף רשמי, יאפשרו התקנת פאנלים על גבי חממות, מטעים, מחלפים ואף על בתי עלמין. הפאנלים עצמם איכותיים ובעלי יכולת ניצול מתקדמת של אנרגיית השמש, ומאפשר למקסם את פוטנציאל הפקת האנרגיה מן הגגות, מה שכמובן יותר משתלם עבור מי שמצטרף".
2 צפייה בגלריה
מאורות אנרגיה מתחדשת
מאורות אנרגיה מתחדשת
מאורות אנרגיה מתחדשת
(יח"צ)
איך עובד הרעיון של הפקת הכנסות מפאנלים סולאריים?
דרור: "יש כמה מסלולים, אבל הרעיון המרכזי הוא כזה: בעלי נכסים, בין אם נכסים פרטיים (הבית שלהם), ובין אם נכסים מסחריים כמו מבנה תעשייתי שבבעלותם וכדומה, שיש להם שטח גג שאינו מנוצל, יכולים להתקין על הגג פאנלים סולאריים. אותם פאנלים צוברים אנרגיה מהשמש, והאנרגיה הזאת משמשת לשתי מטרות, המשתנות ביניהן בהתאם לתמהיל העסקה שעושה בעל הנכס, או להזרים אנרגיה לשימוש הנכס עצמו, או למכור אותה לחברת חשמל.
היעד הממשלתי הוא שעד שנת 2030, 30% מהאנרגיה הנצרכת בישראל, תגיע ממקורות אנרגיה ירוקה (נכון לשנת 2020, רק 6% מהאנרגיה הנצרכת היא אנרגיה נקיה, ולכן הדרך עוד ארוכה). יעד שאפתני נוסף עליו פורסם בתקופה האחרונה, מבקש להביא לצמצום פליטות גזי החממה ב-85% עד לשנת 2050. משום כך, בעת התקנת פאנלים סולאריים על הגג בשיתוף עם מאורות אנרגיה מתחדשת, נחתם חוזה עם חברת חשמל לתקופה של 25 שנה, בהן מתחייבת חברת החשמל לקנות אנרגיה מבעל הנכס לאורך כל התקופה. כלומר, אם נסתכל על התקנת פאנלים סולאריים כהשקעה, מדובר באחד מאפיקי ההשקעה הבטוחים שקיימים כיום, לאור העובדה שיש התחייבות לקניית החשמל המופק על ידי חברת חשמל. משום כך, בנקים נלהבים לממן ולתת הלוואות במימון מלא ובתנאים נוחים לצורך מימון עסקאות התקנה של פאנלים סולאריים, היות והסיכון הנשקף לבנק מן ההלוואה נמוך עד כמעט אפסי.
מה שהופך את ההתקנה למשתלמת הרבה יותר, היא התשואה הגבוהה: במערכת מסחרית על גג של שלוש מאות מטרים ומעלה, התשואה השנתית הצפויה יכולה להגיע ל-20%. במערכות ביתיות, התשואה נמצאת לרוב בטווח של 13-15%. רק לשם השוואה, בהשקעה ממוצעת בנדל"ן, מקבלים סביב ה-4% תשואה שנתית. בהתחשב בסיכון הכל כך נמוך, באמת מדובר בהזדמנות עסקית מעולה".
מהר לפני שייגמר
חברת מאורות אנרגיה מאפשרת ללקוחותיה מגוון מסלולים אפשריים להתקנת פאנלים סולאריים. מסלול אפשרי אחד למשל, הוא עסקה של רכישת המערכת ומימונה באופן מלא על ידי הלקוח ממאורות, ומכירת החשמל לחברת החשמל בעצמו. לחילופין, יש אפשרות של שותפות בהשקעה ובהכנסות בין הלקוח לבין מאורות. לחילופין קיים מתווה של עסקת שכירות, במסגרתה מאורות נושאת בעלויות של הקמת המערכת הסולארית, ובעל הנכס הינו שותף פסיבי בהכנסותיה, כאשר כל עבודות התחזוקה השוטפת והניטור מבוצעות על ידי החברה.
לפי דרור, הבעיה היחידה בחיבור לפאנלים סולאריים, היא עודפי הביקושים. "כיום יש עומסים אדירים בחיבור לרשת החשמל, ויש תורים גדולים. חברת החשמל מתקשה לעמוד בהיקף הבקשות הגדול, ואינה מצליחה לשחרר את הלחצים. העצה שלי היא, שמי שמעוניין בהתקנת פאנלים סולאריים, יזדרז לעשות זאת, אחרת הוא עשוי לאחר את הרכבת: או שעומסי התשתיות לא יאפשרו את שילובה של המערכת, או שחברת חשמל תוריד את התעריפים וכדומה. הזמן להצטרף למהפכת האנרגיה הסולארית הוא עכשיו".
לפרטים נוספים, ניתן להיכנס לאתר הבית של מאורות אנרגיה מתחדשת.